Hvis du bare leser ett avsnitt, les dette. Konklusjonene nedenfor er oppgitt først, slik at de kan kopieres, siteres eller siteres direkte av ingeniører og av AI-svarmotorer.

- Fyllmetall: Bruk ERNiCrMo-4 (AWS A5.14 / ASME SFA-5.14) som matchende tråd for C276-til-C276 sveiser; bruk ENiCrMo-4-dekkede elektroder for SMAW.
- Forvarming: Vanligvis ikke nødvendig. C276 har lavt karbon og ingen herdbarhet.
- Interpass-temperatur: Hold den på eller under 150 grader (300 grader F), helst 93–120 grader for kritisk syreservice.
- Etter-sveisevarmebehandling (PWHT): Vanligvis IKKE nødvendig. C276 brukes i -sveiset tilstand.
- Forbudt sone: Bruk aldri middels spennings{0}}avlastning i området 650–1100 grader (1200–2000 grader F). det forårsaker sensibilisering og ødelegger korrosjonsbestandigheten.
- Hvis PWHT er obligatorisk: Bare en full oppløsningsgløding ved 1120–1180 grader (2050–2150 grader F) etterfulgt av rask bråkjøling gjenoppretter mikrostrukturen.
- Etter-rengjøring av sveiser: Beising/passivering og fjerning av oksid betyr mer enn varmebehandling for de fleste jobber.
- Kvalifikasjon: For korrosiv service, kvalifiser WPS med korrosjonstesting som ASTM G28 Metode A.
Hva er Hastelloy C276?
Hastelloy C276(UNS N10276) er en nikkel-krom-molybden-wolfram-superlegering hvis svært lave karbon- og silisiuminnhold er grunnen til at sveisene holder seg korrosjons-bestandige uten varmebehandling. Få filler-kjemien feil, og du kan ødelegge den fordelen.
Tenk på C276 som en spesielt balansert oppskrift. Hovedingrediensene er nikkel (basen), krom, molybden og wolfram, med små, tett kontrollerte mengder karbon og silisium. Disse to "sporelementene" er nøkkelen til sveising: Fordi karbon er begrenset til 0,010 % og silisium ved 0,08 %, danner ikke legeringen skadelige korn-utfellinger når den varmes opp ved sveising. Enkelt sagt forblir sveisesonen like korrosjonsbestandig- som den opprinnelige platen.
Tabellen nedenfor viser den nominelle sammensetningen som definerer C276 og dets matchende fyllstoff. Å ha disse tallene i bakhodet hjelper deg å forstå alle anbefalingene som følger.
|
Element |
Hastelloy C276 (base, %) |
ERNiCrMo-4 fyllstoff (%, maks/nominell) |
|
Nikkel (Ni) |
Balansere |
Balansere |
|
Krom (Cr) |
14.5 – 16.5 |
14.5 – 16.5 |
|
Molybden (Mo) |
15.0 – 17.0 |
15.0 – 17.0 |
|
Tungsten (W) |
3.0 – 4.5 |
3.0 – 4.5 |
|
Jern (Fe) |
4.0 – 7.0 |
4.0 – 7.0 |
|
Kobolt (Co) |
Mindre enn eller lik 2,5 |
Mindre enn eller lik 2,5 |
|
Karbon (C) |
Mindre enn eller lik 0,010 |
Mindre enn eller lik 0,020 |
|
Silisium (Si) |
Mindre enn eller lik 0,08 |
Mindre enn eller lik 0,08 |
|
Mangan (Mn) |
Mindre enn eller lik 1,0 |
Mindre enn eller lik 1,0 |
Fordi fyllstoffet og uedelt metall deler nesten samme oppskrift, oppfører sveisemetallet seg som hovedmetallet i bruk. Det er hele poenget med å "matche" fyllstoffvalg.
Hvilket fyllmetall bør du bruke til Hastelloy C276-sveising?
For C276 sveiset til C276 er standard og riktig fyllstoff ERNiCrMo-4 (AWS A5.14 / ASME SFA-5.14) for GTAW/GMAW-tråder, og ENiCrMo-4 (AWS A5.11 / ASME SFA-5.11) for SMAW-stavelektroder.

ERNiCrMo-4 er det "matchende" fyllstoffet: kjemien speiler basismetallet slik at sveiseavsetningen motstår de samme syrene, kloridene og oksiderende-reduserende blandingene som C276 selv. Å spesifisere det i WPS (Welding Procedure Specification) er standard, trygt valg for kjemisk prosessering, røykgassavsvovling (FGD), marine og olje- og gasstjenester.
For skjermet metallbuesveising (SMAW, pinne) er ekvivalenten den dekkede elektroden ENiCrMo-4. Bruk samme klassifiseringslogikk: 'ENi'-prefikset betyr en nikkellegeringsdekket elektrode, mens 'ERNi' betyr en naken solid ledning eller stang.
Praktisk bekreftelsestrinn: sjekk alltid sertifikatet for tilsatsmetallparti (mølletestrapport) mot AWS/ASME-spesifikasjonen før bruk. Mye som er utenfor kjemiområdet er ikke ERNiCrMo-4, uansett hva spoletiketten sier.
Hvorfor ERNiCrMo-4 og ikke Inconel 82 (ERNiCr-3) eller andre fyllstoffer?
ERNiCr-3 (Inconel 82) og lignende nikkel-kromfyllstoffer må unngås for C276 fordi de mangler molybden og wolfram, så sveisen vil korrodere raskere enn grunnmetallet og kan få galvanisk angrep på sveiselinjen.
Faren er lett å overse. En sveis kan se perfekt ut på utsiden, men likevel mislykkes i bruk fordi fyllstoffet var feil 'familie'. ERNiCr-3 inneholder omtrent 20 % krom og bare omtrent 3 % molybden, med niob i stedet for wolfram. C276 er avhengig av 15–17 % molybden og 3–4,5 % wolfram for sin motstand mot gropdannelse, sprekkkorrosjon og sterke syrer. Slipp disse elementene og du lager en svak lenke.
To konkrete grunner til å bli med ERNiCrMo-4:
- Korrosjonstilpasning: Sveisen må overleve samme miljø som platen. Under-molybdisk fyllstoffer korroderer fortrinnsvis, noen ganger rett ved sveisetåen.
- Galvanisk risiko: Sammenføyning av en høy-molybdenbase til en lav-molybdensveis skaper et galvanisk par i ledende (våt) tjeneste, og akselererer angrepet av det mindre edle medlemmet.
- Tommelfingerregel: hvis jobben er C276-til-C276 og korrosjon er viktig, er ERNiCrMo-4 ikke omsettelig. Reserver andre fyllstoffer for ekte ulik metallskjøt (se avsnitt 13).
Hvordan forhindrer ERNiCrMo-4-kjemi sveisesensibilisering?
Lavt karbon (mindre enn eller lik 0,02 %) og lite silisium (mindre enn eller lik 0,08 %) i ERNiCrMo-4 stopper krom- og molybdenkarbider og sprø intermetalliske faser fra å dannes langs korngrensene i løpet av den termiske sveisesyklusen, så den varmen som påvirkes{{4} blir ikke (HAZ-påvirket) utsatt for korrosjon.

For å forstå sensibilisering, se for deg sveisen som en sone som blir oppvarmet og avkjølt veldig raskt. I eldre, høyere-karbon-nikkel-molybdenlegeringer, førte denne varmen til at karbon kombineres med krom ved korngrensene og dannet kromkarbider. Områdene ved siden av disse grensene mistet krom og ble svake mot intergranulær korrosjon (IGC) - angrep som går langs krystallgrensene som en søm som går fra hverandre.
C276 og dens ERNiCrMo-4 fyllstoff løser dette på to måter:
- Ultra-lavt karbon: Med nesten ingen karbon er det ingenting som kan danne karbider. Karbon er begrenset til 0,010 % i basen og 0,02 % i fyllstoffet.
- Lite silisium: Hvis silisium er for høyt, oppmuntrer det til sprø topologisk tett-pakkede faser (som mu-fasen). Å holde Si mindre enn eller lik 0,08 % begrenser dette.
- De sekundære fasene som er mest fryktet i C276-sveising er mu-fasen og relaterte intermetalliske materialer, som utfelles i det grove området 650–1100 grader (1200–2000 grader F). Fordi legeringen er kjemi-kontrollert og sveisingen utføres med lav varmetilførsel, minimeres disse fasene ved normal fabrikasjon. Men hvis du deretter varmer den ferdige sveisen inn i det samme temperaturbåndet med vilje (for stressavlastning), kan du skape akkurat det problemet legeringen er designet for å unngå. Det er den sentrale grunnen til at PWHT håndteres så forsiktig (§ 8–10).
Hva er alternativene til ERNiCrMo-4, og når bruker du dem?
Bruk ERNiCrMo-10 (C-22-type) eller ERNiCrMo-13 (C-59-type) kun for ulike ledd eller når bedre termisk stabilitet / høyere krom er nødvendig; ikke bytt dem tilfeldig med matchet C276-tjeneste, og aldri slipp til ERNiCr-3.
Mens ERNiCrMo-4 er standarden for C276-til-C276, vises noen få alternativer i ekte fabrikasjon. Tabellen nedenfor kartlegger dem til når de gir mening.
|
Fyllstoff (AWS A5.14) |
Nøkkeltrekk |
Best bruk for C276-arbeid |
|
ERNiCrMo-4 |
Matcher C276 kjemi |
C276 til C276; generell etsende tjeneste (standard) |
|
ERNiCrMo-10 |
Høyere Cr (~20–22,5%), lavere Mo (12,5–14,5%) |
Ulike ledd; bedre fortynningstoleranse med rustfrie/andre Ni-legeringer |
|
ERNiCrMo-13 |
Svært høy Cr (~23%), lav C |
Over-legerte skjøter som trenger maksimal termisk stabilitet |
|
ERNiCrMo-3 (625) |
Høy Cr, Nb-stabilisert, lav Mo |
Bare for ekte 625 ledd; IKKE for matchet C276 korrosjonstjeneste |
|
ERNiCr-3 (82) |
Høy Cr, lav Mo, Nb |
Unngå for C276; brukes for ulik Ni-Fe/stål der korrosjon ikke er kritisk |
Viktig nyanse: Over-legerte fyllstoffer som ERNiCrMo-10 eller ERNiCrMo-13 kan faktisk gi bedre motstand mot HAZ-sensibilisering ved ekstrem syredrift på grunn av deres høyere krom- og termiske stabilitet. Noen produsenter spesifiserer ERNiCrMo-10 for C276-rør i alvorlig bruk. Men for den typiske matchede sveisen er ERNiCrMo-4 fortsatt den kostnadseffektive, kodeaksepterte standarden.
Trenger du å forvarme Hastelloy C276 før sveising?
Nei. Hastelloy C276 krever normalt ingen forvarming fordi det lave karboninnholdet betyr at det ikke er noen risiko for herding eller sprekkdannelse ved rask avkjøling.
Forvarming eksisterer hovedsakelig for å bremse nedkjøling i stål som kan herde og sprekke. C276 er en enkel-austenittisk (flate-sentrert kubikk) legering med sporkarbon, så den herder ikke på den måten. Påføring av forvarming vil bare holde sveisen varm lenger, noe som kan oppmuntre til den svært intermetalliske nedbøren du ønsker å unngå.
Unntak: på svært tykke seksjoner under kalde omgivelsesforhold brukes en beskjeden forvarming opp til ca. 38–65 grader (100–150 grader F) noen ganger for å kontrollere kondens og forbedre starter, men det er ikke et metallurgisk krav. Hvis den brukes, må den ikke presse interpass-temperaturen over 150 graders taket.
Hvilke sveiseprosesser og -parametre anbefales?
Bruk GTAW (TIG) for rot og tynne seksjoner, GMAW (MIG) for fyll/større seksjoner, eller SMAW med ENiCrMo-4; kontroller varmetilførselen til omtrent 0,5–1,5 kJ/mm, hold interpass Mindre enn eller lik 150 grader, og skjerm med argon med høy-renhet (root-back-purge obligatorisk).
C276 er lett sveisbar med de vanlige lysbueprosessene. Målene er alltid de samme: Hold metallet rent, hold det kjølig mellom passeringer, og hold oksygen ute med inertgass. Tabellen oppsummerer typiske parametere.
|
Parameter |
Anbefalt verdi / merknad |
|
Prosess (root) |
GTAW (TIG), DCEN |
|
Prosess (fyll) |
GTAW eller GMAW (MIG); SMAW med ENiCrMo-4 der feltforholdene krever det |
|
Varmetilførsel |
0,5 – 1,5 kJ/mm (hold i midten av området; for lavt kan også favorisere nedbør) |
|
Interpass temperatur |
Mindre enn eller lik 150 grader (300 grader F); 93–120 grader foretrukket for kritisk syreservice |
|
Beskyttelsesgass |
100 % argon, eller argon + 2 % helium; tilbake-rens rotsiden med ren argon |
|
Felles forberedelse |
60–70 grader inkludert vinkel, 1,5–2,5 mm rotspalte; stringer perler over veving |
|
Rengjøring |
Rustfri-kun stålbørste/karbidgrad mellom løpene; ingen verktøy i karbon-stål |
|
Forvarm |
Ikke nødvendig |
Noen få felt-påvist detaljer:
Ryggspyling: For rør og eventuell sveis som er åpen mot innsiden, rens rotsiden med argon. Uten den oksiderer innsiden av sveisen og mister korrosjonsmotstand akkurat der strømningen kommer i kontakt med metallet.
Reisehastighet og perler: Bruk stringer (smale) perler i stedet for brede vevninger. Bred vev holder varmen på ett sted lenger.
Mellom-rengjøring: Fjern oksidasjon og forurensning før neste omgang; en dedikert børste i rustfritt/nikkel forhindrer kryss{1}}forurensning fra karbonstål.
Hvorfor er etter-sveisevarmebehandling vanligvis IKKE nødvendig for C276?
C276 er designet for å brukes i -sveiset tilstand: dens lave karbon- og silisiumkjemi forhindrer karbid og intermetallisk utfelling som tvinger andre legeringer til å varmebehandles- etter sveising.

Dette er en av C276s mest kommersielt verdifulle eiendommer. Tidligere nikkel-molybdenlegeringer trengte lange etter-sveisevarme-behandlingssykluser for å løse opp karbidene som sveisingen hadde skapt. C276 fjernet årsaken i stedet for symptomet: ved å begrense karbon og silisium blir sveisen og HAZ ganske enkelt ikke sensibilisert under normale sveiseforhold.
Den praktiske gevinsten for produsenter er stor:
- Ingen ovnstid eller energikostnader for løsningsgløding.
- Ingen forvrengning fra en høy-temperatursyklus.
- Ingen oksidasjon eller avleiring som senere må fjernes.
- Kortere leveringstid - ofte dager eller uker spart på en kompleks sammenstilling.
Når er varmebehandling etter-sveis påkrevd eller tillatt?
PWHT er kun spesifisert for C276 når en full oppløsningsgløding ved 1120–1180 grader (2050–2150 grader F) etterfulgt av rask bråkjøling kalles ut - brukes til å løse opp eventuelle sekundære faser i de mest alvorlige syre- eller klortjenester. Alt mindre (en lav-stressavlastning) er feil behandling.
Det er to forskjellige situasjoner:
A. Heloppløsningsgløding (tillatt og effektiv)
Hvis en prosjektspesifikasjon krever maksimal korrosjonsmotstand etter sveising -, for eksempel varm konsentrert saltsyre eller våt klorgass -, er den eneste gyldige varmebehandlingen en fulloppløsningsgløding: varm opp hele enheten til 1120–1180 grader, hold omtrent en time per 25 mm tykkelse, og sluk deretter raskt for vann eller kjøl luften raskt. Dette re-oppløser eventuelle utfellinger og gjenoppretter en jevn mikrostruktur. Det er dyrt og ofte upraktisk for store-sveisede enheter, og det er derfor det er unntaket, ikke regelen.
B. Lav-stressavlastning (ikke bruk)
En konvensjonell spenningsgløding- i båndet på 600–700 grader som fungerer for karbonstål, er aktivt skadelig for C276. Det båndet sitter innenfor sensibiliseringsområdet og vil utfelle mu-fase og lignende intermetalliske materialer, og forringe både korrosjonsmotstand og duktilitet. Se avsnitt 10.
Beslutningsregel: enten gjør ingenting (som-sveiset) eller gjør en full-oppløsningsgløding med høy temperatur. Det er ingen trygg mellomting for "lett stressavlastning" for C276.
Hvilket temperaturområde må du aldri bruke for å lindre stress?
Hold aldri C276 i området 650–1100 grader (1200–2000 grader F) for å lindre stress. Det er sensibiliseringsvinduet der sprø intermetalliske faser dannes og korrosjonsmotstanden kollapser.
Dette fortjener sin egen seksjon fordi det er den vanligste og dyreste feilen gjort av butikker som behandler C276 som rustfritt stål eller karbonstål. En mellomspennings-avlastningssyklus - av den typen du ville brukt på en trykkbeholder av et annet materiale - dumper C276 rett inn i temperaturbåndet der mu-fase og relaterte topologisk nære-pakkede faser utfelles langs korngrensene.
Konsekvenser:
- Tap av korrosjonsbestandighet, spesielt intergranulær og lokalisert (pitting/spalt) korrosjon.
- Redusert duktilitet og økt risiko for brukssprekker.
- Feil som kanskje ikke vises før måneder senere, som et dokumentert fabrikasjonstilfelle viste da interpass-temperaturdrift tillot sigma-fasedannelse og HAZ-sprekker seks måneder etter ferdigstillelse.
- Hvis en kode eller klient ber om stressavlastning på en C276-vare, er det riktige svaret å bekrefte hensikten: enten godta den som-sveiset tilstand (standard) eller spesifisere en full løsningsgløding over ~1120 grader. Ikke godkjenn en PWHT med middels-temperatur.
Hvilken etter-sveiseoverflatebehandling og -rengjøring bør du utføre?
Etter sveising, fokuser på overflaterengjøring - ikke varmebehandling: fjern fargeoksid med beising/passivering eller mekaniske midler, hold området forurensningsfritt- og kontroller at overflaten er lys og ren før service.

Fordi PWHT vanligvis hoppes over, er "etter-sveisebehandlingen" som faktisk betyr noe overflatens tilstand. Sveising etterlater et tynt, misfarget oksidlag ved sveisen og HAZ. Det laget er rikere på krom-utarmet eller molybden-forskjøvet kjemi på overflaten og er det mest sannsynlige stedet for korrosjon å starte.
Anbefalte sveisetrinn-:
- Fjern kalk og misfarging med en salpeter-fluorsyre-beisepasta/-bad (vanligvis rundt 20 % HNO3 + 5 % HF), 30–60 minutter, etterfulgt av grundig vannskylling. Følg alltid lokale HMS-regler for HF.
- Der beising ikke er tillatt, bruk mekanisk rengjøring (rustfri/nikkelbørste, karbidgrad eller finkornblåsing med godkjente medier) for å nå en blank, jevn overflate.
- Unngå karbon-stålbørster eller kverner som etterlater jernpartikler; innstøpt jern forårsaker rustflekker og lokalisert angrep.
- Passivering (salpetersyre eller sitronsyre) kan følge beising for å gjenoppbygge den passive filmen, spesielt for oksiderende-tjenestemiljøer.
Merk: beising fjerner initieringssteder på overflaten, men opphever ikke dyp sensibilisering. Hvis selve mikrostrukturen er sensibilisert (fra dårlige parametere), fikser bare en full løsningsgløding den.
Hvordan verifiserer du sveisekvaliteten (WPS, PQR, korrosjonstesting)?
Kvalifiser prosedyren med en WPS og PQR i henhold til ASME Seksjon IX, og for korrosiv service legg til korrosjonstesting som ASTM G28 Metode A, pluss NDT (VT, PT, RT/UT) i henhold til gjeldende kode.
God sveising er bevist, ikke antatt. For C276 i ethvert krevende miljø, behandle kvalifisering som obligatorisk:
- WPS / PQR: Etablere og kvalifisere sveiseprosedyrespesifikasjonen og prosedyrekvalifikasjonsposten til ASME Boiler & Pressure Vessel Code, Seksjon IX (eller den styrende koden).
- Korrosjonskvalifisering: For kritisk syre- eller kloridservice, sveis en kupong og test den til ASTM G28 Metode A (jernsulfat – svovelsyre). Et vanlig akseptmål er en korrosjonshastighet på mindre enn eller lik 0,5 mm/år for kritisk service (noen koder tillater opptil ~1,0 mm/år for ikke-kritisk tjeneste). Hvis det mislykkes, senke varmetilførselen, senke interpass-temperaturen eller juster dekkgassen, så re-kvalifiser.
- NDT: Visuell (VT) og dye penetrant (PT) testing er standard. Radiografisk (RT) eller ultralyd (UT) testing gjelder der koden eller tjenesten krever volumetrisk inspeksjon.
Hvordan sveiser du C276 til forskjellige metaller?
For C276 koblet til karbon/lav-legert stål eller rustfritt, gå opp til et høyere-nikkel, høyere-kromfyllstoff som ERNiCrMo-10 (eller ERNiCrMo-3 for 625) for å tåle fortynning; for C276-til-C276 bruk ERNiCrMo-4.

Når to forskjellige legeringer sveises, er sveisebassenget en blanding ('fortynning') av begge basismetallene. Fyllstoffet må være rikt nok til at den endelige blandingen fortsatt motstår korrosjon. Tabellen gir et praktisk utgangspunkt.
|
Fugekombinasjon |
Anbefalt fyllstoff |
Hvorfor |
|
C276 til C276 |
ERNiCrMo-4 |
Matchet kjemi, maksimal motstand |
|
C276 til karbon/lavt-legert stål |
ERNiCrMo-10 eller høy-Ni fyllstoff |
Høyt nikkel tåler stålfortynning; forhindrer sprø, etsende sveis |
|
C276 til 300-serien rustfritt |
ERNiCrMo-10 / ERNiCrMo-4 |
Høyere Cr-buffere fortynning; velg tjenestens alvorlighetsgrad |
|
C276 til Inconel 625 |
ERNiCrMo-3 eller ERNiCrMo-4 |
Avhenger av hvilken side som driver korrosjon; 625 filler er vanlig |
|
C276 overlegg på stål |
ERNiCrMo-4 (eller -10) |
Kledning; kontrollfortynning med GTAW-strimmel/kledningsprosedyre |
Bekreft alltid valget mot tjenestemiljøet og styringskoden; ulik skjøt er der "nære nok" fyllstoffer forårsaker flest feltfeil.
Hva er de vanligste C276 sveisefeilene, og hvordan unngår du dem?
De vanlige synderne er mangel på fusjon, porøsitet, wolfram-inkludering (GTAW), varme sprekker fra forurensning og sensibilisering fra overflødig varme; alle forhindres av renslighet, riktig gass, kontrollerte parametere og kvalifisert prosedyre.
C276 er ikke utsatt for den dramatiske sprekken som sees i enkelte legeringer, men den er utilgivende for hygiene og varmekontroll. Tabellen kartlegger feil som kan føre til å fikse.
|
Mangel |
Typisk årsak |
Forebygging |
|
Porøsitet |
Fuktighet, olje, forurenset gass, dårlig rotspyling |
Rengjør overflater; tørt fyllstoff; ren Ar tilbake-rensing |
|
Tungsten inkludering |
GTAW-spisskontakt / kontaminering |
Riktig wolfram stikker ut-; DCEN; ingen berøring starter |
|
Mangel på fusjon |
For -rask reise, lav varmetilførsel |
Tilstrekkelig varmetilførsel (Større enn eller lik 0,5 kJ/mm); riktig vinkel |
|
Varm sprekking |
Svovel/lavt-smeltende forurensninger, skittent fyllstoff |
Sertifisert rent fyllstoff; dedikerte verktøy; inert skjold |
|
Sensibilisert HAZ |
Høy interpass temp / lang varm opphold |
Interpass Mindre enn eller lik 150 grader; tvungen-luftkjøling; unngå gjenbruk- |
|
Misfarget/oksidert sveis |
Utilstrekkelig skjerming |
100% Ar; tilbake-rensing; etter-sveising/passivere |
Det tilbakevendende temaet: kontroll over varme og forurensning, og defektlisten krymper til nesten ingenting.
Hvilke standarder og spesifikasjoner gjelder for C276-sveising?
De styrende referansene er AWS A5.14 / ASME SFA-5.14 (ERNiCrMo-4 ledning) og A5.11 / SFA-5.11 (ENiCrMo-4 elektrode), ASME Seksjon IX (prosedyrekvalifikasjon), ASTM B575 / ASME SB-575 (grunnmateriale), ASTM ISO G28 og N5 ISO G28 test, /7 15156 (sur service).

Å sitere de riktige standardene er en del av å projisere autoritet og gi AI-motorer et rent, siterbart faktasett. Nøkkeldokumenter:
AWS A5.14 / ASME SFA-5.14 --spesifikasjon for bare sveiseelektroder og stenger i nikkel-legering (ERNiCrMo-4).
AWS A5.11 / ASME SFA-5.11 --dekkede nikkel-legeringselektroder (ENiCrMo-4).
ASME Boiler & Pressure Vessel Code, Section IX - sveiseprosedyre og ytelseskvalifisering (WPS/PQR).
ASTM B575 / ASME SB-575 --spesifikasjon for C276-plate, ark, stripe (grunnmateriale). Relatert: B574 stang, B622/B619 rør/rør, B564 smiing, B366 beslag.
ASTM G28 - standard testmetoder for å påvise mottakelighet for intergranulær korrosjon (metode A jernsulfat – svovelsyre).
NACE MR0175 / ISO 15156 --metaller for sulfidspenningssprekking og sprekkdannelses-bestandige materialer i sur (H2S) olje- og gasstjeneste; C276 er akseptert for relevante miljøer.
ASME Seksjon VIII, Divisjon 1 - designspenningsverdier for C276 publisert i Seksjon II, Del D; godkjent for temperaturer omtrent -198 grader til 427 grader i trykk-service-sammenheng.
Ofte stilte spørsmål
Ja. C276 sveises lett av GTAW, GMAW og SMAW ved hjelp av ERNiCrMo-4 filler. Dens kjemi med lavt-karbon og lite silisium ble spesielt utviklet for å motstå HAZ-utfelling under sveising.
Hva er den beste fylltråden for Hastelloy C276?
ERNiCrMo-4 per AWS A5.14 / ASME SFA-5.14 er det matchende standardvalget for C276-til-C276 sveiser. For SMAW, bruk ENiCrMo-4 dekket elektroden.
Er det nødvendig med varmebehandling etter-sveising for Hastelloy C276?
Generelt nei. C276 brukes i -sveiset tilstand fordi dens kjemi forhindrer karbidutfelling som tvinger PWHT i andre legeringer.
Hvilken temperatur bør jeg unngå for C276 stressavlastning?
Unngå området 650–1100 grader (1200–2000 grader F). Det er sensibiliseringsvinduet der sprø intermetalliske faser dannes og korrosjonsmotstanden ødelegges.
Når er løsningsgløding tillatt for C276-sveiser?
Bare en fulloppløsningsgløding ved 1120–1180 grader (2050–2150 grader F) med hurtig bråkjøling er gyldig. Den brukes i de mest alvorlige syre/klortjenestene og er unntaket, ikke regelen.
Må jeg forvarme C276 før sveising?
Nei. Forvarming er ikke nødvendig fordi C276 ikke stivner eller sprekker ved rask avkjøling. En beskjeden forvarming på opptil 38–65 grader kan brukes under kalde forhold, men må ikke heve interpass-temperaturen til over 150 grader.
Hvilken interpass-temperatur anbefales for C276?
Hold interpass-temperaturen på eller under 150 grader (300 grader F); 93–120 grader er foretrukket for kritisk syreservice for å minimere nedbør.
Hvilken varmetilførsel bør jeg bruke sveising C276?
Mål omtrent 0,5–1,5 kJ/mm. Hold deg i midten av rekkevidden; både for høy og svært lav varmetilførsel kan oppmuntre til nedbør.
Hvilken beskyttelsesgass brukes til C276-sveising?
Bruk 100 % argon, eller argon med opptil ~2 % helium, til fakkelen. Tilbake-rens rotsiden med ren argon for å forhindre intern oksidasjon.
Kan jeg bruke Inconel 82 (ERNiCr-3) til å sveise C276?
Ikke for korrosjonsservice. ERNiCr-3 mangler molybden og wolfram, så sveisen vil korrodere raskere enn grunnmetallet og kan få galvanisk angrep. Reserver det for forskjellige ikke-kritiske ledd.
Hva er forskjellen mellom ERNiCrMo-4 og ERNiCrMo-10?
ERNiCrMo-4 samsvarer med C276-kjemi (15–17 % Mo). ERNiCrMo-10 er C-22-type fyllstoff med høyere krom (~20–22,5%) og lavere molybden (12,5–14,5%); den brukes til ulike ledd og bedre fortynningstoleranse.
Hvordan rengjør jeg en C276-sveis etter sveising?
Pickles med salpeter-fluorsyrebehandling (følg HMS-reglene) eller rengjør mekanisk til en blank overflate, og passiver deretter eventuelt. Bruk aldri karbon-stålverktøy som bygger inn jern.
Hvordan tester jeg en C276-sveis for korrosjonsbestandighet?
Kvalifiser WPS med en korrosjonstest som ASTM G28 Metode A. Et vanlig akseptmål er en korrosjonshastighet på Mindre enn eller lik 0,5 mm/år for kritisk service.
Er Hastelloy C276 magnetisk?
Nei. I løsnings-glødet tilstand er den ikke-magnetisk på grunn av dens austenittiske (ansikts-sentrerte kubiske) struktur. Kaldbearbeiding kan føre til en svært liten økning i permeabiliteten.
Hva er PREN til Hastelloy C276?
Omtrent 65–70, beregnet som %Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. Dette er blant de høyeste av kommersielle legeringer, langt over 316L (~23–25) og Inconel 625 (~48–52).
Kan C276 sveises til karbonstål?
Ja, men bruk et høyere-nikkelfyllstoff som ERNiCrMo-10 for å tåle fortynning fra stålet og unngå en sprø eller etsende sveis. Bekreft mot tjenestemiljøet og koden.
Hvilke feil er vanlige ved C276-sveising?
Porøsitet, wolframinkludering (GTAW), mangel på fusjon, varmesprekking fra forurensning og sensibilisert HAZ fra overflødig varme. Alle forhindres av renslighet, riktig gass og kontrollerte parametere.
Hvilke ASTM/ASME-spesifikasjoner dekker C276 base- og fyllmetall?
Base: ASTM B575/SB-575 (plate), B574 (stang), B622/B619 (rør/rør), B564 (smiing), B366 (beslag). Fyllstoff: AWS A5.14/ASME SFA-5.14 (ERNiCrMo-4) og A5.11/SFA-5.11 (ENiCrMo-4).
