Inconel 625 vs Hastelloy C276 for sure gassbrønner: NACE MR0175 nivå VII-overholdelse

Sep 15, 2026

Legg igjen en beskjed

Surgassbrønner --reservoarer rike på hydrogensulfid (H₂S) - er blant de mest straffende miljøene innen all materialteknikk. H₂S reagerer med vann for å frigjøre atomært hydrogen som gjør vanlig stål skjøre, og forårsaker plutselig, sprø, katastrofal sprekkdannelse uten forvarsel. Når en brønn bærer høyt H₂S, høyt klorid og lav pH på en gang, overlever bare de mest korrosjons-bestandige nikkellegeringene. To navn dominerer dette regimet: Inconel 625 (UNS N06625) og Hastelloy C276 (UNS N10276).

 

Inconel 625 vs Hastelloy C276 for Sour Gas Wells

 

Begge legeringene er fullt kvalifisert under NACE MR0175 / ISO 15156 - den styrende standarden for sure servicematerialer -, og begge er godkjent for de mest alvorlige konvoluttene som vanligvis refereres til som nivå VII: løsnings-glødet tilstand, hardhet under 35 HRC, maksimal temperatur 232 grader (ingen øvre grense for partiell trykk på H₂S eller 450 grader F), Så hvis begge er "kompatible", hvordan velger ingeniører mellom dem?

 

Beslutningsregelen i én setning: for de mest alvorlige sure brønnene - svært høy H₂S (over ~1 MPa), svært høy klorid (over ~50 000 ppm) og lav pH (under ~3,5) - spesifiser Hastelloy C276, det mer konservative og universelt beviste valget; for moderat-til-alvorlig sur service der høyere mekanisk styrke er nødvendig (høyt-brønnhode- og trekomponenter), er Inconel 625 den bedre-konstruerte balansen. Begge er NACE MR0175 nivå VII-kompatible; forskjellen ligger i sikkerhetsmarginen og eiendommen du prioriterer.

 

Hva er NACE MR0175 "Level VII" sur tjeneste?

 
NACE MR0175 / ISO 15156 er den internasjonale standarden som definerer hvilke metalliske materialer som kan brukes i H₂S-holdig (sur) olje- og gassproduksjon. Den utløses når H₂S-partialtrykket når 0,05 psia (0,3 kPa, 345 Pa) i nærvær av fritt vann. Standarden er organisert i tre deler: Del 1 (generelle prinsipper), Del 2 (karbon og lav{10}}legert stål, begrenset til 22 HRC) og Del 3 (korrosjonsbestandige-legeringer, inkludert nikkellegeringer). Nivå VII refererer til den mest alvorlige kvalifiserte sure konvolutten for CRA-er - toppnivået der både 625 og C276 er oppført som akseptable.
 

Faren for sur service er ikke vanlig korrosjon - det er miljøsprekker. H₂S i vann genererer atomært hydrogen på metalloverflaten. Normalt ville hydrogen rekombinert til ufarlig H₂-gass og unnslippe; men sulfidionet fungerer som en "rekombinasjonsgift", og holder hydrogenatomer på overflaten slik at de diffunderer inn i metallet. Der samler de seg ved harde soner, inneslutninger og områder med strekkspenning, og gjør materialet sprøtt og initierer sprekker. De tre navngitte feilmodusene er:

 

  • Sulfid Stress Cracking (SSC) - hydrogensprøhet under strekkspenning; den klassiske plutselige-skjøre-bruddmorderen.
  • Hydrogen-Induced Cracking (HIC) - stress-uavhengig blæredannelse ved interne inneslutninger; danner trinnvise indre sprekker.
  • Stress-orientert HIC (SOHIC) - HIC-blemmer som kobles sammen under stress, vanligvis i sveisevarme-påvirkede soner.
  • Karbonstål og lav-legert stål bekjemper disse ved å begrense hardheten (mindre enn eller lik 22 HRC) og kontrollere kjemien. Korrosjons-bestandige legeringer (del 3) er i stedet avhengige av legeringssammensetningen og mikrostrukturen, og har et annet sett med grenser - hovedsakelig tilstand (oppløsningsglødet), hardhet (< 35 HRC), and cold work (< 20%).

 

Hva "Nivå VII" betyr for nikkellegeringer

 

Nivå VII angir den mest alvorlige sure servicekonvolutten som nikkel-baserte CRA-er som 625 og C276 er kvalifisert for: løsnings-glødet tilstand, hardhet under 35 HRC, kaldt arbeid under 20 %, maksimal brukstemperatur 232 grader (450 grader F₂) og ingen restriksjon på partial HRC-konsentrasjon av klorid. I praksis betyr det at en operatør kan spesifisere en av legeringene for en dyp, varm og svært sur brønn uten å utføre skreddersydde miljømessige-sprekkeberegninger - forutsatt at fabrikasjonskontrollene (glødet, lavt kaldt arbeid, kvalifisert sveiseprosedyre) følges.

 

NACE MR0175 / ISO 15156 parameter

Inconel 625 (N06625, klasse 2)

Hastelloy C276 (N10276)

Del

Del 3 (CRA)

Del 3 (CRA)

Status

Godkjent, alle regioner (nivå VII)

Godkjent, alle regioner (nivå VII)

Nødvendig tilstand

Løsning glødet (grad 2)

Løsning glødet

Maks hardhet

< 35 HRC (typ. 200-240 HB)

< 35 HRC (typ. 85-95 HRB)

Maks kaldt arbeid

< 20%

< 20%

Maks H₂S partialtrykk

Ubegrenset (ingen øvre grense)

Ubegrenset (ingen øvre grense)

Maks temperatur (sur)

232 grader (450 grader F)

232 grader (450 grader F)

Maks klorid (sur)

Ubegrenset (med pH-grense)

Ubegrenset (ingen kloridgrense spesifisert)

Min pH (sur)

>3.5 (noen betingelser)

Ingen nedre grense spesifisert

SSC (NACE TM0177)

Utmerket (ingen feil på 720 timer)

Utmerket (ingen feil på 720 timer)

SOHIC

God til utmerket

Glimrende

HIC (NACE TM0284)

God til utmerket

Utmerket (CLR typisk < 1 %)

[Kilde] NACE MR0175 / ISO 15156-3 (2020-utgaven), vedlegg A nikkelbaserte legeringstabeller; Spesialmetaller Inconel 625 Sour Service Bulletin; Haynes C276 Sour Service Bulletin.

 

Hva er Inconel 625 og Hastelloy C276 laget av?

 

Begge legeringene er -dominerende nikkel (Ni større enn eller lik 57-58 %), som er den grunnleggende årsaken til at de motstår sulfidspenningssprekker: nikkelmatriser over omtrent 40-45 % Ni er metallurgisk immune mot kloridspenningskorrosjonssprekker og sentrerer ikke stålkropps{5} i kropp. Utover nikkel, er legeringen deres forskjellig i design:Inconel 625bruker 8-10 % molybden + 3.15-4.15 % niob for styrke og gropmotstand; Hastelloy C276 bruker mye høyere 15–17 % molybden + 3-4.5 % wolfram for maksimal korrosjonsmotstand i aggressive medier.

 

What Are Inconel 625 and Hastelloy C276 Made Of

 

Inconel 625 er en nikkel-krom-molybden-nioblegering. Dens høye nikkel (større enn eller lik 58%), krom (20-23%) og molybden (8-10%) gir den enestående motstand mot både oksiderende og reduserende miljøer, mens niob gir solid-løsningsforsterkning uten varmebehandling og forhindrer sveisesensibilisering. Hastelloy C276 er en nikkel-molybden-krom-wolfram-legering med et mye høyere molybdeninnhold (15-17 %) pluss wolfram (3-4,5 %). Dens ekstremt lave karbon (mindre enn eller lik 0,010%) og silisium gjør den i det vesentlige immun mot sensibilisering, og kombinasjonen av høy molybden og wolfram gir den den høyeste gropmotstanden av enhver vanlig nikkellegering.

Element

Inconel 625 (N06625)

Hastelloy C276 (N10276)

Effekt på sur service

Nikkel (Ni)

Større enn eller lik 58 % (balanse)

Saldo (~57 %)

Immun mot Cl-SCC; ingen H-skjørhet

Krom (Cr)

20.0–23.0%

14.5–16.5%

Oksidasjon + gropmotstand

Molybden (Mo)

8.0–10.0%

15.0–17.0%

C276 langt høyere → bedre grop-/spaltemotstand

Niob (Nb)+Ta

3.15–4.15%

-

625: styrke + stabilisering, ingen PWHT

Tungsten (W)

-

3.0–4.5%

C276: ekstra margin i ekstremt surt

Jern (Fe)

Mindre enn eller lik 5,0 %

4.0–7.0%

Kontrollert for stabilitet

Karbon (C)

Mindre enn eller lik 0,10 %

Mindre enn eller lik 0,010 %

C276 ultra-lav → ingen sensibilisering

PREN (ca.)

~45–51

~65

C276 ~30 % høyere gropmotstand

 

Molybden og wolfram er grunnstoffene som bekjemper gropdannelse og sprekkkorrosjon i klorid-belastet sur saltlake. De beriker den passive filmen og bremser nedbrytningen, så jo høyere innhold av molybden (+ wolfram), desto bedre motstår legeringen lokal korrosjon under avsetning, i sprekker og under kloridkonsentrasjon. Dette er nøyaktig grunnen til at Hastelloy C276 (15-17 % Mo + 3-4.5% W, PREN ~65) overgår Inconel 625 (8-10 % Mo, PREN ~45-51) i de mest klorid-aggressive sure brønnene.

 

I en sur brønn forblir ikke kloridene jevnt fordelt - de konsentreres under avleiringer, ved pakninger, i ringrommet til rør, og hvor enn strømmen er stillestående. Den lokale konsentrasjonen driver grop- og sprekkkorrosjon, som deretter blir initieringssteder for sprekker. Legeringens Pitting Resistance Equivalent Number (PREN) er den enkelt beste prediktoren for denne oppførselen: PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. C276s PREN på ~65 betyr at den motstår kloridangrep omtrent 30 % bedre enn 625s ~45-51. I brønner der klorid er den dominerende trusselen, er den marginen avgjørende.

 

Mekaniske egenskaper - hvor Inconel 625 trekker frem

 

Inconel 625 er den sterkeste av de to legeringene i glødet tilstand: minimum strekkstyrke 827 MPa (120 ksi) og utbytte 414 MPa (60 ksi), versus Hastelloy C276 ved 690 MPa (100 ksi) strekk og 310 MPa (45 ksi) (45 ksi) Begge har utmerket duktilitet (større enn eller lik 30-40 % forlengelse). For høytrykksbrønnhode- og juletrekomponenter der styrke per masseenhet er viktig, er 625 det foretrukne valget.

Eiendom (glødet)

Inconel 625 (N06625)

Hastelloy C276 (N10276)

Vinner

Strekkstyrke (min)

827 MPa (120 ksi)

690 MPa (100 ksi)

625 (sterkere)

Utbyttestyrke 0,2 % (min)

414 MPa (60 ksi)

310 MPa (45 ksi)

625 (sterkere)

Forlengelse (min)

30%

40%

C276 (mer duktil)

Hardhet (glødet)

Mindre enn eller lik 220 HB (~20-25 HRC)

Mindre enn eller lik 250 HB (~20-25 HRC)

Like (begge < 35 HRC)

Tetthet

8,44 g/cm³

8,89 g/cm³

625 litt lettere

Elastisitetsmodul

205 GPa

205 GPa

Lik

 

Høyt-temperatur og høyt-trykk

 

For sure brønner med høyt-trykk og høy-temperatur (HPHT), beholder Inconel 625 høyere styrke ved forhøyet temperatur og er mye brukt for nedihulls maskinvare og brønnhodekomponenter der mekanisk belastning er den styrende designdriveren. Hastelloy C276 er ikke svak, men dens fordel er korrosjon - ikke styrke -, så den velges vanligvis der miljøet (ikke belastningen) er den begrensende faktoren. Når både styrke og ekstrem surhet faller sammen, går ingeniører ofte opp til en høyere-styrkegrad (f.eks. alder-herdet 625 eller Inconel 718) eller bruker C276 med ekstra veggtykkelse.

 

En nyttig tommelfingerregel fra feltpraksis: når H₂S-partialtrykket overstiger ~1 MPa, klorid overstiger ~50 000 ppm, og pH synker under ~3,5, gjør C276s overlegne SOHIC/HIC-marginer det til den konservative standarden. Når brønnen er sur, men den mekaniske belastningen er alvorlig (høyt-tre, pakkere, rør), gir 625 sin høyere glødede styrke det nikk. Begge forblir innenfor nivå VII-overholdelse ved 232 grader (450 grader F).

 

Sur service-overholdelse - side ved side under nivå VII

 

Begge legeringene består de standardiserte sure-servicekvalifikasjonstestene - SSC per NACE TM0177 (ingen feil på 720 timer) og HIC per NACE TM0284 -, men Hastelloy C276 viser den mindre marginen: dens HIC crack-lengdeforhold (CLR) versus underg. SOHIC, C276 er vurdert som utmerket, mens 625 er bra-til{12}}utmerket. Det praktiske resultatet: C276 er det tryggere valget i de mest aggressive sure kombinasjonene; 625 er fullt tilstrekkelig for moderat-til-alvorlig service og foretrekkes der styrke er nødvendig.

Sprekkemekanisme

Inconel 625 (N06625)

Hastelloy C276 (N10276)

Kant

SSC (NACE TM0177, 720 t)

Ingen feil - Utmerket

Ingen feil - Utmerket

Slips

SOHIC

God til utmerket

Glimrende

C276

HIC (NACE TM0284, CLR)

God til utmerket (høyere CLR)

Utmerket (CLR < 1 %)

C276

Klorid SCC

Immun (Ni-matrise)

Immun (Ni-matrise)

Slips

Hydrogensprøhet

Motstandsdyktig

Mer motstandsdyktig i ekstrem surhet

C276 (marginal)

 

Nødvendig materialtilstand og fabrikasjonskontroller

 

Samsvar med nivå VII for begge legeringene avhenger av fabrikasjonsdisiplin, ikke bare kjemi. Begge må leveres i løsningen-glødd tilstand, med hardhet under 35 HRC og kaldt arbeid under 20 %. Begge sveiser uten post-sveisevarmebehandling for SSC-motstand - bruk ERNiCrMo-3 for 625 og ERNiCrMo-4 for C276. En kritisk behandlingsnotat: Hastelloy C276 må{14}bråkjøles med vann (ikke luft{15}}avkjøles) etter oppløsningsgløding, eller skadelig μ-fase og P-fase intermetallisk utfelling og nedbryting av korrosjonsbestandighet.

 

Fabrikasjonskontroll

Inconel 625

Hastelloy C276

Notater

Nødvendig tilstand

Løsning glødet (grad 2)

Løsning glødet

Både

Varmebehandling etter-sveising

Ikke nødvendig

Ikke nødvendig

Lav C/Si forhindrer sensibilisering

Sveisefyller

ERNiCrMo-3 (AWS A5.14)

ERNiCrMo-4 (AWS A5.14)

Match til grunnkjemi

Utglødning av løsningen

Vannslukke eller luftkjøle

Vannslukking obligatorisk

C276 luft-kjølt → μ/P fase

Hardhetsverifisering

Mindre enn eller lik 35 HRC

Mindre enn eller lik 35 HRC (noen spesifikasjoner 40)

MTC + hardhetsundersøkelse

Kaldarbeidsgrense

< 20%

< 20%

Over → hardhet/SSC risiko

PMI-verifisering

XRF bekrefter Ni/Cr/Mo/Nb

XRF bekrefter Ni/Cr/Mo/W

EN 10204 3.1/3.2 MTC

 

Korrosjonsbestandighet i Sour Wells - Leser miljøet

 
Corrosion Resistance in Sour Wells
 
H₂S + Klorid + Lav pH: Trippeltrusselen
 

En sur brønns korrosivitet er kombinasjonen av H₂S-partialtrykk, kloridkonsentrasjon og pH -, ikke en enkelt verdi. Både 625 og C276 er kvalifisert for ubegrenset H₂S og klorid, men C276 pålegger ingen nedre pH-grense mens 625 har en typisk minimum pH > 3,5 under noen forhold. Når pH synker og klorid stiger, gir C276 sin overlegne gropmotstand (PREN ~65) den en økende sikkerhetsmargin over 625 (PREN ~45-51). Når miljøet bare er "surt, men moderat", fungerer begge legeringene; når det er "surt og brutalt", er C276 det konservative valget.

 

Tenk på den sure brønnen som en korrosiv maskin med tre-skive: skru opp H₂S, skru opp kloridet, skru ned pH, og kravene til legeringen øker sammen. SSC drives primært av H₂S og strekkspenning; gropdannelse og sprekkkorrosjon er drevet av klorid og lav pH; HIC/SOHIC drives av hydrogenladingen som H₂S produserer. Nikkellegeringer motstår alle tre, men marginen mot klorid/pH-aksen er satt av molybden - og C276 har ganske enkelt mye mer av det.

 

Sur gass og reduserende forhold

 

Hastelloy C276 er det overlegne valget når det sure miljøet også inneholder sterke reduserende syrer -, spesielt saltsyre (HCl), som kan være tilstede i enheter for fjerning av sure gasser og syrestimulering. C276 motstår HCl over stort sett hele konsentrasjonsområdet opp til 400 grader, der 625 bare er marginalt. Hvis brønnen eller tilhørende gassanlegg ser HCl eller aggressive organiske syrer, er C276 det foretrukne materialet; hvis bekymringen er rent H₂S + klorid, er 625 ofte tilstrekkelig og sterkere.

 

Dette er den samme logikken i nikkel-legeringsfamilien: C276 er "korrosjons-maksimal"-legeringen, 625 er legeringen "styrke-pluss-korrosjon". Å velge mellom dem for sur service er derfor et spørsmål om hvilken akse - korrosjonsgrad eller mekanisk styrke - som er den bindende begrensningen på designet.

 

Applikasjonsveiledning - Velge mellom 625 og C276

 

Brønn / Komponent Tilstand

H₂S-nivå

Klorid

Styrkebehov

Anbefalt legering

Grunn

Høytrykksbrønnhode/-tre-

Moderat

Moderat

Høy

Inconel 625

Høyere glødet styrke

Nedihulls maskinvare, pakkere

Moderat

Moderat

Høy

Inconel 625

Styrke + surt OK

Alvorlig sur, HCl tilstede

High (>1 MPa)

High (>50k ppm)

Lav-Mod

Hastelloy C276

HCl + ekstremt surt

Sur gass med pH < 3,5

Høy

Høy

Noen

Hastelloy C276

Ingen pH-gulv; beste margin

Dyp HPHT sur brønn

Veldig høy

Veldig høy

Høy

C276 body + 625 trim*

Korrosjon + styrkesplitt

Flytlinjer, separatorer

Moderat-Høy

Moderat

Moderat

Enten

625 hvis styrke, C276 hvis maks korro

Enhet for fjerning av syregass

Høy

Moderat

Lav

Hastelloy C276

Sterkt reduserende syrer

Navlestreng / instrumentslange

Moderat

Høy (sjøvann)

Lav

Inconel 625

Immun Cl-SCC, sterk

* En vanlig hybrid: C276 for korrosjonskritisk-kropp, 625 (eller alders-herdet 625/718) for trim med høy-styrke.

 

De fem reglene for å velge 625 vs C276 i sur service

 

  1. Regel 1Er brønnen sterkt sur (H₂S > ~1 MPa, Cl⁻ > ~50 000 ppm, pH < ~3,5)? - Hvis JA, spesifiser Hastelloy C276. Den har de strammere HIC/SOHIC-marginene og ikke noe pH-gulv. Dette er den konservative standarden for de verste brønnene.
  2. Regel 2Er mekanisk styrke bindingsbegrensningen (høy-brønnhode, tre, pakninger, rør)? - Hvis JA, velg Inconel 625. Dens høyere glødede strekk (827 vs 690 MPa) og kapasitet (414 vs 310 MPa) gir mer margin per masseenhet, og den forblir nivå VII-kompatibel.
  3. Regel 3Inneholder miljøet sterke reduserende syrer (HCl, aggressive organiske stoffer)? - Hvis JA, velg Hastelloy C276. C276 motstår HCl over nesten hele området; 625 er bare marginalt i konsentrert HCl.
  4. Regel 4Er kloridgroper/spalter den dominerende trusselen (stillestående saltlake, avleiringer, ringrom)? - Hvis JA, lean C276 (PREN ~65 vs ~45-51) for større sikkerhetsmargin mot lokal korrosjon.
  5. Regel 5Er tjenesten moderat sur uten styrke eller ekstrem syre? - Begge legeringene kvalifiserer; velg 625 for sin styrke og litt lavere kostnad, eller C276 der maksimal korrosjonsmargin er ønsket. Begge må være løsningsglødde-, < 35 HRC, < 20 % kaldt arbeid.

 

Kostnad og tilgjengelighet

 

Hastelloy C276 har vanligvis en prispåslag over Inconel 625 på omtrent 10-25 %, drevet av høyere molybden (15-17 % vs. 8-10 %) og wolfram (3–4,5 %) innhold – begge dyre legeringselementer. Denne premien er imidlertid berettiget når den forhindrer en miljøsprengende svikt i en alvorlig sur brønn, der en enkelt feil kan koste millioner i nedetid, utskifting og sikkerhetseksponering. For moderat sur service der 625 er tilstrekkelig, er den rimeligere 625 det økonomiske, fullt kompatibelt valget.

 

Som med 316L/317L-logikken handler økonomien om totale eierkostnader, ikke kjøpesum per kilo. En C276-komplettering som koster 20 % mer enn en 625-fullføring er en billig forsikring mot en katastrofal sur-gassfeil. Omvendt, å over-spesifisere C276 på en brønn der 625 ville ha vært tilstrekkelig bruker premiumbudsjett uten ekstra fordel. Den disiplinerte tilnærmingen er å reservere 625 for styrke-drevet sur service og C276 for korrosjon-drevet alvorlig sur service.

 

Kostnadsfaktor

Inconel 625

Hastelloy C276

Vinner

Grunnlegeringskostnad

Grunnlinje (midt premium)

~10-25% høyere

625 (billigere)

Moderat sur service

Fullstendig kompatibel

Kompatibel, over-spesifisert

625 (verdi)

Alvorlig sur service

Tilstrekkelig

Konservativ standard

C276 (sikkerhet)

HCl / sterk reduserende syre

Marginal

Best-i-klassen

C276 (eneste alternativ)

Komponenter med høy-styrke

Foretrukket

Akseptabel

625 (styrke)

Feilkostnad unngås

Høy

Høyeste margin

C276 (margin)

 

Tilgjengelighet

 

Begge legeringene er vel-etablerte, mølle-produserte nikkellegeringer med bred tilgjengelighet i alle produktformer (plate, plate, stang, rør, rør, fittings, flenser, smiing) fra store spesialfabrikker. Inconel 625 er noe mer vanlig i olje-og-gassutstyr (brønnhodetrim, nedihullsdeler) på grunn av sin styrke, mens Hastelloy C276 er standarden for de mest alvorlige sure og kjemiske miljøene. Forvent at begge er tilgjengelige med EN 10204 3.1/3.2 MTC og NACE MR0175 / ISO 15156 samsvarserklæringer.

 

Ofte stilte spørsmål

 

Spørsmål: Er Inconel 625 og Hastelloy C276 begge NACE MR0175-kompatible for sur service?

A: Ja. Begge er oppført i NACE MR0175 / ISO 15156 del 3 som akseptable korrosjonsbestandige-legeringer for sur bruk, inkludert den mest alvorlige (nivå VII) konvolutten: oppløsning-glødet, hardhet under 35 HRC, maksimalt 232 grader (450 graders øvre partialtrykksgrense F), og ingen øvre grense for H klorid. Begge krever kaldt arbeid under 20 %. De er forskjellige i sikkerhetsmargin og hvilken egenskap de prioriterer - korrosjon (C276) vs. styrke (625).

 

Spørsmål: Hva er best for alvorlige surgassbrønner?

A: Hastelloy C276 er det mer konservative og universelt spesifiserte valget for de mest alvorlige sure brønnene - svært høy H₂S (over ~1 MPa), svært høy klorid (over ~50 000 ppm) og lav pH (under ~3,5). Den har høyere gropmotstand (PREN ~65 vs ~45-51), lavere HIC-følsomhet (CLR vanligvis under 1 %) og ingen minimums-pH-grense. Inconel 625 foretrekkes der høyere mekanisk styrke er nødvendig, for eksempel høytrykksbrønnhode- og juletrekomponenter.

 

Spørsmål: Hva er maksimumstemperaturen for NACE MR0175 sur service for disse legeringene?

A: Både Inconel 625 og Hastelloy C276 er kvalifisert for NACE MR0175 sur service opp til 232 grader (450 grader F) i løsningen-glødet tilstand. Over denne temperaturen gjelder ikke lenger standardens miljømessige krakkingsgrenser for disse legeringene, og det kreves et høyere-temperaturkvalifisert materiale eller spesifikk prosjektkvalifisering.

 

Spørsmål: Hvilken hardhetsgrense gjelder for disse legeringene i NACE MR0175 sur service?

Svar: Begge må være i løsningen-glødd tilstand med hardhet under 35 HRC (noen spesifikasjoner siterer opptil 40 HRC for C276). Solution-annealed 625 måler vanligvis 200-240 HB og C276 85-95 HRB, begge godt innenfor grensen. Kaldt arbeid må forbli under 20 % for å unngå å øke hardheten og introdusere restspenning som ville kompromittere SSC-motstanden.

 

Spørsmål: Kan Inconel 625 og Hastelloy C276 sveises i sur service?

A: Ja, begge er sveisbare for sur service uten etter-sveisevarmebehandling for SSC-motstand. Bruk ERNiCrMo-3 (AWS A5.14) fyllstoff for Inconel 625 og ERNiCrMo-4 for Hastelloy C276. Begge har ekstremt lite karbon, så sveisen og den{11}}varmepåvirkede sonen forblir korrosjonsbestandig. Merk at Hastelloy C276 må bråkjøles med vann etter oppløsningsgløding; luftkjøling kan utfelle skadelige intermetalliske faser.

 

Spørsmål: Er Inconel 625 eller Hastelloy C276 bedre for sjøvann pluss sur service?

A: Begge er utmerket i sjøvann (begge er immune mot kloridspenningskorrosjon takket være deres nikkelmatriser), men Hastelloy C276 har høyere gropmotstand (PREN ~65 vs ~45-51), noe som gir den mer margin i stillestående, sprekkerutsatt sjøvann med sulfider. Inconel 625 er mer vanlig brukt for navlestrenger og instrumentrør der styrke og formbarhet betyr noe. For kombinert sjøvann + surt (f.eks. offshore sure felt) er C276 det tryggere ekstremvalget.

 

Spørsmål: Hvordan bekrefter jeg at jeg mottar NACE-kompatibel 625 eller C276?

A: Sjekk materialtestrapporten (MTC, EN 10204 3.1 eller 3.2): den må angi samsvar med NACE MR0175 / ISO 15156 del 3, liste opp UNS-betegnelsen (N06625 eller N10276), vise den kjemiske sammensetningen, hardheten og varme-behandlingstilstanden (oppløsningen inkluderer referanseglødet SSC og ideell HIC-test). Bekreft med PMI (XRF) ved levering - både legeringer med høy nikkel og molybden/wolfram bekreftes lett av XRF. Be om en NACE-samsvarserklæring fra leverandøren.

 

Spørsmål: Kan jeg bruke kald-bearbeidet eller alder-herdet 625 i nivå VII sur service?

A: Ikke uten kvalifikasjoner. NACE MR0175 nivå VII krever kaldt arbeid under 20 % og løsnings-glødet (grad 2) tilstand for 625. Alders-herdet eller sterkt kald-bearbeidet 625 øker hardheten over 35 HRC-grensen og introduserer restspenning, som begge øker følsomheten for SSC. Hvis det er behov for høyere styrke i alvorlig sur bruk, bruk løsning-glødet 625 med ekstra veggtykkelse eller trapp opp til en nedbørs-herdet legering kvalifisert for det spesifikke miljøet (f.eks. Inconel 718, kvalifisert per prosjektspesifikasjon), ikke kald-bearbeidet 625.

 

Sende bookingforespørsel
Kom til oss
Og start RFQene dine nå.
Kontakt oss