Nikkellegeringer som Inconel 625, Hastelloy C276 og Incoloy 825 gir premiumpriser - ofte 5–15× prisen for rustfritt stål. Men hvorfor? Svaret ligger i fire konvergerende faktorer: Råvareflyktighet (nikkel, molybden, krom), prosesseringskompleksitet, sertifiseringskostnader og forsyningskjedekonsentrasjon. I 2026 er disse kostnadene ikke bare "høye" - de er strukturelt høye og ustabile.

Denne artikkelen bryter ned den sanne kostnadsstrukturen til nikkellegeringer, forklarer hvorfor Inconel- og Hastelloy-premier rettferdiggjøres av ytelse, og viser kjøpere hvordan de kan navigere i prissetting i et marked der nikkelprisene svinger 30–40 % i løpet av et enkelt år.
Inconel 625 rundstanghandles til $45–65/kg i 2026, sammenlignet med 304 rustfrie til $3–5/kg. Hastelloy C276-plate handles til $50–75/kg. Disse premiene reflekterer ikke bare råvarer, men kostnader for smelting, smiing, testing og sertifisering som kan legge til $15–30/kg til basislegeringsverdien.
Nikkellegeringspriser er ikke vilkårlige. De gjenspeiler reelle kostnader som ikke kan komprimeres. Kjøpere som forstår kostnadsstrukturen kan forhandle smartere, planlegge budsjetter mer nøyaktig og unngå overraskelser når prisene beveger seg.
Kostnadsfordeling av nikkellegering
Nikkellegeringer er oppkalt etter sitt primære element, men de inneholder flere dyre metaller. Råvarekostnaden avhenger av legeringskvaliteten:
Bord. Typisk sammensetning og råvarekostnadsbidrag for store nikkellegeringer
|
Legering |
Ni % |
Cr % |
m. % |
Andre nøkkelelementer |
Råvareandel av totalkostnad |
|
Inconel 625 |
58–63% |
20–23% |
8–10% |
Nb 3,15–4,15 % |
60–70% |
|
Inconel 718 |
50–55% |
17–21% |
2.8–3.3% |
Nb 4,75–5,5 %, Ti, Al |
55–65% |
|
Hastelloy C276 |
57–63% |
14.5–16.5% |
15–17% |
W 3–4,5 %, Fe 4–7 % |
70–80% |
|
Hastelloy C22 |
50–58% |
20–22.5% |
12.5–14.5% |
W 2.5–3.5% |
70–80% |
|
Incoloy 825 |
38–46% |
19.5–23.5% |
2.5–3.5% |
Cu 1,5–3 %, Ti |
50–60% |
|
Monel 400 |
63–70% |
- |
- |
Cu 28–34 % |
50–60% |
Kilde: Special Metals Corporation Inconel/Hastelloy datablad; Haynes International; ASTM B443, B575; JN Alloys materialdatabase.
Nikkel pris
Nikkel er den største enkeltkostnadskomponenten i de fleste nikkellegeringer, og utgjør typisk 35–50 % av råvarekostnadene. LME nikkelprisene har vært volatile:
Bord. LME nikkelprishistorikk (årlig gjennomsnitt)
|
År |
Gj.sn. $/t |
Åå-endring |
Nøkkeldriver |
|
2022 |
30,200 |
+38% |
Russland-Ukraina-krigen; forsyningsfrykt |
|
2023 |
23,400 |
-22% |
Indonesia NPI surge; etterspørselen svak |
|
2024 |
17,500 |
-25% |
Overforsyning; langsom etterspørsel etter rustfritt |
|
2025 H1 |
$15,000–18,000 |
-10 % til +5 % |
Markedsrebalansering; EV batteribehov |
|
2026-prognose |
$16,000–22,000 |
+5–20% |
Batteribehov; forsyningsbegrensninger |
Kilde: LME Nikkel historiske data; Fastmarkets MB; S&P Global Platts; International Nickel Study Group (INSG); JN Alloys prognosemodell.
Nøkkelpunkt: Hver endring på $1000/tonn i nikkelprisen betyr omtrent $0,50–1,00/kg endring i Inconel 625-kostnad, avhengig av nikkelinnholdet i den spesifikke varmen og formen (stang, plate, rør).
Molybden Pris
Molybden er det nest dyreste grunnstoffet i mange nikkellegeringer, spesielt Hastelloy-kvaliteter. C276 inneholder 15–17 % Mo - som er 150–170 kg Mo per tonn legering. Med $40–50/kg Mo, dette alene legger til $6–8/kg til råvarekostnaden.
Bord. Molybden pristrend (ferromolybden 65 % mo)
|
Periode |
Mo-pris ($/kg Mo) |
FeMo 65 % pris ($/kg) |
Hastelloy C276 Mo Kostnadseffekt |
|
2022 Gj.sn |
$38–45 |
$25–30 |
+$6,0–7,5/kg legering |
|
2023 Gj.sn |
$35–42 |
$23–28 |
+$5,5–7,0/kg legering |
|
2024 Gj.sn |
$32–38 |
$21–25 |
+$5,0–6,5/kg legering |
|
2025 H1 |
$34–40 |
$22–26 |
+$5,5–7,0/kg legering |
|
2026-prognose |
$35–48 |
$23–32 |
+$5,5–8,0/kg legering |
Kilde: International Molybden Association (IMOA); Metal Bulletin; CBCIE Metal molybden markedsrapporter; JN Alloys kostnadsmodell.
Pris for krom
Krom er avgjørende for oksidasjon og korrosjonsbestandighet. Alle Inconel- og Hastelloy-kvaliteter inneholder 14–23 % Cr. Prisene på krommetall er lavere enn nikkel og molybden, men fortsatt betydelige:
- Krommetall: 10–15 USD/kg (2025-serie)
- Ferrokrom med høy-karbon: $1,40–1,80/lb Cr (~$3–4/kg Cr)
- Ferrokrom med lavt-karbon: $1,80–2,20/lb Cr (~$4–5/kg Cr)
Ved 20 % Cr-innhold bidrar krom med 2–3 USD/kg til råvarekostnadene til Inconel 625.
Råvarer utgjør 60–75 % av sluttprisen på nikkellegeringer. Nikkel er den største komponenten, men molybden og krom er viktige sekundære drivere. Kjøpere bør spore LME nikkel, Mo spotpriser og ferrokrom benchmarks for å forutse prisbevegelser.
Smelting, smiing og testing Legg til $15–30/kg
Nikkellegeringer kan ikke produseres som karbonstål. De krever vakuuminduksjonssmelting (VIM), elektroslaggomsmelting (ESR) eller vakuumbueomsmelting (VAR) for å oppnå den nødvendige kjemien og renheten. Hvert trinn legger til kostnad.

Smelting og omsmelting Premium
Bord. Processing Premium etter legeringsgrad og form
|
Legering |
Skjema |
Behandlingsmetode |
Behandlingspremie ($/kg) |
|
Inconel 625 |
Bar, smiing |
VIM + ESR eller VAR |
$12–20 |
|
Inconel 625 |
Plate, ark |
VIM + ESR; Rullende |
$15–25 |
|
Inconel 718 |
Bar, smiing |
VIM + VAR (luftfart) |
$18–30 |
|
Hastelloy C276 |
Plate, ark |
VIM + ESR |
$15–25 |
|
Hastelloy C276 |
Bar |
VIM + ESR eller VAR |
$12–20 |
|
Incoloy 825 |
Tallerken, Bar |
VIM eller AOD + ESR |
$8–15 |
|
Monel 400 |
Bar, tallerken |
AOD eller VIM |
$10–18 |
Kilde: Spesialmetaller; Haynes International; snekker teknologi; Vallourec; JN Alloys produksjonspartnerdata (2024–2025).
Hvorfor nikkellegeringer koster mer å behandle
Høyt smeltepunkt: 1300–1400 grader vs . 1500 grader for karbonstål - krever mer energi
Reaktive elementer: Ti, Al, Nb oksiderer lett - vakuum eller inert atmosfære kreves
Segregeringsrisiko: VIM/VAR/ESR nødvendig for å forhindre kjemisk segregering i ingots
Hardhet: Nikkellegeringer jobber-herder raskt - maskinering og forming er treg og kostbar
Små batchstørrelser: Mange nikkellegeringer smeltes inn<50-ton heats vs. >300 tonn for stål
Sertifisering og testing overhead
Nikkellegeringer for kritiske bruksområder krever omfattende testing. Hver test legger til kostnad per tonn:
Bord. Typiske test- og sertifiseringskostnader for nikkellegeringer
|
Testtype |
Standard |
Kostnad per test ($) |
Typiske tester per varme |
|
Kjemisk analyse (PMI, OES) |
ASTM E1085 |
$150–300 |
1–3 |
|
Strekktesting |
ASTM E8/E8M |
$200–400 |
2–4 |
|
Hardhetstesting |
ASTM E18 |
$50–100 |
2–4 |
|
Ultralydtesting (UT) |
ASTM A745 |
$500–1,500 |
Per bar/billet |
|
Effekttesting (Charpy) |
ASTM E23 |
$150–250 |
2–4 |
|
Intergranulær korrosjon |
ASTM G28 |
$300–500 |
1–2 |
|
Sertifisering (EN 10204 3.1) |
EN 10204 |
$50–100 |
Per bestilling |
|
Tredjeparts-inspeksjon (3.2) |
EN 10204 |
$500–1,500 |
Per bestilling |
Kilde: ASTM-standarder; Lloyd's Register; DNV; TÜV; JN Alloys kvalitetssystemdata (2025).
Typiske sertifiseringskostnader: For en 5-tonns varme på Inconel 625 bar med full romfarts{11}}nivå kan testing, sertifisering og testing legge til $2000–5000, eller $0,40–1,00/kg. For AS9100 eller NADCAP-revidert materiale kan dette dobles.
Behandling og sertifisering legger til $15–30/kg til basislegeringskostnaden. Disse kostnadene er strukturelle og kan ikke elimineres. Kjøpere som ønsker lavere priser, må godta lavere testnivåer - som kanskje ikke er akseptable for deres applikasjon.
Inconel 625 vs Hastelloy C276 Kostnader
Prisene på nikkellegeringer varierer betydelig etter klasse, form og opprinnelse. Følgende benchmarks gjenspeiler markedspriser for 2. kvartal 2026 for standardmateriale med EN 10204 3.1-sertifisering:

Bord. Nikkellegering prisreferanser - 2026 Q2 (FOB Shanghai / CIF Europe)
|
Legering |
Skjema |
Prisklasse ($/kg) |
Tilsvarer €/kg |
Premium vs. 304 SS |
|
Inconel 625 |
Rundstang 20–100 mm |
$45–65 |
€42–60 |
10–15× |
|
Inconel 625 |
Plate 6–50 mm |
$48–70 |
€44–65 |
11–16× |
|
Inconel 718 |
Round Bar (romfart) |
$55–85 |
€50–78 |
12–19× |
|
Hastelloy C276 |
Plate 6–25 mm |
$50–75 |
€46–69 |
11–17× |
|
Hastelloy C22 |
Tallerken |
$55–80 |
€50–74 |
12–18× |
|
Incoloy 825 |
Rund Bar |
$25–40 |
€23–37 |
6–9× |
|
Incoloy 825 |
Tallerken |
$28–45 |
€26–42 |
6–10× |
|
Monel 400 |
Rund Bar |
$30–48 |
€28–44 |
7–11× |
|
Monel K500 |
Round Bar (gammelt) |
$45–65 |
€42–60 |
10–15× |
|
304 SS |
Rund stang (grunnlinje) |
$3–5 |
€2.80–4.60 |
1× |
Kilde: MEPS International; Nikkellegeringspriser fra Alibaba, laget-i-Kina; JN Alloys tilbudsdatabase (2026 Q2). Prisene er veiledende og varierer etter ordrestørrelse, spesifikasjoner og opprinnelse.
Prisvariasjon: Spredningen på $20/kg mellom lave og høye priser for Inconel 625 bar gjenspeiler forskjeller i opprinnelse (europeiske vs. kinesiske fabrikker), sertifiseringsnivå, ordrestørrelse og markedsforhold. Kjøpere bør forvente 10–20 % prisavvik mellom konkurrerende tilbud.
Regionale prisforskjeller
Prisene på nikkellegeringer varierer etter region på grunn av tariffer, logistikk og merkevarepremier:
Bord. Regionale prispremier for Inconel 625 rundstang (2026 Q2)
|
Region/merke |
Pris ($/kg) |
Premium vs. kinesisk baseline |
Nøkkelfaktor |
Typisk kjøper |
|
Kina (mølle) |
$45–55 |
Grunnlinje |
Lavere arbeidskraft, energi |
Budsjettbevisste-kjøpere |
|
Europa (Outokumpu) |
$65–85 |
+$20–30/kg |
Merkepremie, EU-toll |
Luftfart, offshore |
|
USA (spesielle metaller) |
$70–95 |
+$25–40/kg |
Merke, ITAR-samsvar |
Forsvar, kjernefysisk |
|
India (JSL) |
$50–65 |
+$5–10/kg |
Økende evne |
Midtøsten, SE Asia |
|
Korea (POSCO) |
$55–70 |
+$10–15/kg |
Kvalitet, nærhet |
Japan, Midtøsten |
Kilde: JN Alloys regionale prisdatabase; MEPS; mølletilbud (2025–2026).
Prisene på Inconel og Hastelloy er 5–15× høyere enn rustfritt stål. Regionale premier kan legge til 20–40 % til prisen. Kjøpere må bestemme: er merkevarepremien verdt det for applikasjonen?
Inconel og Hastelloy Properties
Nikkellegeringspremier handler ikke bare om råvarekostnader. De gjenspeiler reelle ytelsesfordeler som oversetter seg til kostnadsbesparelser i livssyklusen for de riktige applikasjonene:
Korrosjonsbestandighet: Hvor billige legeringer svikter
Bord. Sammenligning av korrosjonsytelse - Nikkellegeringer vs. rustfritt stål
|
Legering |
Sjøvannskorrosjon |
Syrebestandighet (H2SO4) |
Kloridspenningskorrosjon |
|
304 SS |
Dårlig (pitting) |
Dårlig (alvorlig angrep) |
Svært mottakelig |
|
316L SS |
Moderat (spalte) |
Moderat (kun fortynnet) |
Susceptible >60 grader |
|
Tosidig 2205 |
God |
Bra (moderat) |
Motstandsdyktig til 100 grader |
|
Incoloy 825 |
Glimrende |
Utmerket (bredt utvalg) |
Motstandsdyktig til 150 grader |
|
Inconel 625 |
Glimrende |
Utmerket (oksiderende) |
Svært motstandsdyktig |
|
Hastelloy C276 |
Glimrende |
Utmerket (reduserende) |
Svært motstandsdyktig |
Kilde: NACE MR0175/ISO 15156; Outokumpu korrosjon håndbok; Haynes internasjonale korrosjonsdata; Spesielle metaller Inconel korrosjon guide; JN Alloys applikasjonsdatabase.
Høy-temperaturstyrke: hvor rustfritt stål ikke kan gå
Bord. Høy-temperaturstyrke - flytestyrke ved forhøyede temperaturer (MPa)
|
Legering |
20 grader |
500 grader |
700 grader |
900 grader |
|
304 SS |
205 |
120 |
60 |
<20 |
|
316L SS |
205 |
130 |
70 |
<20 |
|
310S SS |
205 |
140 |
75 |
25 |
|
Incoloy 800H |
200 |
160 |
100 |
40 |
|
Inconel 625 |
415 |
350 |
280 |
80 |
|
Inconel 718 |
550 |
450 |
320 |
100 |
|
Hastelloy X |
310 |
260 |
200 |
80 |
Kilde: ASTM-standarder; Spesielle metaller; Haynes International; ASM International Handbook bind 1; JN Alloys eiendomsdatabase.
Eksempel på livssykluskostnad: AHastelloy C276varmeveksler i et svovelsyreanlegg kan koste 3× mer enn 316L på forhånd, men varer 10+ år vs.. 2–3 år. Over en levetid på 20 år reduserer C276-enheten de totale kostnadene med 40–60 % når nedetid og utskifting er inkludert.
Premier er berettiget når applikasjonen krever korrosjonsbestandighet, høy-temperaturstyrke eller begge deler. Å bruke rustfritt stål i disse applikasjonene er en falsk økonomi - materialet svikter, produksjonen stopper og utskiftingskostnadene overstiger langt de opprinnelige besparelsene.
Forsyning av nikkellegering
I motsetning til rustfritt stål, som produseres globalt av hundrevis av fabrikker, er produksjonen av nikkellegeringer konsentrert blant en håndfull produsenter. Dette skaper forsyningsrisiko og prispåslag:

Bord. Store produsenter av nikkellegeringer og markedsposisjon (2025)
|
Bedrift |
Hovedkvarter |
Nøkkelmerker |
Est. Andel av høy-perfiserte legeringer |
Hovedmarkeder |
|
Spesielle metaller |
USA/UK |
Inconel, Incoloy, Monel |
~20% |
Luftfart, atomkraft, offshore |
|
Haynes International |
USA |
Hastelloy, Haynes |
~15% |
Kjemikalie, olje og gass |
|
Snekkerteknologi |
USA |
Egendefinert alder 625+, 718 |
~12% |
Luftfart, medisinsk |
|
VDM metaller |
Tyskland |
Nicrofer, VDM-legeringer |
~10% |
Kjemisk, offshore Europa |
|
Aperam |
Luxembourg/Frankrike |
Sandvik nikkellegeringer |
~8% |
Kjemisk, offshore |
|
Andre (Kina, India) |
Flere |
Diverse |
~35% |
Budsjettmarkeder, innenlandske |
Kilde: Selskapets årsrapporter; industri analyse; JN Alloys markedsinformasjon. Markedsandeler er estimater.
Implikasjoner for kjøpere
- Begrenset leverandørbase=mindre priskonkurranse
- Lange ledetider for spesialitetskarakterer (12–24 uker vanlig)
- Merkevarepremier for romfarts-materiale (ITAR, NADCAP)
- Kinesiske og indiske produsenter tilbyr 20–40 % lavere priser, men begrenset merkevaregjenkjenning
- Geopolitiske risikoer (Russland, handelskriger) som påvirker nikkelforsyningen
Ledetidsvirkelighet
Bord. Typiske ledetider for nikkellegeringsprodukter (2026)
|
Produkt |
Lagermateriale |
Mill Roll / Forge |
|
Inconel 625 rundstang, standard størrelser |
2–4 uker |
10–16 uker |
|
Inconel 625 plate, standard tykkelser |
2–4 uker |
12–20 uker |
|
Inconel 718 aerospace-klassestang |
4–6 uker |
16–24 uker |
|
Hastelloy C276 plate |
3–5 uker |
12–20 uker |
|
Hastelloy C276 sømløst rør |
4–8 uker |
16–24 uker |
|
Incoloy 825 rørdeler |
3–6 uker |
10–16 uker |
Kilde: JN Alloys produksjonspartnerdata; mølletilbud (2025–2026).
Forsyningskjeder av nikkellegering er skjøre og konsentrerte. Kjøpere bør planlegge 3–6 måneder frem i tid for kritiske prosjekter, opprettholde sikkerhetslager og utvikle relasjoner med flere leverandører.
Smarte anskaffelsestips
Prisene på nikkellegeringer er høye, men kjøpere kan redusere landkostnader gjennom strategiske anskaffelser:
Fem strategier for lavere nikkellegeringskostnader
- Buntbestillinger: Kombiner flere varer til enkeltkjøpsordrer for å oppnå mill-direkte priser
- Spesifiser alternative karakterer: Incoloy 825 i stedet for Inconel 625 der korrosjonsmiljøet tillater det
- Godta bredere toleranser: Standard h9-toleranse i stedet for h7 for ikke-kritiske applikasjoner
- Kilde fra lavere-opprinnelse: kinesiske og indiske fabrikker for ikke-luftfartsapplikasjoner
- Lås prissetting: Bruk kvartalsvise eller halvårlige-årlige prisavtaler for å redusere volatilitetsrisiko
Karaktervalg
Bord. Utvalg av nikkellegeringkvalitet - kostnad vs. ytelsesavveininger-
|
Søknad |
Laveste kostnadsalternativ |
Best verdialternativ |
Premium-alternativ |
Koster flere |
|
Sjøvannsrør |
316L SS ($3–5/kg) |
Duplex 2205 ($6–10/kg) |
Inconel 625 ($50–70/kg) |
10–20× |
|
Svovelsyre<10% |
316L ($3–5/kg) |
Incoloy 825 ($30–45/kg) |
Hastelloy C276 ($55–80/kg) |
15–25× |
|
Flussyre |
Monel 400 ($35–50/kg) |
Monel 400 ($35–50/kg) |
Hastelloy C276 ($55–80/kg) |
1.5–2× |
|
Høy-temperatur 700 grader + |
310S SS ($6–10/kg) |
Incoloy 800H ($20–35/kg) |
Inconel 625 ($50–70/kg) |
5–12× |
|
Luftfartsbolting |
A286 ($40–60/kg) |
Inconel 718 ($60–90/kg) |
Waspaloy ($100–150/kg) |
2–3× |
Kilde: NACE MR0175; ASTM-standarder; JN Alloys applikasjonsingeniørdatabase.
Besparelsesmulighet: Å velge Incoloy 825 i stedet for Inconel 625 for moderate-korrosjonsapplikasjoner kan redusere materialkostnadene med 30–40 %, samtidig som den gir utmerket motstand mot svovelsyre og fosforsyre.
Smarte anskaffelser handler ikke om å finne den billigste prisen - det handler om å matche riktig karakter til applikasjonen og optimalisere ordreøkonomien. Kjøpere som tenker strategisk kan redusere nikkellegeringskostnadene med 10–20 % uten å ofre ytelsen.
Nikkellegeringspriser i 2026

Når vi ser frem mot 2026, vil flere faktorer holde prisene på nikkellegeringer høye og ustabile:
Prisprognosescenarier
Bord. Prisscenarier for nikkellegering for 2026
|
Scenario |
LME Ni ($/t) |
Inconel 625 Bar ($/kg) |
Hastelloy C276-plate ($/kg) |
Nøkkeldriver |
|
Bearish |
$13,000–15,000 |
$40–50 |
$45–60 |
Overforsyning; svak etterspørsel |
|
Base Case |
$16,000–20,000 |
$50–65 |
$55–75 |
Balansert marked; jevn etterspørsel |
|
Bullish |
$22,000–26,000 |
$60–80 |
$70–95 |
Etterspørsel etter batteri øke; forsyningsbegrensninger |
|
Stress |
$28,000–35,000 |
$75–100 |
$85–120 |
Geopolitisk sjokk; sanksjoner |
Kilde: LME nikkel futures; INSG tilbud-etterspørselsutsikter; JN Alloys prognosemodell. Prognoser er JN Alloys-analyse, ikke garantier.
Ofte stilte spørsmål om priser på nikkellegeringer
A: Inconel inneholder 58–63 % nikkel, sammenlignet med 8–10 % nikkel i 304 rustfritt stål. Med dagens nikkelpriser står dette alene for 5–8× høyere råvarekostnad. Legg til prosessering, testing og sertifisering, og den totale premien når 10–15×. Prisen reflekterer reelle kostnader - ikke vilkårlige markeringer.
Spørsmål: Kan jeg forhandle priser på nikkellegeringer?
A: Yes, but within limits. Negotiation works best for large orders (>10 tonn), buntekjøp, standardspesifikasjoner og lavere sertifiseringsnivåer. Mill-direkte priser kan spare 10–20 % sammenlignet med lagerpriser. Men råvarekostnadene er ikke-omsettelige - de bestemmes av globale markeder.
Spørsmål: Hvorfor koster kinesiske nikkellegeringer mindre?
A: Kinesiske fabrikker har lavere lønnskostnader, energikostnader (til tross for kull-tungt nett) og mindre merkevarepremie. De aksepterer også lavere marginer. For ikke-luftfartsapplikasjoner kan kinesiske Inconel 625 være 20–30 % billigere enn tilsvarende europeiske eller amerikanske. Men verifiser sertifisering og sporbarhet.
Spørsmål: Hva er den viktigste kostnadsdriveren?
A: Nikkelpris. Hver endring på 1000 USD/tonn i LME-nikkel tilsvarer 0,50–1,00 USD/kg endring i prisen på Inconel 625. Spor nikkelpriser ukentlig. Hvis nikkel beveger seg, vil tilbudet ditt flyttes innen 2–4 uker.
Spørsmål: Bør jeg låse inn priser for 2026 nå?
A: For kritiske prosjekter med faste budsjetter, ja. Bruk kvartalsvise eller halvårlige-faste-prisavtaler med prisjusteringsklausuler knyttet til LME-nikkel. For spotkjøp, aksepter volatilitet og budsjett med 15–20 % beredskap.
Spørsmål: Finnes det et billigere alternativ til Inconel 625?
A: Det avhenger av applikasjonen. Incoloy 825 tilbyr tilsvarende korrosjonsmotstand i mange miljøer til 40–50 % lavere kostnad. For høy-temperaturoksidasjonsmotstand er Incoloy 800H 40–50 % billigere enn Inconel 625. Men for korrosjonsbestandighet i sjøvann ved høye temperaturer er Inconel 625 fortsatt det optimale valget - det finnes ingen tilsvarende billigere erstatning.
