304 vs 316 rustfritt stål: Hvilken bør du velge?

May 11, 2026

Legg igjen en beskjed

 

304 og 316 er de to mest spesifiserte austenittiske rustfrie stålkvalitetene over hele verden. Begge tilbyr utmerket korrosjonsbestandighet, gode mekaniske egenskaper og full resirkulerbarhet. Den kritiske forskjellen er molybden (Mo): 316 rustfritt stål inneholder 2–3 % Mo, noe som dramatisk forbedrer motstanden mot klorid-indusert gropdannelse og sprekkkorrosjon.

 

304 vs 316 Stainless Steel Which One Should You Choose

 

Når du skal bruke hver karakter:

Velg 304 for innendørs, generelle-formål eller budsjettsensitive-applikasjoner der klorideksponeringen er minimal. Velg 316 når miljøet inneholder saltvann,-avisingskjemikalier, klorerte rengjøringsmidler eller aggressive prosesskjemikalier - og når regelverk (FDA, cGMP, ASME BPE) krever det.

 

Forstå karakterene: definisjoner og standarder

 

Hva er 304 rustfritt stål?

 

Klasse 304 rustfritt stål- også betegnet som UNS S30400 og dekket av ASTM A240, EN 1.4301 og JIS SUS304 - er det mest produserte rustfrie stålet i verden. Den tilhører den austenittiske serien i 300-serien, karakterisert ved dens ansikts-sentrerte kubiske (FCC) krystallstruktur, som gir utmerket seighet ved både kryogene og høye temperaturer.

 

Dens krom-nikkelsammensetning (18 % Cr / 8 % Ni, vanligvis kalt '18-8') danner en selv-reparerende passiv oksidfilm som beskytter mot oksiderende miljøer, milde syrer og hverdagslige atmosfæriske forhold. Den er ikke-magnetisk i glødet tilstand og blir svakt magnetisk etter kaldbearbeiding.

 

Hva er 316 rustfritt stål?

 

Klasse 316 rustfritt stål- UNS S31600, ASTM A240, EN 1.4401, JIS SUS316 - er den nest mest brukte rustfrie typen globalt. Den deler den samme austenittiske strukturen som 304, men inneholder 2–3 % molybden, noe som i betydelig grad øker motstanden mot gropdannelse, sprekkkorrosjon og angrep fra mange prosesskjemikalier.

 

Lav-karbonvarianten, 316L (UNS S31603), begrenser karbon til Mindre enn eller lik 0,03 %, og forhindrer kromkarbidutfelling (sensibilisering) under sveising. Dette gjør 316L til standardspesifikasjonen for de fleste sveisede enheter i aggressiv drift.

 

Gjeldende standarder og sertifiseringer

 

ASTM A240 / ASME SA-240: Flatvalset plate, ark og bånd for trykkbeholdere og generelle bruksområder

 

ASTM A312 / ASME SA-312: Sømløse og sveisede austenittiske rustfrie stålrør

 

ASTM A276 / ASME SA-276: Stenger og former i rustfritt stål

 

EN 10088-2 / EN 10088-3: Europeisk standard for flate og lange produkter (tilsvarende karakterer: 1.4301=304; 1.4404=316L)

 

ISO 15510: Kjemisk sammensetning av rustfritt stål

 

ASME BPE: Standard for bioprosessutstyr (mandater 316L for produkt-kontaktflater)

 

USP<661>/ EP 3.1.9: Farmasøytiske beholderstandarder som refererer til 316L-kompatibilitet

 

Sammenligning av kjemisk sammensetning

 

Tabellen nedenfor viser den fullstendige kjemiske sammensetningen av begge kvaliteter som definert av ASTM A240. Å forstå hvert elements rolle avklarer hvorfor 316 overgår 304 i kloridrike-miljøer.

 

Tabell 1: Kjemisk sammensetning - 304 vs. 316 rustfritt stål (ASTM A240)

 

Element

304 SS (%)

316 SS (%)

Rolle / funksjon

Nøkkelforskjell

Krom (Cr)

18.0 – 20.0

16.0 – 18.0

Danner passivt oksidlag; primært korrosjonsskjold

Lignende rekkevidde; begge gir sterk oksidbeskyttelse

Nikkel (Ni)

8.0 – 10.5

10.0 – 14.0

Stabiliserer austenittisk struktur; forbedrer duktiliteten

316 har høyere Ni, noe som forbedrer seighet og stabilitet

Molybden (Mo)

Ingen (0 %)

2.0 – 3.0

Blokkerer gropdannelse og sprekkkorrosjon i kloridmiljøer

Eksklusivt til 316; den definerende differensiatoren

Karbon (C)

Mindre enn eller lik 0,08

Mindre enn eller lik 0,08

Påvirker sveisbarheten; lavere C-varianter (304L/316L) Mindre enn eller lik 0,03 %

Identiske grenser; L-klassevarianter reduserer risikoen for sensibilisering

Mangan (Mn)

Mindre enn eller lik 2,0

Mindre enn eller lik 2,0

Deoxidizer; bidrar til styrke

Identiske maksimumsgrenser

Jern (Fe)

Balansere

Balansere

Grunnmatrise metall

Sammenlignbare proporsjoner

 

Hvorfor er molybden spillet-Endre:

 

Molybden (Mo) virker ved å innlemme i den passive oksidfilmen og generere oksyanioner som aktivt reparerer skadede områder av det beskyttende laget. I miljøer som inneholder klorid-, angriper kloridioner aggressivt og bryter ned den passive filmen; Mo motvirker dette angrepet, og gjør 316 betydelig mer motstandsdyktig mot lokalisert korrosjon (pitting) som 304 ikke kan forhindre.

 

Mekaniske egenskaper

 

Både 304 og 316 deler nesten identiske spesifikasjoner for mekaniske egenskaper under ASTM A240 i glødet tilstand. Dette betyr at materialvalg bør være drevet av korrosjonskrav og overholdelse av regelverk i stedet for strukturelle ytelsesforskjeller.

 

Tabell 2: Sammenligning av mekaniske egenskaper - Glødet tilstand (ASTM A240)

 

Eiendom

304 SS

316 SS

Teststandard

Praktisk implikasjon

Strekkstyrke (min.)

515 MPa (75 ksi)

515 MPa (75 ksi)

ASTM A240

Identisk grunnlinjestyrke for konstruksjonsdesign

Utbyttestyrke (min.)

205 MPa (30 ksi)

205 MPa (30 ksi)

ASTM A240

Samme minimumsutbytte; begge egnet for trykkapplikasjoner

Forlengelse ved pause (min.)

40%

40%

ASTM A240

Utmerket formbarhet; begge karakterene kan trekkes dypt

Hardhet (Brinell, maks.)

201 HB

217 HB

ASTM A240

316 litt hardere på grunn av Mo tillegg

Tetthet

7,93 g/cm³

7,98 g/cm³

ASTM

Nesten identisk; ubetydelig vektforskjell i fabrikasjon

Maks. Service Temp. (kontinuerlig)

870 grader (1600 grader F)

870 grader (1600 grader F)

ASTM / AMS

Begge karakterene opprettholder integritet opp til samme terskel

 

Merk: Kald-bearbeidede og tempererte-varianter av begge kvaliteter oppnår betydelig høyere styrkenivåer. Se ASTM A177 eller fabrikkens datablad for spesifikke tempereringsbetegnelser.

 

Korrosjonsmotstand: Den kritiske differensiatoren

 

304 vs 316 Stainless Steel Corrosion Resistance

 

Vitenskapen om rustfritt stålkorrosjon

 

Rustfritt stål motstår korrosjon gjennom en passiv film - et mikroskopisk tynt (2–5 nm) lag av kromoksid (Cr₂O₃) som spontant dannes på overflaten når de utsettes for oksygen. Denne filmen er selv-reparerende: hvis den blir ripet eller slitt, forvandles den i løpet av millisekunder i luft eller oksygenrikt vann.

 

Pitting-korrosjon oppstår når aggressive ioner - spesielt klorid (Cl⁻) - trenger inn og lokalt ødelegger den passive filmen, og skaper mikro-hulrom som vokser innover. Dette er den primære feilmodusen for 304 i marine, kyst- og kloridrike industrimiljøer-.

Pitting Resistance Equivalent Number (PREN)

 

Pitting Resistance Equivalent Number (PREN) er bransje-standardverdien for sammenligning av pitting-korrosjonsmotstand:

 

PREN=%Cr + (3,3 × %Mo) + (16 × %N)

 

304 rustfritt stål PREN:~19 (ingen Mo-bidrag; ~18 % Cr)

 

316 rustfritt stål PREN:~25 (legger til 3,3 × 2,5 % Mo ≈ 8,25 poeng)

 

En høyere PREN indikerer større motstand mot pitting. Hoppet fra ~19 til ~25 representerer en betydelig forbedring i kloridmiljøer. Som referanse oppnår dupleks- og super-duplekskvaliteter PREN-verdier på 35–50+ for de mest alvorlige miljøene.

 

Korrosjonsytelse etter miljø

 

Tabell 3: Korrosjonsbestandighet etter miljø - 304 vs. 316 rustfritt stål

 

Korrosjon Type / Miljø

304 SS vurdering

316 SS vurdering

Anbefaling

Generelt atmosfærisk (by/landlig)

Glimrende

Glimrende

Begge klassene er passende; 304 er kostnadseffektivt-her.

Marin / kyst atmosfære

Moderat

Bra - Veldig bra

316 foretrukket; Mo skjermer mot luftbårne kloridgroper.

Kloridløsninger (f.eks. sjøvann, saltlake,-isalter)

Dårlig – Moderat

God

316 sterkt foretrukket; 304 utsatt for grop- og sprekkkorrosjon.

Fortynnede syrer (eddiksyre, fosforsyre)

Moderat

God

316 anbefales for behandling av milde syrer.

Oksiderende syrer (salpetersyre)

God

God

304 fungerer bra; Mo gir ingen store fordeler her.

Reduserende syrer (saltsyre)

Fattig

Fattig

Ingen av karakterene er egnet; vurdere høyere-legeringsalternativer.

Foredling av mat og drikke

God

Glimrende

316 er industristandarden for CIP-rengjøringssykluser med klorerte rensemidler.

Farmasøytisk / bioreaktor

Akseptabel

Foretrukket

316L (lav-karbon) påbudt av cGMP-retningslinjer og USP-standarder.

 

Viktig: Ingen av kvalitetene er egnet for konsentrert saltsyre, flussyre eller varm svovelsyre. For slike miljøer bør du vurdere høyere-legeringsmaterialer som 904L, Alloy 20 eller nikkel-baserte legeringer (Inconel® 625, Hastelloy® C-276).

 

Søknadsveiledning: Hvilken karakter for din bransje?

 

Tabellen nedenfor gir bransjespesifikke -anbefalinger basert på virkelige-driftsforhold, regulatoriske krav og total eierkostnadsanalyse (TCO).

 

Tabell 4: Applikasjonsbeslutningsveiledning - 304 vs. 316 rustfritt stål etter bransje

 

Søknad / Industri

304 SS

316 SS

Primær grunn

Kostnadsfaktor

Arkitektonisk og strukturell

Innvendige arkitektoniske paneler

✓ Foretrukket

 

Lav fuktighet; estetikk-fokusert; ingen klorideksponering

Senke

Utvendig kledning (kyst/marin)

 

✓ Foretrukket

Salt-luft forårsaker kloridgroper på 304

Høyere

Strukturelle festemidler (innendørs)

✓ Foretrukket

 

Tilstrekkelig korrosjonsbeskyttelse; ingen aggressive medier

Senke

Mat, drikke og meieri

Kjøkkenutstyr/bestikk

✓ Foretrukket

 

Husholdningsbruk; minimal eksponering for desinfiseringsmiddel

Senke

Kommersielle matforedlingstanker

 

✓ Foretrukket

CIP klorerte rensemidler forårsaker korrosjon i 304

Høyere

Bryggeri / vingård tanker

 

✓ Foretrukket

Sure drikker + rensesykluser krever 316L

Høyere

Medisinsk, farmasøytisk og bioteknologi

Kirurgiske instrumenter

 

✓ Påkrevd

ISO 7153-1 og ASTM-standarder mandat 316/316L

Høyere

Farmasøytiske rør (WFI/PW)

 

✓ Påkrevd

cGMP og ASME BPE krever 316L for WFI/PW-systemer

Høyere

Marine, olje og gass, kjemisk prosessering

Offshore plattformbeslag

 

✓ Foretrukket

Kontinuerlig sjøvannssprut og klorideksponering

Høyere

Kjemikalielagringstanker (milde syrer)

 

✓ Foretrukket

Mo-innhold kritisk for gropmotstand under sure forhold

Høyere

Generelle industrirør (ikke-klorid)

✓ Foretrukket

 

Økonomisk valg der klorid ikke er tilstede

Senke

 

Fabrikasjon, sveising og overflatefinish

 

304 vs 316 Stainless Steel Fabrication Welding and Surface Finish

 

Formbarhet og bearbeidbarhet

 

Begge kvalitetene viser utmerket formbarhet og er godt-egnet til dyptrekking, bøying, rulleforming og stempling. Arbeidsherdehastigheter er sammenlignbare, med 316 marginalt hardere ved tilsvarende kulde-arbeidsnivåer på grunn av molybdeninnholdet. Bearbeidbarhet er vurdert til omtrent 45–50 % i forhold til fri-bearbeidende karbonstål (B1112) for begge kvaliteter.

 

Sveisehensyn

 

304 / 304L: Sveis med ER308 filler for 304 eller ER308L for 304L. L-graden minimerer karbonmigrering til korngrenser, og reduserer sensibiliseringsrisikoen i den varme-påvirkede sonen (HAZ).

 

316 / 316L: Sveis med ER316 eller ER316L tilsatsmetall. Spesifiser alltid 316L (lav-karbon) for sveisede sammenstillinger som er utsatt for aggressiv service for å unngå intergranulær korrosjon ved HAZ.

 

Etter-sveisepassivering (i henhold til ASTM A380 eller A967) anbefales for begge kvaliteter for å gjenopprette den passive filmen og fjerne fri jernforurensning fra sveiseområdet.

 

Vanlige overflatebehandlinger og deres bruksområder

 

Nei. 2B (kald-valset, møllefinish): Mest vanlig finish; brukes til industrielt utstyr, tanker og strukturelle komponenter

 

Nei. 4 (børstet / sateng): Standard for matforedling, farmasøytiske og arkitektoniske applikasjoner

 

Nei. 8 (speilpolering): Dekorativ arkitektonisk bruk; høyeste refleksjonsevne

 

Elektropolert: Fjerner overflatelaget for å maksimere korrosjonsmotstanden og rengjøringsevnen; kreves for farmasøytiske og halvlederapplikasjoner

 

Passivert (ASTM A967): Kjemisk behandling for å maksimere og verifisere passiv filmintegritet

 

Kostnadsanalyse: Å ta den rette økonomiske avgjørelsen

 

Pris er ofte den første faktoren kjøpere vurderer. Å forstå den fullstendige kostnadsstrukturen - inkludert råvarer, fabrikasjon, vedlikehold og -av- levetidsverdi - er avgjørende for å ta en fornuftig beslutning.

 

Tabell 5: Kostnadssammenligning - 304 vs 316 rustfritt stål

 

Kostnadsfaktor

304 SS

316 SS

Forskjell (ca.)

Notater

Råstoff (møllepris)

Grunnindeks

+20–35%

~20–35 % premie

Mo og høyere Ni-innhold driver prispremien

Produksjons- og maskineringskostnad

Base

Sammenlignbar

Minimal

Begge kvalitetene har lignende maskinbearbeidbarhet; ingen vesentlig kostnadsdelta

Vedlikehold og utskiftingsfrekvens

Høyere i etsende miljø.

Nedre i etsende env.

Avhenger av miljøet

316 tilbyr vanligvis lavere totale eierkostnader (TCO) under tøffe forhold

Scrap / resirkuleringsverdi

God

Bedre

316 gir høyere skrappremie

Høyere legeringsinnhold gjenvinner mer verdi ved slutten-av-livet

 

Totale eierkostnader (TCO)-prinsippet:

 

Å velge 304 over 316 utelukkende for å redusere materialkostnadene på forhånd kan vise seg å virke mot sin hensikt i korrosive miljøer. En enkelt utskifting av utstyr eller uplanlagt nedleggelse på grunn av korrosjonssvikt koster vanligvis langt mer enn de opprinnelige materialbesparelsene. Evaluer alltid TCO over forventet levetid -, vanligvis 10–25 år for prosessutstyr.

 

Regulatorisk samsvar og industristandarder

Matkontakt og FDA-overholdelse

 

Både 304 og 316 rustfritt stål anses som trygge for matkontakt i henhold til FDA 21 CFR og EU-forordning (EC) nr. 1935/2004. Imidlertid er 316L den foretrukne karakteren for direkte matkontaktflater i kommersielt prosessutstyr fordi klorerte rene -in- desinficeringsmidler (CIP) kan forårsake korrosjon i 304 over tid.

 

Farmasøytisk og bioprosessering (cGMP / ASME BPE)

 

ASME BPE-standarden, som styrer bioprosessutstyr, krever eksplisitt 316L (minimum) for alle produkt-kontaktflater i farmasøytisk, biofarmasøytisk og personlig pleieproduksjon. Dette kravet er i tråd med FDAs cGMP-forskrifter (21 CFR Parts 210/211) og ICH Q7 API-produksjonsretningslinjen.

 

Marine og offshore standarder

 

For marine strukturer og offshoreplattformer spesifiserer DNV GL, Lloyd's Register og ABS klasseregler 316 eller høyere-kvalitet rustfritt stål for sjøvanns-våte komponenter. NACE MR0175 / ISO 15156 regulerer materialer for olje- og gassproduksjon i miljøer som inneholder H₂S-.

 

Direktivene for trykkutstyr

 

I EU er det trykkutstyrsdirektivet (PED 2014/68/EU) og ASME Boiler and Pressure Vessel Code (BPVC) avsnitt VIII som regulerer trykklagerkomponenter. Både 304 og 316 er listede materialer, med tillatte spenninger tabellert etter temperatur i de respektive kodene.

 

Sammendrag av hurtigvalg

 

Bruk beslutningsmatrisen nedenfor som en rask referanse når du velger karakter. For komplekse eller kritiske applikasjoner, rådfør deg alltid med en kvalifisert metallurgisk ingeniør.

 

Tabell 6: Matrise for valg av karakter - 304 vs. 316 rustfritt stål

 

Utvalgskriterium

Velg 304

Velg 316

Begrunnelse

Budsjett er den primære begrensningen

 

304 koster 20–35 % mindre; ideell for milde miljøer

Innendørs, tørt, ikke-korrosivt miljø

 

304 gir god korrosjonsbeskyttelse

Kyst-/marint/kloridrikt-miljø

 

Molybden i 316 forhindrer grop- og sprekkkorrosjon

Mat / farma / medisinsk bruk

 

316L oppfyller kravene til cGMP, FDA og ASME BPE

Kjemisk bearbeiding med milde syrer

 

316s Mo øker motstanden mot mange prosesskjemikalier

Dekorativt / arkitektonisk (innendørs)

 

304 oppfyller alle estetiske og holdbarhetskrav-effektivt

Sveisede sammenstillinger under tøffe forhold

 

Bruk 316L (lav-karbon) for å minimere risikoen for sensibilisering etter-sveising

Langsiktig-total cost of ownership (TCO) prioritet

 

Høyere forhåndskostnader utlignet av lavere vedlikehold i aggressive miljøer

 

Ofte stilte spørsmål (FAQ)

 
Q1: Kan jeg erstatte 304 med 316 for å spare kostnader?

 

I ikke-klorid, lav-fuktighet eller rent estetiske innendørsapplikasjoner, ja. Imidlertid vil å erstatte 304 med 316 i marine, matforedlings-, farmasøytiske eller kjemiske miljøer sannsynligvis føre til for tidlig korrosjonssvikt og høyere livssykluskostnader. Kontroller alltid at erstatningen er passende for de spesifikke tjenesteforholdene.

 

Q2: Er 316L alltid bedre enn 316?

 

316L (lav-karbon) er foretrukket når sveising er involvert, da det minimerer risikoen for sensibilisering i den varme-berørte sonen. I usveisede applikasjoner fungerer standard 316 og 316L praktisk talt identisk når det gjelder korrosjonsbestandighet. Den lille reduksjonen i maksimal strekkfasthet (fra 515 MPa til 485 MPa minimum) for 316L er sjelden en begrensende faktor.

 

Q3: Vil 304 eller 316 ruste?

 

Begge kvaliteter er svært motstandsdyktige mot rust (jernoksidkorrosjon) under normale forhold. I aggressive kloridmiljøer kan imidlertid - spesielt vedvarende saltspray, nedsenking i saltvannsløsninger eller kontakt med klorerte kjemikalier - 304 utvikle overflategroper som, hvis avanserte, fører til synlig rust-farget flekker. 316 motstår dette langt mer effektivt. Ingen av klassene er helt immune; Riktig overflatevedlikehold anbefales alltid.

 

Q4: Hvordan identifiserer jeg 304 vs 316 i feltet?

 

Visuell inspeksjon alene kan ikke skille 304 fra 316. Pålitelige identifikasjonsmetoder inkluderer: (1) gjennomgang av materialtestrapporten (MTR/Mill Certificate), som må følge med alle sertifiserte rustfrie stålprodukter; (2) bærbar XRF (røntgenfluorescens) spektroskopi, som kan oppdage molybden på sekunder; (3) kjemiske punkttestingssett spesifikke for Mo-deteksjon. Merker stemplet på materiale (f.eks. 316L, S31603) kan også brukes hvis de er lesbare og sporbare.

 

Q5: Hva med 304H og 316H varianter?

 

H (høy-karbon)-variantene - 304H (UNS S30409) og 316H (UNS S31609) - er spesifisert for høye-temperaturer (over 540 grader / 1000 grader F) der krypemotstand er nødvendig. De er styrt av ASTM A240 og ASME SA-240 og finner bruk i varmevekslere, ovnskomponenter og petrokjemiske reaktorer. De er ikke foretrukket for sveisede eller kryogene applikasjoner.

 

Konklusjon

 

Å velge mellom 304 og 316 rustfritt stål er grunnleggende et spørsmål om miljø og livssyklusøkonomi snarere enn mekanisk ytelse.

 

304 rustfritt stål er det riktige valget for de aller fleste generelle-applikasjoner innendørs, atmosfærisk og lavt-klorid. Den gir enestående korrosjonsmotstand, utmerket formbarhet og bred regulatorisk aksept til 20–35 % lavere materialkostnad enn 316.

 

316 rustfritt stål - spesielt 316L lav-karbonvarianten - er den korrekte spesifikasjonen når klorider, prosesskjemikalier, aggressive desinficeringsmidler eller regulatoriske mandater (FDA, cGMP, ASME BPE) er tilstede. Molybdentilsetningen er en velprøvd ingeniørløsning for grop- og sprekkorrosjon, og den ekstra forhåndskostnaden er konsekvent rettferdiggjort av lavere totale eierkostnader i krevende servicemiljøer.

 

Vår ekspertanbefaling:

Når du er i tvil, spesifiser 316L. Den inkrementelle kostnadspremien er liten i forhold til risikoen for korrosjonssvikt, nedetid av utstyr, manglende-lovgivning eller produktforurensning. For applikasjoner med høyt-volum og lav-risiko der budsjettoptimalisering er avgjørende, er 304 et utmerket, bevist materiale.Vårt tekniske teamer tilgjengelig for å hjelpe med spesifikasjonsgjennomgang, materialsertifisering og tilpasset fabrikasjon for begge karakterer.

 

Sende bookingforespørsel
Kom til oss
Og start RFQene dine nå.
Kontakt oss