Hastelloy B3-reaktorfabrikasjon: beste praksis for sveising, foring og kvalitetskontroll

Sep 10, 2026

Legg igjen en beskjed

A Hastelloy B3reaktoren er fremstilt ved å sveise lav-karbon Ni-Mo-plate (UNS N10675) under streng varme-inngangskontroll, påføre et matchet B3-fyllstoff (AWS ERNiMo-10), og verifisere hver skjøt med PMI + RT/PT pluss en hydrostatisk test. Få renslighet, interpass-temperatur og overleggsprosedyre riktig, og karet vil holde saltsyre fra 0 % til 40 % ved temperaturer opp til kokepunktet.

 

Hastelloy B3 Reactor Fabrication

 

Hva er Hastelloy B3 og hvorfor brukes det til reaktorer?

 

Hastelloy B3 (UNS N10675, W.Nr. 2.4600) er en nikkel-molybdenlegering utviklet spesifikt for å redusere-syretjenesten, og det er arbeidshestmaterialet for reaktorer som håndterer saltsyre, våt HCl-gass, svovelsyre (mindre enn eller lik, 60%), phosphoric acid klorid-rike prosessstrømmer der rustfritt stål og til og med C-276 svikter.

 

Legeringen inneholder omtrent 28 % molybden og 1–3 % jern på nikkelbase, med krom holdt svært lavt (mindre enn eller lik 3 %) og jern + krom avdekket for å begrense dannelsen av sprø Ni₄Mo og sigma-faser under eksponering til 600–900 grader. Denne fase-kontrollkjemien er det som skiller B3 fra forgjengeren Hastelloy B (som led av HAZ-sprekker i sveiser) og fra C-276 (som har mer Cr for oksiderende bruk, men som er mer utsatt for nedbør ved langvarig reduserende{13}}tjenesteeksponering). I et reaktorkar vil det omsettes til forutsigbare korrosjonshastigheter - typisk 0,05–0,25 mm/år i 20 % HCl ved 80 grader - og en fabrikerbar sveis som ikke sprekker ved avkjøling.

 

JN Alloy lagerfører Hastelloy B3-plate, -plate, -stang, sveiseoverleggstråd og sveiseoverleggsstrimmel; vi leverer dem som råmateriale og som pre-formede hoder, skjell og komplette reaktorbeholdere for kjemiske, farmasøytiske og litiumforedlede kunder.

 

Hvordan er Hastelloy B3 sammenlignet med B2 og C-276 i reaktorservice?

 

Velg B3 som standard for HCl-dominante og rene reduserende syrestrømmer, velg B2 bare når ASME-kode eller et eldre datasett krever det, og velg C-276 bare når strømmen svinger til oksiderende forurensninger (Fe³⁺, Cu²⁺, HNO₃, oppløst oksygen).

 

Beslutningen er drevet av Pourbaix-diagrammet for prosessen -, spesifikt redokspotensialet og kloridnivået. Tabellen nedenfor oppsummerer den praktiske ingeniørmessige bytte-av JN Alloys ingeniørteam bruker når de kvalifiserer en reaktor.

 

Utvalgskriterium

Hastelloy B3 (UNS N10675)

Hastelloy B2 (UNS N10665)

Hastelloy C-276 (UNS N10276)

Basesammensetning

Ni – 28 Mo – 1,5 Fe – 1 Cr

Ni – 26 Mo – 2 Fe – 1 Cr

Ni – 16 Mo – 15 Cr – 5 Fe – 4 W

ASME kodeboks

Kodekasse 2486 (smidd)

ASME SB-333 siden 1980-tallet

ASME SB-334, bredt akseptert

20 % HCl, 80 graders korrosjonshastighet

0,05–0,15 mm/år (utmerket)

0,05–0,20 mm/år (utmerket)

0,20–0,50 mm/år (akseptabelt)

10 % H2SO4, 100 graders korrosjonshastighet

< 0.10 mm/yr

< 0.10 mm/yr

0,10–0,30 mm/år

Motstand mot oksiderende syre (FeCl₃, HNO₃)

Fattig- unngå

Fattig- unngå

Glimrende

HAZ-sprekketendens etter sveising

Lav (stabilisert kjemi)

Moderat (krever streng PWHT-kontroll)

Lav

Sveisbarhet / fyllmetall

AWS ERNiMo-10

AWS ERNiMo-7

AWS ERNiCrMo-4

Typisk reaktorbruk

HCl-absorbere, klor-alkali, litiumsaltlake

Eldre HCl-reaktorer, svovelsyrealkylering

Blandede-syrereaktorer, FGD-skrubbere

 

Nøkkelpakke for innkjøp:Å spesifisere C-276 for et rent HCl-kar er den vanligste over-spesifikasjonen vi ser. Ingeniører betaler 25–40 % mer for et C-276-skall når B3 ville ha overgått det i bruk. Omvendt, å spesifisere B3 for en strøm som inneholder salpetersyre eller jernklorid fører til rask perforering - C-276 eller til og med Alloy 20 er det riktige kallet der.

 

Hva er de beste sveisepraksisene for Hastelloy B3-reaktorer?

 

Sveis B3 med gass wolframbuesveising (GTAW / TIG) med AWS ERNiMo-10 fyllstoff, hold interpass-temperaturen på eller under 93 grader (200 grader F), begrens varmetilførselen til 0,5–1,5 kJ/mm, og unngå varmebehandling etter sveising med mindre prosedyrekvalifiseringen spesifikt krever det.

 

What Are the Best Welding Practices for Hastelloy B3 Reactors

 

B3 er en solid-løsning-forsterket legering, så dens mekaniske egenskaper kommer fra Ni-Mo-matrisen -, ikke fra en hard fase som trenger temperering. Varme er faktisk fienden: langvarig eksponering mellom 600 og 900 grader utfeller Ni₄Mo og en lang rekkevidde-ordnet fase som herder legeringen, men gjør den sprø og reduserer korrosjonsmotstanden med 30–60 %. Sveiseprosedyren må derfor:

 

  1. Bruk et matchet fyllstoff (ERNiMo-10)- AWS A5.14 klassifiserer den for B3. ERNiMo-7 (B2-fyllstoff) er metallurgisk akseptabelt, men mangler B3-fasestabilisering; ikke bytt ut ERNiCrMo-4 (C-276 fyllstoff) på reduserende syre, da det øker Cr-innholdet og reduserer HCl-motstanden.
  2. Hold varmetilførselen mellom 0,5 og 1,5 kJ/mm.På en 6 mm vegg tilsvarer dette omtrent 80–120 A på DCEN med en 2,4 mm wolframelektrode og 8–12 L/min argonunderlag.
  3. Topp interpass-temperatur på 93 grader (200 grader F).Bruk temperatur-indikerende fargestifter (Tempil-pinner vurdert til 93 grader) på hver sveisepassering - dette er det mest siterte avviket i B3-fabrikasjonsrevisjoner.
  4. Hopp over PWHT som standard.En B3-beholder krever vanligvis ingen etter-sveisevarmebehandling for korrosjonsytelse. Løsningsgløding ved 1065 grader etterfulgt av hurtig bråkjøling brukes kun for sterkt kalde-bearbeidede hoder eller etter kraftig forming.
  5. Rens roten og baksiden med argon eller argon-helium.B3 har ikke titan eller aluminium for å fungere som et deoksidasjonsmiddel; oksygenforurensning i roten fører til sukkerholdige oksidfilmer og porøsitet under perler. Et etterfølgende skjold er ikke-omsettelig på periferiske sømmer.

 

For tykke seksjoner over 19 mm, bytt til plasma eller hot-wire GTAW; for kledd påføring, bytt til nedsenket-buesveising (SAW med EQNiMo-10 stripe). JN Alloys fabrikasjonsteam bruker begge deler og kan dele kvalifiserte WPS-ark på forespørsel.

 

Hvilket fyllmetall bør du bruke for B3-sveising - Match eller Overmatch?

 

Bruk en matchende fyllmasse, AWS ERNiMo-10 (eller stripe EQNiMo-10), for B3-til-B3 sveiser; den eneste vanlig aksepterte overmatchen er ERNiCrMo-4 (C-276 filler) når fartøyet går over til en C-276 flens eller dyse.

 

Et "matchende" fyllstoff i nikkellegeringer betyr samme sammensetningsfamilie som basismetallet - ikke bit-for-bit identisk, men innenfor samme AWS-klassifisering. For B3 er dette ERNiMo-10 (ASME SFA-5.14). To praktiske scenarier bryter kampregelen:

 

  • Ulik skjøter som C-276 eller Alloy 625 flenser.ERNiCrMo-4 er industristandard overgangsfyllstoff fordi det tåler fortynningen fra både B3 og C-276 og motstår sprekkdannelse. JN Alloy leverer vanligvis overlay-and-butt-overganger av B3 til C-276 flenser med dette fyllstoffet.
  • Ulik skjøter til karbon eller lav-legert stålskall.Bruk først ERNi-1 eller ERNiCrMo-3 smøring, deretter ERNiMo-10 på B3-siden. Gjøreikkekjør ERNiMo-10 direkte på karbonstål – det vil sprekke fra karbonfortynning.

 

Oppbevar fyllmetalllagring i dedikerte, merkede skap ved 5–25 grader og < 50 % RF; bake alle fyllstoffer som har vært åpnet i mer enn fire timer, i henhold til AWS A5.01 lagringsveiledning.

 

Hvordan bør du kontrollere varmetilførselen for å unngå B3 sveisefeil?

 

Registrer alle sveisepassets strømstyrke, spenning og reisehastighet på WPS-passasjeren; avvise alle passeringer som overstiger 1,5 kJ/mm eller over 93 graders interpass.

 

How Should You Control Heat Input to Avoid B3 Weld Defects

 

De to defektene varme-inngangskontroll forhindrer er duktilitet-dip cracking (DDC) i HAZ og utfelling av den sprø Ni₄Mo-fasen langs fusjonsgrensen. Begge er avhengig av tid-og-temperatur-, og begge kan kun detekteres ved metallografisk undersøkelse - når du ser dem, reparerer du allerede. Kontrollpunktet er operativt, ikke analytisk.

 

En praktisk -oppvarmingsformel å skrive på hvert reisekort:Varmetilførsel (kJ/mm)=(V × A × 0,06) / (reisehastighet i cm/min), ved bruk av standard 60 % lysbueeffektivitetsfaktor for GTAW.

 

For en 12 mm B3-stumpsveiset rot-side varm, sett V=10 V, A=100 A, kjørehastighet 8 cm/min:(10 × 100 × 0,06) / 8=0.75 kJ/mm- komfortabelt innenfor taket på 1,5 kJ/mm.

 

Hvis prosedyrekvalifiseringen (PQR) ble utført ved 1,2 kJ/mm, begrenser WPQ produksjonssveisene til mindre enn eller lik 1,2 kJ/mm - ikke mindre enn eller lik 1,5 kJ/mm. PQR-taket er alltid tettere enn den universelle retningslinjen.

 

Hvilken før-sveisrengjøring og etter-sveisebehandling krever B3?

 

For-sveising, avfetting, abrasive-buff og aceton-tørk innen fire timer etter sveising; etter-sveising, utfør en hel-beholderbeholder (HNO₃ + HF) og passivering, men hopp over stress-avlastende varmebehandling.

 

Nikkel-molybdenlegeringer danner ikke en selv-helbredende passiv film slik rustfritt stål gjør. Enhver olje, markør, svovel eller bly som berører overflaten før sveising blir en underjordisk sulfid- eller oksidstrenger - et garantert korrosjonsinitieringssted i HCl. For-rengjøringssekvensen JN Alloy bruker er:

 

  • Avfettmed en aceton- eller isopropylalkoholserviett, lofri klut-.
  • Mekanisk slipingmed en dedikert rustfri-stålbørste eller 60-alumina klaffskive – bruk aldri et hjul som tidligere har berørt karbonstål.
  • Avsluttende løsemiddeltørkinnen fire timer etter å ha truffet buen; hvis området sitter lenger,-sliper du på nytt.
  • Dekk til med kraftpapir eller plasthvis sveiseskjøten vil sitte over natten før den monteres-.

 

Etter-sveising, sylt hele den indre overflaten med et 10–20 % HNO₃ + 1–3 % HF-bad ved 50–60 grader, skyll deretter med avionisert vann og tørk. Dette fjerner varmefargen og krom-laget som er igjen av sveisen.Ikke gjør detkjør en 595 graders spenningsavlastning - at temperaturvinduet er nøyaktig der Ni₄Mo-nedbør akselererer.

 

Hvordan velger du mellom lined, overlay og solid B3-reaktorer?

 

Bruk solid B3 for kar under ~2 m diameter og 5 m³ kapasitet; bruk sveise-overlegg-foret karbonstål for større felt-oppførte reaktorer; bruk løs arkfôr kun for applikasjoner med lavt-trykk og utskiftbart-for.

 

Solid B3 er det reneste metallurgiske svaret, men også den dyreste - B3-platen kjører omtrent 6–9 ganger prisen på ASTM A516-70 karbonstålplate. For en reaktor på 4 m diameter × 8 m høy er dette{11}}kapitalkostnadsdeltaet sekssifret. Den overliggende designen gjenvinner det meste av korrosjonsmotstanden til en brøkdel av prisen.

 

Designalternativ

Kapitalkostnadspremie

Best for

Begrensninger

Solid B3

Høyest

Små reaktorer < 5 m³, ultra-ren farma/litium

Tungt løft, dyre reparasjoner

Sveis-overlegg-foret CS

~30–40 % av solid kostnad

Felt-oppførte reaktorer 5–50 m³

Overlegg må være større enn eller lik 3 mm, kvalifisert til ASME SA-265

Løst arkfôr

~25 %

Tankfarm, lav-HCl-lagring

Baksveis ved dysegjennomføringer er en lekkasjerisiko

 

For de fleste kjemiske kunder leverer JN Alloy ensveise-overlegg-foret kar: A516-70 basisskall, B3-overleggsstrimmel sveiset til korrosjonsflaten, deretter etter-overleggsoppløsningsgløding ved 1065 grader og bråkjøling for å gjenopprette korrosjonsmotstanden. Dette gir 3–6 mm korrosjonsgodtgjørelse med en metallurgisk bundet foring - ingen sprekk for syre å trekke bak.

 

Hvilke sveiseoverleggsteknikker fungerer best for B3-reaktorforinger?

 

Bruk strimmel-elektrodeneddykket-buesveising (SAW-S)-prosessen med EQNiMo-10 stripe (vanligvis 30 × 0,5 mm) for bulk- og elektro-slaggsveising (ESW) for høy-avsetningshastighet med en GTAW-bakside eller to, deretter GT-avsetningshastighet ERNiMo-10.

 

What Weld Overlay Techniques Work Best for B3 Reactor Linings

 

Å overlegge et 5 m diameter × 8 m reaktorkar trenger ~200 kg fyllstoff per kvadratmeter korrosjonsflate. Det er ikke en hånd-jobb. SAW båndoverlegg ved 250–400 mm/min med 600–800 A på båndet er standard produksjonsprosess. Tre operasjonsregler:

 

  1. Hold overlegget større enn eller lik 3 mm i den endelige kjemien.Fortynning fra karbon-stålsubstratet kan trekke Cr og Fe opp og Mo ned - under-tykkelse eller lave-avsetningspassasjer produsere et lag som ikke lenger er "B3."
  2. Bruk et underlagsoverlegg først.Sveis et 2–3 mm smør av ERNiCrMo-4 på karbonstålet, og kjør deretter ERNiMo-10-overlegget. Smøret fungerer som et overgangsfyllstoff som tåler karbonfortynningen.
  3. Bekreft overleggskjemi.Ta en kjemisk analysekupong ved starten av hver overleggskampanje, deretter en hver 200 mm karlengde. Spesifikasjon: 27–32 % Mo, Mindre enn eller lik 3 % Cr, Mindre enn eller lik 3 % Fe på den endelige overleggsflaten, i henhold til ASME SA-265.

 

ESW (elektro-slaggstrimmelsveising) er raskere, men gir et grovere korn og noe lavere Mo-gjenvinning; JN Alloy bruker den på fartøy > 25 m³ der produksjonsgjennomstrømningen betyr mer enn de siste 5 % av korrosjonsytelsen.

 

Hvordan inspiserer og kvalitet-sjekker du en B3-reaktor?

 

Inspiser i denne rekkefølgen: visuelt (100 %) → dimensjonal (100 %) → overflate-PT på alle sveiser (100 %) → volumetrisk RT på alle stumpsveisinger Større enn eller lik 19 mm (100 %) → PMI på hver plate og sveisekupong (100 %) → hydrotest utforming ved 1,50 % innvendig trykk, deretter 1,50 %) passivering.

 

QC-kjeden speiler ASME Seksjon V og Seksjon VIII Div 1 for en trykkbeholder av nikkel-legering. Rekkefølgen er viktig: hvert trinn fanger opp feilene det neste trinnet antar at allerede er filtrert ut. JN Alloys standard inspeksjonsplan, som følger med hvert fartøy, inkluderer:

 

  • Visuell undersøkelse (VT)til AWS QC1, aksept i henhold til ASME V artikkel 9.
  • Dye-penetrantundersøkelse (PT)på alle sveiser - ASTM E165, vann-vaskbar eller post-emulgerbar.
  • Røntgenundersøkelse (RT)i henhold til ASME V Artikkel 2 på alle stussveisinger Større enn eller lik 19 mm veggtykkelse. Spot RT på dysesveis.
  • Positiv materialidentifikasjon (PMI)med en XRF-analysator på hver plate, hode og dyseflens før montering-. En vanlig feltfeil er et stykke C-276-plate smuglet inn i et B3-fartøy fordi de to ser identiske ut.
  • Hydrostatisk testved 1,5 × designtrykk (eller 1,3 × for ASME VIII Div 1 alternative regler) holdt i 30 minutter, etterfulgt av en såpe-lekkasjekontroll på hver dysesveis.
  • Endelig sylteagurk og passiveringsom beskrevet i rengjøringsdelen ovenfor.

 

Hvert trinn registreres på en inspeksjons- og testplan (ITP) reisende som reiser med fartøyet fra platemottak til forsendelsesfrigivelse. JN Alloy gir ITP-malen i tilbudspakken slik at klienter kan tilpasse sine egne inspektører til milepælene.

 

Hvilke ikke-destruktive testmetoder kreves for B3?

 

B3 fartøy krever typisk PT på alle sveiser og RT på stumpsveiser; UT- og eddy-strømtesting er valgfrie, men anbefales på henholdsvis tykke overlegg og kald-formede hoder.

 

Det nødvendige NDT-omfanget er satt av byggekoden (ASME VIII Div 1 i Nord-Amerika, EN 13445 i EU, GB 150 i Kina). Alle tre kodene behandler nikkellegeringer som rustfritt stål for NDT-formål, med noen få praktiske forskjeller:

 

  • PT- ASTM E165 med en vann-vaskbar eller post-emulgerbar penetrant. Aksept i henhold til ASME V T-640. Bruk denne til å fange opp overflatesprekker fra DDC.
  • RT- ASME V artikkel 2, aksept i henhold til VIII Div 1 UW-51. Bruk røntgen eller Ir-192. RT er den eneste volumetriske metoden som kan fange opp plan HAZ-sprekker.
  • UT- ASME V artikkel 5 for skjær-bølgedeteksjon av lamineringer i hovedplaten. Valgfritt men anbefalt på plater > 50 mm.
  • Virvelstrøm(array eller pulsert) - nyttig for å skanne den indre overflaten av et overlegg etter maskinering for å bekrefte overleggets tykkelse. ASTM E2159 er en brukbar standard.
  • Ferritt innhold(kun gjeldende for B3 hvis det har forekommet utilsiktet rustfri kontaminering) - kalibrer Feritscope på en kjent B3-prøve; legeringen er i hovedsak ikke-magnetisk, så enhver avlesning over ~5 FN indikerer forurensning.

 

JN Alloy kan kjøre alle fem metodene i-huset; for inspeksjon av klient-vitne til tredjepart-, planlegger vi Lloyd's, TÜV, SGS, BV eller DNV på tilbudsstadiet.

 

Hvilken dokumentasjonspakke må reise med en B3-reaktor?

 

En B3-reaktor leveres med et EN 10204 3.1 / 3.2-materialsertifikatsett, ASME U2 / U3 / U4-skjemasett, alle sveiser WPQ + WPS + PQR, NDT-rapporter, hydrostatisk testpost, ITP-reisende og et navneskilt som kan spores til de originale varmenumrene.

 

ASME Seksjon VIII krever at hver trykkbeholder forlater butikken med en datarapport (U-1 for UM, U-2 for U, U-3 for U3). For et B3-fartøy er tilleggsdokumentasjonen det som beviser at metallurgien faktisk samsvarer med navneskiltet og at QC-planen ble fulgt. Standard JN Alloy-pakken er:

 

  • Mill test sertifikater (MTC)- 3.1 sertifikater på hver plate, hode, flens, beslag. NO 10204 3.2 med TÜV / LR / DNV vitne hvis kunden bestiller det.
  • Sveisedokumentasjon- WPS-ark, PQR-poster og WPQ-sertifikater for hver sveiser som rørte fartøyet.
  • NDT melder- VT-, PT-, RT-, UT-poster, med film eller digitale røntgenbilder lagret i 7 år.
  • PMI rekord- XRF-analysatorutskrifter med kalibreringslogg, låst til platevarmenummer.
  • Hydrostatisk testrapport- trykk, varighet, omgivelsestemperatur, lekkasje-sjekk resultatene.
  • Rekord for varmebehandling- for løsning-glødede hoder og overlegg.
  • ITP-reisende- trinn-av-avtegn- med inspektørinitialer.
  • Navneskilt- ASME-stemplet med produsentens serienummer, designtrykk, designtemperatur, materialspesifikasjoner, byggeår.

 

Et fartøy som sender uten denne komplette pakken er, etter vår erfaring, et fartøy som kommer til stedet med et spørsmål som noen ikke kan svare på. Pakken er den billigste forsikringen på en reaktor.

 

B3 Reactor Welding - Rask-Referanseparameterkort

Parameter

GTAW (TIG) - B3 til B3

SAW stripe - overlegg på CS

Filler

ERNiMo-10 (Ø 1,6 / 2,4 mm)

EQNiMo-10 stripe (30 × 0,5 mm)

Prosessgass

Argon 99,99 %, 8–12 l/min lommelykt, 15–25 l/min etterfølgende skjold

Flux + bakside argon

Strøm / polaritet

DCEN, 80–130 A

DCEP, 600–800 A

Spenning

9–12 V

25–32 V

Reisehastighet

6–10 cm/min

25–40 cm/min

Varmeinntak i taket

1,5 kJ/mm

2,5 kJ/mm

Interpass temperatur maks

93 grader (200 grader F)

150 grader (300 grader F)

PWHT

Ingen (som-sveiset)

Løsningsgløding 1065 grader + bråkjøling etter full overlay

NDT omfang

PT + RT på alle stumpsveiser

PT + ultralyd på overlegg, prøvetaking RT

 

Ofte stilte spørsmål

 

Hva er forskjellen mellom Hastelloy B2 og B3?
B3 er etterfølgeren til B2. De to deler en Ni-26/28-Mo-base, men B3 stabiliserer kjemien med strammere jern- og kromkontroller og legger til små titan- og aluminiumgettere. Resultatet er dramatisk lavere HAZ-sprekkerisiko og stabil korrosjonsytelse etter sveising. I praksis krever B2 mer aggressiv PWHT-kontroll; B3 sveiser sendes som sveiset.

 

Er Hastelloy B3 det samme som Alloy B-3?
Ja. "Hastelloy" er Haynes Internationals handelsnavn; den generiske betegnelsen erNikkellegering B-3eller UNS N10675. Andre produsenter som Special Metals distribuerer tilsvarende kvaliteter under forskjellige navn (f.eks.Legering B-3i katalogen deres).

 

Kan Hastelloy B3 sveises uten etter-sveisevarmebehandling?
Ja, i nesten alle tilfeller. B3-fartøyer tas i bruk i -sveiset tilstand. Løsningsgløding ved 1065 grader etterfulgt av rask avkjøling brukes for svært kalde-bearbeidede hoder og etter sveiseoverlegg av karbonstål, men det er ikke nødvendig for rutinesveising.

 

Hvilket fyllmetall brukes til Hastelloy B3?
AWS A5.14 ERNiMo-10 (wire) eller EQNiMo-10 (strip) er standard matchende fyllstoff. ERNiMo-7 (B2 fyllstoff) er metallurgisk akseptabelt, men mangler B3 fasestabiliseringspakken. ERNiCrMo-4 (C-276 filler) brukes kun på overgangssveiser til C-276 eller rustfrie komponenter.

 

Hva er den maksimale interpass-temperaturen for Hastelloy B3?
93 grader (200 grader F). Dette er tallet sitert i ASME Seksjon IX kvalifikasjonskonvolutter for B3-prosedyrer og samsvarer med den originale Haynes tekniske bulletinen. Overskridelse risikerer Ni₄Mo-utfelling i sveisen og HAZ.

 

Hva er maksimal driftstemperatur for Hastelloy B3?
For ren reduserende-syre er B3 vurdert opp til omtrent 400 grader kontinuerlig, selv om de fleste kjemiske reaktorer opererer under 200 grader. Over 400 grader anbefales ikke B3 - legeringen er ikke designet for høy-temperaturstyrke, og kornvekst kombinert med faseutfelling forringer duktiliteten.

 

Kan B3 brukes i saltsyre i alle konsentrasjoner?
Ja. B3 er vurdert for 0 % til 40 % HCl over hele temperaturområdet opp til koking. Over 40 % HCl eller i nærvær av sterke oksidasjonsmidler (Fe³⁺, Cu²⁺, fri Cl₂, HNO₃), stiger korrosjonshastigheten og en annen legering er nødvendig.

 

Kan B3 brukes i svovelsyre?
Ja, opptil ca. 60 % konsentrasjon under 100 grader. Utover det stiger korrosjonshastigheten kraftig. For blandede svovelsyre + oksidantstrømmer er Hastelloy C-276 eller Alloy 20 generelt foretrukket.

 

Hvilken NDT er obligatorisk for en B3-reaktor?
I henhold til ASME V Artikkel 4 & 6 og VIII Div 1: visuell undersøkelse av hver sveis, fargestoff-penetranttesting på hver sveiseoverflate, og radiografisk testing på alle stumpsveiser større enn eller lik 19 mm. Ferromagnetiske/ferrittkontroller er ikke nødvendig for B3 - legeringen er i hovedsak ikke-magnetisk.

 

Er PMI obligatorisk på et B3-fartøy?
Ja, på hver tallerken, hode og forbruksparti før montering-. Kostnaden for en PMI XRF-skanning er ubetydelig sammenlignet med kostnaden for å kutte opp en reaktor etter at en 316L-plate ved en feiltakelse landet i B3--plassen.

 

Kan en B3-reaktor bygges på et karbon-stålsubstrat med overlegg?
Ja - dette er det vanligste designet for felt-oppførte fartøyer større enn 5 m³. A516-70 karbonstål er sveiset overlagt med EQNiMo-10 til en tykkelse på minimum 3 mm, kvalifisert til ASME SA-265, oppløsning glødet ved 1065 grader, bråkjølt med vann og syltet.

 

Hvilke standarder gjelder for en B3-reaktor?
ASME SB-333 (plate), SB-619 (sveiset rør), SB-775 (fittings), SB-829 (generelt), ASME seksjon IX (sveising), seksjon V (NDT), seksjon VIII (fartøy), ASTM B333 (plate), AWS A5.14 (filler), og ISO 51506 / 51506, og ISO kompatibilitet.

 

Hva er korrosjonshastigheten til B3 i 20 % HCl ved 80 grader?
Typisk 0,05 til 0,15 mm/år per Haynes publiserte isokorrosjonsdata. Dette plasserer B3 godt innenfor den "gode" rammen på 0,5 mm/år for kjemiske reaktorer og støtter en designlevetid som overstiger 20 år på standard 6 mm korrosjonstillegg.

 

Hvorfor svikter B3 i salpetersyre?
B3 inneholder mindre enn eller lik 3 % krom - langt under ~16 % minimum som kreves for å danne en stabil passiv film i oksiderende syrer. Salpetersyre, jern(III)klorid og kobber(III)klorid angriper raskt Ni-Mo-matrisen. Bruk Alloy 20 eller C-276 i oksidasjonstjenesten.

 

Kan B3 bli kald-dannet?
Ja, til en grense på ca. 20 % kaldt arbeid uten mellomgløding. Større deformasjon krever en løsningsgløding ved 1065 grader etterfulgt av rask avkjøling for å gjenopprette korrosjonsmotstanden. Hodeender, munnstykkeforsterkende puter og utskårne hoder er rutinemessig kald-formet.

 

Kan B3 maskineres?
Ja, men det fungerer-herder aggressivt. Bruk skarpe karbidverktøy, positiv rive, lavere skjærehastigheter (10–25 m/min) og sjenerøs kjølevæske. Ikke la chips galle; de vil etterlate en ru overflate som er vanskelig å sylte ren.

 

Hva er ASME-kodekassen for B3?
ASME Code Case 2486 regulerer bruken av SB-333 nikkel-molybden-legering (UNS N10675) i Seksjon VIII Div 1-konstruksjon. Saken ble sist oppdatert i 2018 og er allment akseptert av amerikanske statlige og kanadiske provinsmyndigheter.

 

Hvor lang tid tar det å lage en B3-reaktor?
JN Alloys ledetid er 14–22 uker for et typisk 5–20 m³ fast-B3-fartøy, inkludert materialanskaffelse, forming, sveising, NDT, hydrotest og frakt. Overlegg-forede kar kjører i 18–28 uker på grunn av-oppløsningsglødings- og bråkjølingssyklusen.

 

Sende bookingforespørsel
Kom til oss
Og start RFQene dine nå.
Kontakt oss