Inconel 718 (UNS N07718)er den mest brukte nikkel-baserte superlegeringen i produksjon av additiv til luftfart og romfart, og står for over 60 % av alle AM-metalldeler i gassturbinmotorer. Kombinasjonen av høy-temperaturstyrke (opptil 700 grader C), utmerket krypemotstand og god sveisbarhet gjør den ideell for prosesser for laserpulverbedfusjon (LPBF) og elektronstrålesmelting (EBM). Denne artikkelen undersøker prosessparametere, mikrostrukturell utvikling, mekaniske egenskaper, krav til etter-behandling og kvalitetsstandarder for Inconel 718 AM-komponenter i fly--klasse.

Hvorfor er Inconel 718 den dominerende legeringen for produksjon av additiv til romfart?
Inconel 718 står for over 60 % av metall AM-deler i gassturbinmotorer fordi den tilbyr den optimale balansen mellom høy-temperaturstyrke (opptil 700 grader C), utmerket sveisbarhet med minimal følsomhet for sprekkdannelse, og en godt-etablert prosessparameterdatabase på tvers av LPBF- og EBM-plattformer.
Inconel 718 er en utfellbar-herdbar nikkel-kromlegering som inneholder betydelige tilsetninger av jern, niob, molybden og titan. Legeringen får sin styrke fra gamma dobbel prime (Ni3Nb) og gamma prime (Ni3(Al,Ti)) utfellinger som dannes under aldringsvarmebehandlinger. Viktige fordeler for additiv produksjon inkluderer:
|
Eiendom |
Inconel 718 |
Inconel 625 |
Waspaloy |
Relevans for AM |
|
Solidus temperatur |
1260 grader C |
1290 grader C |
1330 grader C |
Nedre solidus=bredere behandlingsvindu |
|
Sprekkfølsomhet |
Lav |
Veldig lav |
Høy |
Minimerer størkningssprekker i AM |
|
Gamma Prime-innhold |
15-20% |
0% |
40% |
Moderat utfellingsinnhold=god sveisbarhet |
|
Strekkstyrke (RT) |
1375 MPa |
827 MPa |
1295 MPa |
Høyest blant sveisbare superlegeringer |
|
Krypbrudd (650 grader C) |
400+ timer |
150 timer |
600+ timer |
Utmerket for turbinkomponenter |
|
Pulverkostnad ($/kg) |
80-120 |
90-130 |
150-200 |
Kostnadseffektivt-for produksjon |
|
AM prosessdatabase |
Omfattende |
Begrenset |
Veldig begrenset |
Moden teknologiberedskap |
|
Aerospace AM Adopsjon |
60%+ av turbindeler |
15% |
5% |
Bransjestandard |
Kilde: ASTM B637; SAE AMS 5662; GE Aviation AM Database 2024
Legeringens relativt lave gamma prime-innhold (15-20 % vs 40 %+ i Waspaloy og Udimet 720) reduserer risikoen for belastnings-alderssprekker under varmebehandling etter AM. Dette gjør Inconel 718 unikt egnet for komplekse AM-geometrier som krever spenningsavlastning og nedbørsherding uten å sprekke.
Hva er de kritiske prosessparametrene for LPBF Inconel 718?
Optimale LPBF-parametere for Inconel 718 er lasereffekt 200-300W, skannehastighet 800-1200 mm/s, lagtykkelse 30-40 mikrometer og skravuravstand 80-120 mikrometer, som oppnår tettheter over 99,9% og overflateruhet Ra på 5-10 mikrometer.
Laserpulverbedfusjon (LPBF) er den dominerende AM-prosessen for Inconel 718 luftfartskomponenter. Prosessvinduet er definert av volumetrisk energitetthet (VED), beregnet som:
VED (J/mm3)=Lasereffekt (W) / [Skannehastighet (mm/s) x lukeavstand (mm) x lagtykkelse (mm)]
|
Parameter |
Optimal rekkevidde |
Effekt hvis for lavt |
Effekt hvis for høy |
Kritisk toleranse |
|
Laserkraft |
200-300 W |
Mangel på fusjon, porøsitet |
Nøkkelhull, sprut |
+/- 10 W |
|
Skannehastighet |
800-1200 mm/s |
Overdreven smeltebasseng, slagg |
Mangel på fusjon, balling |
+/- 50 mm/s |
|
Lagtykkelse |
30-40 mikrometer |
Dårlig oppløsning, trapp-trinneffekt |
Ufullstendig smelting |
+/- 5 mikrometer |
|
Lukeavstand |
80-120 mikrometer |
Omsmelting, lav produktivitet |
Mangel på fusjon mellom spor |
+/- 10 mikrometer |
|
Volumetrisk energitetthet |
50-80 J/mm3 |
Porøsitet > 0,5 % |
Nøkkelhull, overflateruhet |
+/- 5 J/mm3 |
|
Forvarm temperatur |
80-200 grader C |
Restbelastning > 800 MPa |
Oksidasjonsrisiko |
+/- 20 grader C |
|
Byggeplatetemperatur |
100-200 grader C |
Vridning, delaminering |
Nedbrytning av pulver |
+/- 10 grader C |
|
Kammeroksygen |
< 100 ppm |
Oksydinneslutninger, dårlige egenskaper |
Problemer med prosessstabilitet |
< 50 ppm recommended |
Kilde: EOS Inconel 718 Parameter Guide; SAE AMS 7011; NASA MSFC-STD-3716
Moderne LPBF-systemer bruker stripete eller sjakkbrett skanningsstrategier med 67-graders rotasjon mellom lagene for å redusere gjenværende spenning og teksturutvikling. Typiske stripebredder er 5-10 mm med 10 % overlapp mellom striper. For høye, tynnveggede komponenter forbedrer konturskanning med redusert effekt (150-200W) og lavere hastighet (600-800 mm/s) overflatefinish og dimensjonsnøyaktighet.
Hvordan er EBM sammenlignet med LPBF for Inconel 718 Aerospace Components?
EBM produserer Inconel 718 med 40-60 % lavere restspenning, finere kornstruktur (gjennomsnittlig kornstørrelse 20-50 mikrometer vs 50-200 mikrometer for LPBF), og eliminerer behovet for spenningsavlastning, men oppnår lavere dimensjonsnøyaktighet (+/- 0.3 mm vs.} +/{7.

|
Karakteristisk |
LPBF (laser) |
EBM (elektronstråle) |
Luftfartspåvirkning |
Utvalgskriterier |
|
Byggetemperatur |
80-200 grader C |
900-1100 grader C |
Restbelastning: LPBF 800+ MPa, EBM < 200 MPa |
EBM foretrekkes for store, komplekse deler |
|
Kornstruktur |
Søyle, 50-200 mikrometer |
Likeakset, 20-50 mikrometer |
EBM: flere isotrope egenskaper |
EBM for utmattelse-kritiske komponenter |
|
Som-bygget tetthet |
99.5-99.9% |
99.7-99.95% |
Begge oppnår full tetthet etter HIP |
Tilsvarende for statisk styrke |
|
Overflateruhet (Ra) |
5-10 mikrometer |
20-30 mikrometer |
LPBF krever mindre maskinering |
LPBF for presisjonsfunksjoner |
|
Dimensjonsnøyaktighet |
+/- 0.1 mm |
+/- 0.3 mm |
LPBF: strammere toleranser |
LPBF for parrende overflater |
|
Minimum funksjonsstørrelse |
0,1-0,2 mm |
0,3-0,5 mm |
LPBF: finere detaljer |
LPBF for tynne vegger, kjølekanaler |
|
Byggehastighet |
5-20 cm3/t |
50-80 cm3/t |
EBM: 3-5 ganger raskere |
EBM for høy-volumproduksjon |
|
Resirkulerbarhet av pulver |
5-10 sykluser |
10-20 sykluser |
EBM: lavere pulverkostnad per del |
EBM for kostnads-sensitive programmer |
|
Støttestruktur |
Påkrevd (10–30 % av delvolum) |
Minimal (støtter for sinterkake) |
EBM: mindre etter-behandling |
EBM for komplekse interne kanaler |
|
Stressreduksjon påkrevd |
Ja, obligatorisk |
Nei,-stressavlastning på stedet |
EBM: forenklet arbeidsflyt |
EBM reduserer ledetiden 2-3 dager |
Kilde: Arcam EBM Inconel 718 User Guide; EOS M 290 parameterark; GE Aviation-prosessspesifikasjon
Den forhøyede byggetemperaturen i EBM (900-1100 grader C) nærmer seg glødingstemperaturen for Inconel 718-løsningen, noe som resulterer i-situ-avlastning og en mer jevn mikrostruktur. Dette eliminerer risikoen for forvrengning under spenningsavlastning etter bygging, noe som er kritisk for store romfartskomponenter som turbinhus og konstruksjonsbraketter. EBMs grovere overflatefinish og løsere toleranser krever imidlertid maskinering for de fleste funksjonelle overflater.
Hvilke mikrostrukturelle egenskaper definerer som-bygget Inconel 718?
Ettersom den-bygde Inconel 718 viser søyleformede korn på linje med byggeretningen, sterk<001>fibertekstur, lavfase- og karbidsegregasjoner i interdendrittiske områder, og mikrohardhet på 320-380 HV som krever løsningsgløding og dobbel aldring for å oppnå nedbørsherding.
|
Mikrostrukturell funksjon |
LPBF som-bygget |
EBM som-bygget |
Utviklet grunnlinje |
Luftfartsbetydning |
|
Kornmorfologi |
Kolonne, sideforhold 3:1 til 5:1 |
Blandet søyleformet-likeakset, sideforhold 1,5:1 til 2:1 |
Likeakset, ASTM 4-6 |
Søylekorn forårsaker anisotrope egenskaper |
|
Gjennomsnittlig kornstørrelse |
50-200 mikrometer (lengde) |
20-50 mikrometer |
25-100 mikrometer |
Finere korn=høyere flytestyrke (Hall-Petch) |
|
Krystallografisk tekstur |
Sterk<001>fibertekstur (3-5x tilfeldig) |
Moderat tekstur (1,5-2x tilfeldig) |
Tilfeldig |
Tekstur påvirker veksthastigheten for tretthetssprekker |
|
Laves fasebrøk |
3-8% |
2-5% |
< 1% |
Laves fase tømmer Nb, reduserer styrke |
|
Karbiddistribusjon |
MC-karbider ved korngrenser |
Dispergert MC og M23C6 |
Dispergerte MC-karbider |
Karbider påvirker krypemotstanden |
|
Gamma Double Prime |
Ingen (trenger aldring) |
Minimal (in-aldring i EBM) |
15-20 % etter varmebehandling |
Utfellinger gir styrke |
|
Mikrohardhet (HV) |
320-380 |
350-420 |
340-400 (oppløsning glødet) |
Hardhet indikerer nedbørstilstand |
|
Gjenværende porøsitet |
0,1-0,5 % (gassporøsitet, mangel på fusjon) |
0.05-0.3% |
< 0.01% |
Porøsitet reduserer utmattelseslivet |
Kilde: Acta Materialia Vol 215 (2021); Metallurgical Transactions A Vol 52 (2021); NASA teknisk rapport NASA/TM-2020-5001273
De raske størkningshastighetene i LPBF (10^5 til 10^6 K/s) og EBM (10^3 til 10^4 K/s) resulterer i utvidet fast løselighet og raffinerte dendrittiske strukturer sammenlignet med smidd materiale. Niobsegregering under størkning fremmer imidlertid Laves-fasedannelse i interdendritiske regioner. Laves-fasen (Ni,Fe,Cr)2(Nb,Mo,Ti) er sprø og tømmer matrisen av niob som kreves for gamma-dobbel prime-utfelling. Løsningsgløding ved 1065-1100 grader C oppløser Laves-fasen og homogeniserer niobfordelingen.
Hvilken varmebehandling kreves for Aerospace-Inconel 718 AM-deler?
Luftfarts-klasse Inconel 718 AM-deler krever varmisostatisk pressing (HIP) ved 1165-1190 grader C / 100-150 MPa / 4 timer, etterfulgt av løsningsgløding ved 1065-1100 grader C / 1 time og dobbel aldring ved 7600 grader C / 8 timer til 7600 grader C / 8 timer {} styrke på 1375 MPa og spenningsbruddlevetid over 400 timer ved 650 grader C.

|
Behandlingstrinn |
Parametere |
Hensikt |
Resultat |
Spesifikasjonsreferanse |
|
Stressreduksjon (kun LPBF) |
1065 grader C / 1 time / AC |
Avlast gjenværende stress, forhindre forvrengning |
Restbelastning < 50 MPa |
AMS 2774 |
|
Varm isostatisk pressing (HIP) |
1165-1190 grader C / 100-150 MPa / 4 timer / FC |
Eliminer porøsitet, forbedre tretthet |
Tetthet > 99,99 %, porøsitet < 0,01 % |
AMS 2750, ASTM A988 |
|
Løsning Gløding |
1065-1100 grader C / 1 time / AC |
Løs opp Laves-fasen, homogeniser Nb |
Nb uniformitet > 95 %, Laves < 1 % |
AMS 5662 |
|
Første aldring |
760 grader C / 10 timer / FC til 650 grader C |
Utfell gamma dobbel primtall |
Gamma dobbel prime 10-15 % |
AMS 5662 |
|
Andre aldring |
650 grader C / 8 timer / AC |
Fullstendig nedbør, overaldring for stabilitet |
Gamma dobbel prime + gamma prime 18-22 % |
AMS 5662 |
|
Alternativ direkte aldring |
720 grader C / 8 timer + 620 grader C / 8 timer |
Hopp over løsningsgløding for enkle geometrier |
Styrke +5-10 %, duktilitet -20 % |
Anbefales ikke for romfart |
Kilde: SAE AMS 2774; SAE AMS 5662; NASA MSFC-SPEC-3717; ASTM F3055
HIP er essensielt for Aerospace AM-deler fordi den lukker intern porøsitet som fungerer som tretthetssprekkinitieringssteder. Studier viser at HIP øker utmattelseslevetiden med 50-200 % sammenlignet med ikke-HIP'd AM-materiale. Temperaturvinduet for oppløsningsgløding (1065-1100 grader C) er kritisk: temperaturer under 1065 grader C oppløser ikke Laves-fasen fullstendig, mens temperaturer over 1100 grader C forårsaker overdreven kornvekst (ASTM 2 eller grovere) som reduserer krypemotstanden.
Hvordan sammenligner mekaniske egenskaper mellom AM og Wrought Inconel 718?
Fullt varme-behandlet LPBF og EBM Inconel 718 oppnår strekkegenskaper innenfor 5 % av smidt materiale (1375 MPa UTS, 1100 MPa YS, 15 % forlengelse) og overskrider smidt utmattingslevetid med 20–40 % etter HIP, men viser 15–25 % anisotropisk støtstyrke og variasjon i støtstyrke. tekstur.
|
Eiendom |
LPBF (HIP + HT) |
EBM (HIP + HT) |
Wrought (AMS 5662) |
Aerospec-krav |
|
Ultimate strekkstyrke (RT) |
1350-1400 MPa |
1330-1380 MPa |
1375 MPa min |
1240 MPa min (AMS 5662) |
|
Yield Strength (RT) |
1080-1130 MPa |
1060-1110 MPa |
1100 MPa min |
1035 MPa min (AMS 5662) |
|
Forlengelse (RT) |
12-18% |
14-20% |
15 % min |
12 % min (AMS 5662) |
|
Reduksjon av areal (RT) |
25-35% |
30-40% |
30 % min |
20 % min (AMS 5662) |
|
UTS ved 650 grader C |
1100-1180 MPa |
1080-1150 MPa |
1150 MPa typisk |
Ikke spesifisert |
|
Utbytte ved 650 grader C |
900-950 MPa |
880-930 MPa |
920 MPa typisk |
Ikke spesifisert |
|
Spenningsbrudd (650 grader C, 690 MPa) |
350-500 timer |
400-550 timer |
400 timer min |
400 timer min (AMS 5662) |
|
Kryp (650 grader C, 690 MPa, 0,2 %) |
80-120 timer |
90-130 timer |
100 timer typisk |
Ikke spesifisert |
|
High Cycle Fatigue (10^7 sykluser, RT) |
500-550 MPa |
520-580 MPa |
480-520 MPa |
Ikke spesifisert |
|
Lavsyklustretthet (10^4 sykluser, RT) |
+/- 0.8 % belastning |
+/- 0.85 % belastning |
+/- 0.75 % belastning |
Ikke spesifisert |
|
Bruddfasthet KIC (RT) |
100–120 MPa sqrt(m) |
110–130 MPa sqrt(m) |
100–130 MPa sqrt(m) |
Ikke spesifisert |
|
Impact Energy Charpy (RT) |
40-60 J |
50-70 J |
45-65 J |
Ikke spesifisert |
Kilde: SAE AMS 5662; MMPDS-17; NASA teknisk rapport NASA/TM-2020-5001273; JN Alloys Test Database
Den raffinerte mikrostrukturen fra rask størkning bidrar til den forbedrede utmattelsesytelsen til AM Inconel 718. Anisotropi er imidlertid fortsatt et problem: strekk-duktilitet og slagstyrke testet vinkelrett på byggeretningen er typisk 15-25 % lavere enn langsgående verdier. Denne anisotropien tilskrives den søyleformede kornstrukturen og<001>teksturjustering. For bruddkritiske-komponenter må designtillatelser ta hensyn til retningsbestemt egenskapsvariasjon.
Hvilke pulverkvalitetsstandarder gjelder for Aerospace Inconel 718 AM?
Aerospace Inconel 718-pulver må oppfylle partikkelstørrelsesfordelingen på 15-45 mikrometer (D10: 20 mikrometer, D50: 30 mikrometer, D90: 40 mikrometer for LPBF), oksygeninnhold under 200 ppm, nitrogen under 100 ppm, pulverflytbarhet over 25 sekunder per deng og 350 g/cm ap. AMS 7011 og ASTM F3049.

|
Parameter |
Spesifikasjonsgrense |
Typiske verdier |
Effekt hvis ut-av-spes |
Testmetode |
|
Partikkelstørrelse D10 |
15-22 mikrometer |
18-20 mikrometer |
D10 for lav: dårlig flytbarhet, spredningsfeil |
ASTM B822 (laserdiffraksjon) |
|
Partikkelstørrelse D50 |
28-35 mikrometer |
30-32 mikrometer |
D50 for høy: dårlig pakkingstetthet, porøsitet |
ASTM B822 |
|
Partikkelstørrelse D90 |
38-48 mikrometer |
40-43 mikrometer |
D90 for høy: mangel på sammensmelting, overflateruhet |
ASTM B822 |
|
Satellitter (< 10 micrometers) |
< 5% |
2-4% |
Satellitter forårsaker agglomerering, dårlig spredning |
SEM bildeanalyse |
|
Oksygeninnhold |
< 200 ppm |
100-150 ppm |
Høy O2: oksidinneslutninger, redusert duktilitet |
ASTM E1019 (inert gassfusjon) |
|
Nitrogeninnhold |
< 100 ppm |
40-80 ppm |
Høy N2: nitriddannelse, egenskapsvariasjon |
ASTM E1019 |
|
Tilsynelatende tetthet |
>4,5 g/cm3 |
4,6-4,8 g/cm3 |
Lav tetthet: dårlig pakking, porøsitet |
ASTM B212 (Hall flowmeter) |
|
Flytbarhet (hall) |
< 25 seconds/50g |
18-22 sekunder/50g |
Sakte flyt: spredningsdefekter, ikke-ensartede lag |
ASTM B213 |
|
Pulverresirkulerbarhet (sykluser) |
5-10 sykluser (LPBF) |
8-10 sykluser typisk |
Overdreven gjenbruk: oksidoppbygging, tap av eiendom |
Spor PSD-skift, O2-økning |
|
Forurensning (fremmede partikler) |
< 0.01% |
< 0.005% |
Forurensninger: inneslutninger, eiendomsspredning |
SEM/EDS-analyse |
Kilde: SAE AMS 7011; ASTM F3049; ASTM F3055; EOS-pulverspesifikasjon
Pulverresirkulerbarhet er en kritisk kostnadsfaktor for AM-produksjon i romfart. Studier viser at Inconel 718-pulver kan gjenbrukes 8-10 sykluser i LPBF og 15-20 sykluser i EBM før partikkelstørrelsesfordeling skifter og oksygenopptak overskrider akseptable grenser. En pulverhåndteringsprotokoll må spore kumulative gjenbrukssykluser og blande virginpulver for å opprettholde konsistente egenskaper. Typiske tilsetningshastigheter for virgin pulver er 20-30 % per byggesyklus.
Hvilke ikke-destruktive testkrav gjelder for Aerospace AM Inconel 718?
Aerospace AM Inconel 718-komponenter krever 100 % CT-skanning for interne defekter (minimum detekterbar defektstørrelse 0,2 mm), overflateinspeksjon med fargepenetrant eller virvelstrøm, dimensjonsverifisering i henhold til ISO 2768-mK og mekanisk testing av vitneprøver og AS-TM MS3706STD og AS-TM3706STD.
|
NDT metode |
Deteksjonsevne |
Søknad |
Akseptkriterier |
Standard referanse |
|
Computertomografi (CT) |
Porøsitet > 0,2 mm, manglende sammensmeltning > 0,3 mm |
Intern defektdeteksjon |
Maks pore: 0,5 mm, Maks klynge: 3 mm |
ASTM E1441, ASTM E1695 |
|
Dye Penetrant (FPI) |
Overflatesprekker > 0,5 mm |
Deteksjon av overflatedefekter |
Ingen sprekker, porøsitet eller inneslutninger |
ASTM E1417, AMS 2644 |
|
Eddy Current |
Overflate/nær-overflatefeil > 0,2 mm |
Høy-overflateskanning |
Ingen indikasjoner > referansestandard |
ASTM E309 |
|
Ultralyd (Phased Array) |
Innvendige defekter > 0,5 mm |
Inspeksjon av tykk-seksjon |
Per del-spesifikk spesifikasjon |
ASTM E2375 |
|
Radiografi (røntgen) |
Hulrom > 1 % tykkelse, inneslutninger |
Regioner med høy-tetthet, kompleks geometri |
I henhold til ASTM E1742, 2-2T kvalitetsnivå |
ASTM E1742 |
|
Dimensjonal (CMM) |
+/- 0.025 mm (lab), +/- 0.05 mm (produksjon) |
Dimensjonsbekreftelse |
Per tegningstoleranser |
ISO 2768-mK |
|
Overflatens ruhet |
Ra-måling |
Som-bygde og maskinerte overflater |
Ra < 6,3 mikrometer (som-bygget), Ra < 1,6 (maskinbearbeidet) |
ISO 4287 |
|
Vitneprøvetesting |
Strekk, tretthet, krypprøver fra samme konstruksjon |
Verifisering av mekaniske egenskaper |
I henhold til AMS 5662 eller delespesifikasjon |
ASTM F3055, NASA MSFC-STD-3716 |
Kilde: NASA MSFC-STD-3716; ASTM F3055; SAE ARP5752; ISO 2768
CT-skanning er den primære NDT-metoden for AM-deler fordi den fanger opp hele 3D-defektfordelingen. Moderne mikro-CT-systemer oppnår voxelstørrelser på 10-20 mikrometer, noe som muliggjør deteksjon av porøsitetsklynger, mangel-på fusjonsdefekter og inneslutninger som ville unnslippe konvensjonell radiografi. For produksjonsdeler sammenlignes CT-data mot CAD-modeller for å verifisere både intern integritet og dimensjonskonformitet i en enkelt inspeksjon.
Hva er kostnads- og ledetidsimplikasjonene av Inconel 718 AM?
Inconel 718 AM reduserer ledetiden med 60-80 % (2-4 uker vs 10-16 uker for maskinering fra solid) og oppnår 30-50 % materialutnyttelse vs. 5-15 % for konvensjonell maskinering, men delkostnadene forblir 2-4 høyere enn konvensjonelle geometrier; AM blir kostnadskonkurransedyktig for komplekse deler med kjøp-til-fly-forhold under 5:1.
|
Kostnad/Ledetidsfaktor |
AM (LPBF) |
AM (EBM) |
Konvensjonell maskinering |
Konvensjonell smiing |
|
Delkostnad (enkel brakett) |
$800-1200 |
$600-900 |
$300-500 |
N/A (ikke mulig) |
|
Delkostnad (komplekst turbinblad) |
$2000-3000 |
$1500-2500 |
$4000–6000 (fra solid) |
$6000–10000 (smiing + maskin) |
|
Ledetid (enkel del) |
2-3 uker |
2-3 uker |
6-8 uker |
16-24 uker |
|
Ledetid (kompleks del) |
3-4 uker |
2-3 uker |
10-16 uker |
24-40 uker |
|
Materialutnyttelse |
30-50% |
40-60% |
5-15% |
10-25% |
|
Kjøp-til-Fly Ratio |
2:1 til 4:1 |
1,5:1 til 3:1 |
8:1 til 20:1 |
4:1 til 8:1 |
|
Verktøy kreves |
Ingen (direkte fra CAD) |
Ingen |
Inventar, pilker, programmer |
Smiing matriser, inventar |
|
NRE-kostnad (første artikkel) |
$500–2000 (byggoppsett) |
$500-2000 |
$5000-15000 |
$50000-200000 |
|
Minimum bestillingsantall |
1 del |
1 del |
1 del (høy NRE) |
50-100 deler |
|
Designendringskostnad |
$200–500 (ombygging) |
$200-500 |
$2000–5000 (omprogrammering) |
$10000+ (nye dies) |
Kilde: JN Alloys kundedata 2024; Roland Berger AM kostnadsmodell; Deloitte Aerospace AM-studie 2024
Forretningssaken for Inconel 718 AM er sterkest for deler med en eller flere av følgende egenskaper: (1) kompleks indre geometri som kjølekanaler som ikke kan bearbeides, (2) kjøp-til-flyforhold som overstiger 8:1 i konvensjonell produksjon, (3) lave produksjonsvolumer (1{{11}) hyppige produksjonskostnader, (4{{11}) som krever smidig respons, eller (5) vektkritiske applikasjoner der topologioptimalisering gir betydelig massereduksjon.
Konklusjoner
Inconel 718 er luftfartsindustriens arbeidshestlegering for additiv produksjon, med et modent teknologiberedskapsnivå, omfattende prosessdatabase og velprøvd flyarv på tvers av LPBF- og EBM-plattformer.
Viktige takeaways for Aerospace AM av Inconel 718:
1. Prosessvalg:LPBF for presisjonsfunksjoner og fine detaljer; EBM for store, stressfølsomme-komponenter som krever minimal forvrengning.
2. Mikrostrukturkontroll:Rask størkning foredler kornstrukturen, men skaper anisotropi; HIP og riktig varmebehandling er obligatorisk for romfartsapplikasjoner.
3. Eiendomsoppnåelse:Fullt varme-behandlet AM Inconel 718 oppfyller eller overgår smide egenskaper; tretthetslevetiden forbedres 20-40 % etter HIP på grunn av eliminert porøsitet.
4. Kvalitetssikring:CT-skanning er avgjørende for intern defektdeteksjon; vitneprøver validerer mekaniske egenskaper for hver konstruksjon.
5. Økonomisk levedyktighet:AM blir kostnads-konkurransedyktig for kompleks geometri (kjøp-for å-fly > 8:1), lave volumer eller topologi-optimaliserte design som oppnår betydelig vektreduksjon.
For romfarts-OEM-er og Tier 1-leverandører som evaluerer Inconel 718 AM, anbefales en faset tilnærming: (1) kvalifisere prosessparametere i henhold til AMS 7011 og ASTM F3055, (2) etablere pulverhåndteringsprotokoller, (3) validere varmebehandlingssykluser, (4) utvikle designtillatelser som tar høyde for (5) kvalitetssystemer per NASA, robuste og NASA-systemer. MSFC-STD-3716.
