Introduksjon
Rustfritt stålsveisekvaliteten avgjør direkte om et rør, en tank eller et trykkbeholder vil overleve sitt servicemiljø. Radiografisk testing (RT) og ultralydtesting (UT) er de to mest spesifiserte volumetriske sveisinspeksjonsmetodene i ASME- og ISO-kodene. Denne veiledningen sammenligner deres akseptkriterier, muligheter og begrensninger - slik at ingeniører og kjøpere kan spesifisere den riktige testen for prosjektet deres med tillit.

Når du bestiller rørdeler i rustfritt stål, flenser eller fabrikkerte kar fra en leverandør som JN Alloy, er kvaliteten på sveisene som forbinder disse komponentene ofte den mest kritiske variabelen i hele sammenstillingen. En sveis som ser perfekt ut på overflaten kan inneholde indre defekter - porøsitet, mangel på sammensmelting eller sprekker - som vil forårsake katastrofal feil under trykk, temperatur eller korrosive driftsforhold.
Denne artikkelen svarer på seks spørsmål som sveiseingeniører og innkjøpsfagfolk oftest stiller om RT og UT:
- Hvordan oppdager hver metode sveisefeil?
- Hvilke akseptkriterier gjelder ASME B31.3 eller ASME Seksjon VIII for sveiser i rustfritt stål?
- Hvilken metode er mer følsom for de farligste feiltypene i rustfritt stål?
- Hvordan sammenligner RT og UT på kostnader, hastighet og rapporterbarhet?
- Når krever koden én metode fremfor den andre - eller begge?
- Hva bør du kreve av din leverandør av sveisekontrolldokumentasjon?
Hvorfor sveisetesting er viktig for rustfritt stål
Rustfrie stålsveiser er ikke bare mekanisk svakere enn grunnmetallet -, de er også det vanligste startpunktet for korrosjonssprekker under bruk. Den varme-påvirkede sonen (HAZ) ved siden av en sveis gjennomgår en termisk syklus som kan redusere kromkarbidutfelling, redusere effektivt krominnhold ved korngrenser og skape gjenværende strekkspenninger. Enhver defekt i eller nær sveisen - en sprekk, mangel på fusjon eller betydelig porøsitetsklynge - konsentrerer spenningen og blir opprinnelsespunktet for spenningskorrosjonssprekker (SCC) eller tretthetssprekkervekst.
I motsetning til karbonstål har austenittiske rustfrie stål (304L, 316L, 321, 347) en mikrostruktur (austenitt, flate-sentrert kubikk) som ikke forvandles til en hardere fase ved avkjøling. Dette betyr at HAZ beholder relativt høy duktilitet, men er mottakelig for:
- Sensibilisering: Ved temperaturer mellom 450–850 grader utfelles kromkarbider (Cr₂₃C₆) ved korngrensene, noe som reduserer krom ved grensen til under terskelen på 10,5 % som er nødvendig for passivitet -, noe som fører til intergranulær korrosjon
- Sigmafasesprøhet: I dupleks- og superduplekskvaliteter kan overdreven varmetilførsel føre til at ferrittfasen forvandles til sprø sigmafase, noe som reduserer slagfastheten betydelig.
- Kornvekst: Store søyleformede korn i sveisemetallet reduserer hakkseigheten og kan fungere som sprekkinitieringssteder
- Deltaferrittpartisjonering: Innstøpt motstand mot varmesprekker er relatert til ferritt-austenittbalansen - feil fylltrådkjemi forsterker denne risikoen

Hvilke typer sveisedefekter oppdager hver metode?
RT (Radiografisk testing) er overlegen for å oppdage volumetriske defekter - gassporer, slagginneslutninger og ormehull - fordi den skaper et fotografisk bilde av hele sveisevolumet. UT (Ultrasonic Testing) er overlegen for å oppdage plane defekter - sprekker, mangel på fusjon og lamellær riving - fordi den måler den akustiske impedansendringen ved defektgrenser i stedet for å beregne gjennomsnitt over et projisert område.
De to metodene er virkelig komplementære. De farligste feilene ved bruk av rustfritt stål - spenningskorrosjonssprekker og mangel på--fusjonsfeil - er plane. Dette er grunnen til at mange kritiske-tjenestespesifikasjoner (ASME B31.3, API 650, ISO 15156) krever både RT og UT for ulike deler av det samme sveisesystemet.
|
Defekttype |
Beskrivelse |
RT-følsomhet |
UT-følsomhet |
Koderelevans |
|
Gassporøsitet |
Sfæriske gasslommer fanget under størkning |
⭐⭐⭐⭐⭐ Utmerket |
⭐⭐ Begrenset (små porer) |
Vanlig i GTAW/SMAW rustfrie sveiser |
|
Slagg inkluderinger |
Ikke-metallisk fast materiale fanget i sveisemetall |
⭐⭐⭐⭐ Veldig bra |
⭐⭐⭐ Bra (større slagg) |
Vanligste sveisefeil i rustfritt rør |
|
Mangel på fusjon (LOF) |
Ufullstendig binding mellom sveisestreng og base/forutgående pass |
⭐⭐ Moderat (avhengig av vinkel) |
⭐⭐⭐⭐⭐ Utmerket |
Farligste defekt for SCC-initiering |
|
Sprekker (langsgående/tverrgående) |
Sprø eller duktile bruddflater |
⭐⭐ Moderat (fine sprekker vanskelig å se) |
⭐⭐⭐⭐⭐ Utmerket |
Kritisk i syklisk/tretthetstjeneste |
|
Underskjæring |
Spor smeltet inn i uedelt metall ved sveisetå |
⭐⭐ Begrenset (2D-projeksjon) |
⭐⭐⭐ Bra (dybdemåling) |
Overflate-tilkoblet; SCC initieringsrisiko |
|
Ufullstendig penetrasjon (IPP) |
Roten er ikke fullstendig sammensmeltet |
⭐⭐⭐ Bra (hvis geometrien tillater det) |
⭐⭐⭐⭐ Utmerket (skjærbølge) |
Kritisk i rørrotpasninger |
|
Tungsten inneslutninger (TIG sveiser) |
Wolframpartikler innebygd i sveis |
⭐⭐⭐⭐ Veldig bra |
⭐⭐⭐ Bra |
Vanlig i austenittisk rustfri GTAW-rot |
|
Krater sprekker |
Stjerneformede -sprekker ved sveiseavslutning |
⭐⭐⭐ Bra |
⭐⭐⭐⭐ Utmerket (vinklet stråle) |
Tegn på overdreven strøm eller forurensning |
[Kilde] ASME seksjon V, artikkel 2 (RT) og artikkel 5 (UT); AWS D1.6/D1.6M-2023.
Hvordan radiografisk testing (RT) fungerer
Radiografisk testing bruker røntgenstråler (10–500 kV) eller gammastråler (Iridium-192, Cobalt-60) for å penetrere sveisen. Ulike materialer og tettheter demper strålingen med forskjellige hastigheter. En film eller digital detektor på den andre siden registrerer overføringsmønsteret - tomrom, tette inneslutninger og sprekker vises som lysere eller mørkere bilder mot det omkringliggende sveisemetallet. Det resulterende røntgenbildet er en 2D-projeksjon av et 3D-volum, noe som betyr at defekter som overlapper i stråleretningen legges over hverandre og ikke kan løses individuelt.

I rustfritt stålsveis RT følger prosedyren ASME Seksjon V, Artikkel 2 (T-2-serien) og tolkes mot AWS B1.11 eller ASTM E94 referanserøntgenbilder.
RT-kildevalg for sveiser i rustfritt stål
For stainless steel welds 6–50 mm thick, X-ray at 150–250 kV is the standard choice. Gamma ray (Ir-192) is used for wall thickness >50 mm or when access to both sides of the weld is impossible. Cobalt-60 is reserved for very thick sections (>100 mm), men gir bilder med lavere kontrast på grunn av høyere energi.
|
Strålingskilde |
Energiområde |
Typisk bruk (veggtykkelse) |
Kontrast |
Sikkerhet |
Kildestørrelse |
|
Røntgen (150 kV) |
150 kV |
3–25 mm |
Høy |
Moderat (elektrisk avstengning) |
Punktkilde (~1 mm) |
|
Røntgen (220 kV) |
220 kV |
20–50 mm |
Høy-Middels |
Moderat |
Punktkilde (~1 mm) |
|
Røntgen (250 kV) |
250 kV |
40–80 mm |
Medium |
Høyere (lengre eksponering) |
Punktkilde (~1 mm) |
|
Iridium-192 (Ir-192) |
312–470 keV gamma |
25–100 mm |
Middels-Lav |
Krever skjerming; ingen avstengning |
4–8 mm (større enn røntgenstråle) |
|
Cobalt-60 (Co-60) |
1.17+1.33 MeV gamma |
50–200 mm+ |
Lav |
Høy aktivitet; fjernhåndtering |
Større kilde |
Den større kildestørrelsen til gammastråler er en betydelig begrensning: Ir-192 og Co-60 produserer geometrisk uskarphet som reduserer effektiv følsomhet for små defekter. For tynnveggede rustfrie stålrør (SCH 10S–SCH 40S) er røntgen alltid foretrukket.
RT akseptkriterier under ASME B31.3
ASME B31.3 Process Piping, paragraf 341.4, spesifiserer akseptkriterier for RT av sveiser. For kategori D (moderat trykk/temperatur) og normal væsketjeneste: ingen akseptkriterier er pålagt - ingeniøren kan spesifisere B31.3 eller godta i henhold til AWS D1.1/D1.6. For Kategori M (giftig, dødelig) og Høytrykksrør: RT er obligatorisk i henhold til 341.4.1, og forkastbare indikasjoner må vurderes i henhold til ASME Seksjon V Artikkel 2. Standarden spesifiserer også at enhver sveis som aksepteres av RT, ikke må ha noen indikasjon med dimensjoner som overskrider grensene for gjeldende refererte standard.
Tabell 341.4.2 i B31.3 foreskriver ikke spesifikke forkastbare indikasjonsstørrelser direkte - i stedet refererer den til akseptkriteriene for konstruktørens skriftlige eksamensprosedyre, som må godkjennes av ingeniøren. I praksis refererer de fleste prosessrørprosjekter i rustfritt stål i kjemisk, farmasøytisk og næringsmiddelindustri ASTM E390 (Reference Radiographs for Steel Fusion Welds) for akseptnivåer.
Spesifikke RT-godkjenningskriterier for sveiser i rustfritt stål (AWS D1.6)
AWS D1.6/D1.6M-2023 (Structural Welding Code - Stainless Steel) er den mest refererte standarden for akseptkriterier i rustfritt stål sveis RT. Tabell 6.11 i D1.6 spesifiserer maksimal tillatt ufullkommen størrelse etter sveisekategori (Kategori F for kilsveiser, Kategori P for plugg/slissveising). For stumpsveisinger evaluert av RT, er avvisningskriteriene definert av ingeniørens spesifikasjon, som vanligvis refererer til ASTM E390 referanserøntgenbilder med akseptnivå R-1 til R-3.
|
AWS D1.6 / ASTM E390 Akseptnivå |
Maksimal indikasjonsstørrelse |
Avstand mellom indikasjoner |
Typisk applikasjon |
|
R-1 (mest strenge) |
Porøsitet: Mindre enn eller lik 1,6 mm dia. maks; maks 3 per 25 mm dia. sirkel; LOF: ingen tillatt |
Større enn eller lik 3× maks indikasjonsdiameter |
Fly/romfart; kryogen tjeneste |
|
R-2 (standard) |
Porøsitet: Mindre enn eller lik 3,2 mm dia.; maks tetthet 6 per 25 mm sirkel; LOF: må være diskret |
Større enn eller lik 2× maks indikasjonsdiameter |
Trykk rør; kjemiske anlegg; generell industri |
|
R-3 (Moderat) |
Porøsitet: Mindre enn eller lik 4,8 mm dia.; maks tetthet 10 per 25 mm sirkel; LOF: må være diskret |
Større enn eller lik 1,5× maks indikasjonsdiameter |
Ikke-kritisk strukturell; drenering; lavt-trykk |
|
R-4 (minst streng) |
Porøsitet: Mindre enn eller lik 6,4 mm dia. eller som godkjent av ingeniør |
Ikke spesifisert |
Apper med lav-konsekvens |
[Kilde] AWS D1.6/D1.6M-2023, tabell 6.11 og vedlegg A; ASTM E390-21, "Standard referanserøntgenbilder for stålfusjonssveiser."
Krav til IQI (Image Quality Indicator).
I henhold til ASME Seksjon V Artikkel 2 og AWS D1.6, må RT av stumpsveiser i rustfritt stål inkludere en IQI (også kalt et penetrameter) plassert på kildesiden av sveisen. IQI-en må ha en tråd- eller hulldiameter som tilsvarer 2-2-2 % av sveisetykkelsen for IQI-er av hulltype, eller tilsvarende tråd-IQI-følsomhet. IQI må være synlig på røntgenbildet for å bekrefte at RT-systemet oppnådde den nødvendige kontrasten og følsomheten.
For en 12 mm tykk sveis i rustfritt stål: en 2-2T IQI krever 0,25 mm diameter for å være synlig. For en 25 mm sveis: en 2-2T IQI krever 0,50 mm diameter tråd. Hvis IQI ikke er synlig, avvises røntgenbildet uavhengig av hva det viser.
Hull-type IQI: 1T, 2T, 4T hulldiameter (der T=nominell sveisetykkelse)
Tråd-type IQI: ASTM E747 trådsett; tråddiameterbetegnelser 6 til 1 (6=finest, 1=grovst)
Nødvendig følsomhet: 2-2T minimum for de fleste rør-/beholderapplikasjoner; 1-1T for kritisk atomtjeneste
Hvordan ultralydtesting (UT) fungerer
Ultralydtesting bruker høyfrekvente lydbølger (1–10 MHz for sveisinspeksjon) som føres inn i sveisen via en piezoelektrisk sonde. Lyden beveger seg gjennom materialet til den når en grense - enten den fjerne overflaten, en defekt eller et geometrisk trekk. Flytiden-for-og amplituden til det reflekterte signalet (A-skanning) forteller teknikeren dybden, størrelsen og arten til reflektoren. Dette gjør UT unikt i stand til å oppdage plane defekter (sprekker, mangel på fusjon) som er nesten usynlige på røntgenbilder -, og derfor er UT obligatorisk i rotpassasjen til de fleste ASME B31.3- og B31.1-rørsystemer.

Den viktigste UT-teknikken for sveisinspeksjon er skjærbølgeundersøkelsen (45 grader –70 grader) ved bruk av vinkel-strålesonder i henhold til ASME Seksjon V, Artikkel 5 (T-5-serien). Skjærbølgen beveger seg med skjærbølgehastigheten i materialet (omtrent 3 120 m/s for austenittisk rustfritt stål), og reflekterer interne defekter ved stråle-defekt-grensesnittet.
UT akseptkriterier under ASME B31.3
ASME B31.3, paragraf 345.7.3, spesifiserer at for undersøkelse av UT (eller ET, MT, PT) skal alle reflektorer som gir en respons større enn 20 % av primærreferansen (DAC-kurve/referansenivå) undersøkes. Kategorisering av indikasjoner følger Tabell 345.7.3: lineære indikasjoner Større enn eller lik 1,5 mm (1/16 tomme) lengde og avrundede indikasjoner Større enn eller lik 5 mm (3/16 tomme) diameter på spesifisert avvisningsnivå krever evaluering av ingeniøren.
B31.3 UT akseptkriterietabellen kategoriserer indikasjoner etter:
|
Indikasjonstype |
Lengde/størrelse |
Avstandskrav |
B31.3 Handling |
|
Lineær (crack, LOF, slagg) |
Større enn eller lik 1,5 mm (1/16") |
Separasjon Større enn eller lik 3× lengde mellom tilstøtende |
Undersøke; kan avvises per ingeniør |
|
Avrundet (porøsitet, wolfram) |
Større enn eller lik 5 mm (3/16") diameter |
Separasjon Større enn eller lik 1× diameter mellom tilstøtende |
Undersøke; tetthetsgrenser gjelder |
|
Lineær indikasjon < 1,5 mm |
Under terskel |
N/A |
Godkjent - ingen ytterligere handling |
|
Avrundet angivelse < 5 mm |
Under terskel |
N/A |
Godkjent - ingen ytterligere handling |
|
Klynge av avrundede indikasjoner |
Multippel Mindre enn eller lik 5 mm i areal |
Separasjon < diameter |
Behandles som enkelt Større enn eller lik 5 mm indikasjon |
|
Spredt porøsitet på UT |
Individuell<5 mm |
Stort plassert |
Akseptabel; RT kan være nødvendig for å bekrefte |
[Kilde] ASME B31.3-2022, tabell 345.7.3 og avsnitt 345.7.3. UT akseptkriterier for prosessrørsveising.
UT akseptkriterier under ASME Seksjon VIII (Trykkfartøy)
ASME Seksjon VIII Divisjon 1, UW-51, krever volumetrisk undersøkelse av stumpsveiser som er fullstendig røntgenfotografert (Kategori A-skjøter) eller selektivt undersøkt (Kategori B-skjøter). For UT-undersøkelse av stumpsveiser i stedet for RT i henhold til UW-51(a)(3): alle relevante indikasjoner må karakteriseres og evalueres. Akseptkriteriene refererer til ASME Seksjon V Artikkel 5, T-572.1.1, som spesifiserer at enhver indikasjon med en respons som overstiger 100 % av referansenivået kan avvises. En respons på 50–100 % krever karakterisering og ingeniørvurdering.
For pressure vessel fabrication, Division 2 and Division 3 typically mandate RT as the default volumetric examination method for Category A and B butt welds, with UT permitted only where geometry prevents radiography (e.g., nozzle welds, attachment welds). The engineer may, however, specify UT in lieu of RT for specific applications, particularly for thick-section vessels (>50 mm) hvor RT geometrisk uskarphet reduserer effektiviteten.
DAC / Reference Level System i UT
UT-godkjenning er basert på en avstands-amplitudekorreksjonskurve (DAC), som er et plott av reflektorstørrelse vs. avstand i materialet. DAC-kurven genereres ved hjelp av hakk, side-borede hull eller flate-hull (FBH) i en referanseblokk av samme materiale og tykkelse som komponenten som undersøkes. Indikasjoner som produserer signaler over DAC-kurven (eller over 20 % av DAC-nivået for undersøkelse) flagges for evaluering. Dette gjør UT til en kalibrert, kvantitativ metode - ikke bare en bestått/ikke bestått observasjon - og er grunnlaget for dens høye følsomhet for plane defekter.
Referansenivået for sveiser i rustfritt stål settes vanligvis ved å bruke:
- ASME Seksjon V Artikkel 5 Fig. T-574.2.1-1 referanseblokker (2T, 4T tykkelsesalternativer)
- Sideborede-hull: 1,5 mm, 3,0 mm, 4,5 mm diameter ved spesifiserte avstander
- SDH-amplituder er plottet vs. avstand; den resulterende kurven blir referansenivået på 100 %
- 20 % undersøkelsesnivå og 100 % avvisningsnivå er utledet fra denne kurven
RT vs UT: Dimensjon-etter-Dimensjonssammenligning
UT oppdager plane defekter (sprekker, manglende fusjon) med betydelig høyere pålitelighet enn RT. RT er overlegen for volumetriske defekter (porøsitet, slagginneslutninger) fordi den produserer et direkte bilde. For sveiser i rustfritt stål i kritisk bruk (olje og gass, kjemisk, farmasøytisk) betyr dette at UT er den mer sikkerhetsrelevante-testen for defektene som mest sannsynlig vil forårsake feil.
|
Defektkategori |
Eksempel defekt |
RT-deteksjonspålitelighet |
UT-deteksjonspålitelighet |
|
Plan - farligst |
Langsgående sprekk, LOF |
⭐⭐ Moderat |
⭐⭐⭐⭐⭐ Utmerket |
|
Planar |
Tverrsprekk, HAZ sprekk |
⭐⭐ Moderat |
⭐⭐⭐⭐⭐ Utmerket |
|
Planar |
Lamellær rift (gjennom-tykkelse) |
⭐⭐⭐ Bra (hvis orientert) |
⭐⭐⭐⭐⭐ Utmerket |
|
Volumetrisk |
Porøsitetsklynge |
⭐⭐⭐⭐⭐ Utmerket |
⭐⭐ Begrenset (liten) |
|
Volumetrisk |
Slagg inkludering |
⭐⭐⭐⭐ Veldig bra |
⭐⭐⭐ Bra (større) |
|
Volumetrisk |
Tungsten inkludering |
⭐⭐⭐⭐ Veldig bra |
⭐⭐⭐ Bra |
|
Geometrisk |
Rotkonkavitet (suge-inn) |
⭐⭐ Begrenset |
⭐⭐⭐⭐ Veldig bra (høyde) |
|
Geometrisk |
Underskjæringsdybde |
⭐⭐ Begrenset |
⭐⭐⭐⭐ Veldig bra (dybde) |
Veggtykkelsesområde og dekning
RT er begrenset av geometrisk uskarphet ved svært tynne og veldig tykke seksjoner. UT er begrenset av stråledivergens og demping i svært tykke seksjoner, men moderne phased array UT (PAUT) utvider effektiv dekning til 200 mm+ med full koding. For rustfritt stålrør i veggområdet 3–100 mm (de fleste kommersielle bruksområder), er begge metodene anvendelige -, men RT gir et permanent, kontrollerbart bilde, mens UT gir informasjon om dimensjonsdybden som RT ikke kan.
|
Parameter |
RT (røntgenstråle/Ir-192) |
UT (konvensjonell / PAUT) |
|
Min veggtykkelse |
3 mm (røntgenstråle); 25 mm (Ir-192) |
2 mm (høy frekvens); praktisk min ~3 mm |
|
Maks veggtykkelse |
80 mm (røntgenstråle 250kV); 200 mm (Co-60) |
200+ mm (PAUT); konvensjonell ~100 mm |
|
Dekning per skudd/bevegelse |
Filmbredde=sveise-ID + OD-dekning |
Strålevinkel × 2=dekningsbredde; krever skanning |
|
Intern tilgang kreves |
Ja - kilde på den ene siden, detektor på den andre |
Ingen - enkelt-tilgang er tilstrekkelig |
|
Hastighet (feltforhold) |
Sakte - filmbehandling 30–60 min; digital raskere |
Rask - sanntids-A-skanning; kodet skanning=1–2× RT-tid |
|
Permanent rekord |
Ja - røntgenfilm/digitalt bilde er rekorden |
A-skanne bølgeformer + UT-rapport; PAUT C-skanning kan tas opp |
Kodekrav: Når hver metode er obligatorisk
Både ASME B31.3 og ASME Seksjon VIII spesifiserer RT som den primære obligatoriske volumetriske undersøkelsen for stumpsveiser i kategori A-skjøter for de fleste trykkrør- og trykkbeholderapplikasjoner. UT er det aksepterte alternativet i tre tilfeller: (1) når sveisegeometri forhindrer tilstrekkelig RT (dysesveising, festesveising i kar); (2) når veggtykkelsen overstiger det praktiske RT-området; (3) når spesifisert av ingeniøren som en tilleggsundersøkelse for ekstra sikkerhetsmargin. For rørsystemer med høy risiko for SCC eller termisk sykling, krever mange ingeniører UT i tillegg til RT, spesielt på grunn av dens overlegne følsomhet for plane defekter.
|
Søknad / kode |
Standard volumetrisk undersøkelse |
UT tillatt? |
RT obligatorisk? |
Notater |
|
ASME B31.3 Kategori D (normal) |
RT eller UT per ingeniørspesifikasjon |
Ja - som alternativ |
Bare hvis spesifisert |
Mest kjemiske anleggsrør |
|
ASME B31.3 Kategori M (giftig) |
RT kreves per 341.4.1 |
Alternativ tillatt |
Ja (standard) |
Dødelig væsketjeneste |
|
ASME B31.3 Høyt-trykk |
RT kreves |
Alternativ tillatt |
Ja (standard) |
HP over B31.6-terskler |
|
ASME VIII Div 1, UW-51 Cat A |
RT (full) eller UT (alternativ) |
Ja ( UW-51(a)(3)) |
Standard for Cat A |
Fartøy og skallsveiser |
|
ASME VIII Div 2 |
RT (full) eller RT + UT |
Ja med ingeniørgodkjenning |
Vanligvis nødvendig |
Høyere designfaktor Div 2 |
|
API 650 Tanksveiser |
RT (full) eller RT spot |
UT-plass tillatt per 7.4 |
Standard for ringformede plater |
Lagringstanker |
|
ISO 15156 (NACE) H₂S-tjeneste |
RT + UT anbefales |
Begge foretrukket for HAZ |
Primæreksamen |
SCC-kritisk; ingen LOF akseptabel |
|
ASTM A262 Praksis E (ASTM) |
N/A - materialtest, ikke sveiseeksamen |
N/A |
N/A |
Sjekker sensibilisering; erstatter ikke RT/UT |
|
Nukleær (ASME NQA-1) |
RT primære; 100 % nødvendig |
Akseptabelt per N-QA-1 |
Obligatorisk for klasse 1 sveiser |
De strengeste krav |
[Kilde] ASME B31.3-2022; ASME Seksjon VIII Div 1 UW-51; API 650 2020; ISO 15156-2015.
Sammenligning av kostnader og behandlingstid
RT er typisk 20–40 % dyrere per sveiseskjøt enn konvensjonell UT for samme sveiselengde ved fabrikasjon av rustfritt stålrør, primært på grunn av film/digital detektorkostnader, krav til strålingssikkerhet og langsommere gjennomstrømning. Phased Array UT (PAUT) kan sammenlignes med RT i per-felleskostnad for full undersøkelse, men produserer en digitalt lagret, reproduserbar datafil - som gjør den stadig mer foretrukket av kvalitetsbevisste-produsenter og deres kunder.
|
Kostnadsfaktor |
RT (konvensjonell film) |
RT (Digital DR) |
UT (konvensjonell) |
UT (PAUT) |
|
Utstyrskostnad |
Moderat (røntgenrør + film) |
Høy (digitalt detektorpanel) |
Moderat (UT-instrument) |
Høy (faset array + koder) |
|
Kostnad per-felles eksamen (DN100-rør) |
$25–$45 per ledd |
$18–$30 per ledd |
$15–$25 per ledd |
$20–$35 per ledd |
|
Sikkerhetskostnader |
Høy (oppsett av strålingssone) |
Høy (samme) |
Minimal |
Minimal |
|
Hastighet (DN100, enkeltvegg) |
10–20 minutter per eksponering |
3–5 minutter per eksponering |
5–10 min per ledd |
8–15 min per ledd |
|
Utarbeidelse av rapport |
Moderat (filmmerking, prosessering) |
Rask (digital merking) |
Moderat (bølgeformfangst) |
Moderat – sakte (datagjennomgang) |
|
Permanent rekordkvalitet |
Utmerket (film) |
Utmerket (DICONDE-format) |
Bra (bølgeformfangst) |
Utmerket (C-skann bilde +录像) |
|
Sporbarhet for MTR |
Film arkivert med jobbrekord |
Digital fil arkivert |
UT-rapport + bølgeformer |
Kodet skannefil arkivert |
[Kilde] JN Legering QA poster; sammenlignbare markedsdata fra europeiske og kinesiske fabrikkverft, 2023–2025.
Spesifikke vurderinger av rustfritt stål-
Austenittiske sveiser i rustfritt stål byr på unike utfordringer for både RT og UT som ikke påvirker karbonstål: Den søyleformede kornstrukturen til austenittisk sveisemetall kan spre røntgenstråler og ultralydstråler, noe som reduserer effektiv følsomhet. Dupleks og super dupleks sveiser har finere korn og bedre akustiske egenskaper for UT. Av denne grunn krever RT av austenittiske rustfrie sveiser noe lengre eksponeringstider enn karbonstål med samme tykkelse, og UT-koblingsmiddel (typisk glykol-basert gel) må påføres forsiktig for å unngå kloridspenningskorrosjon på testoverflaten.
|
Rustfri klasse |
RT Challenge |
UT utfordring |
Anbefalt metode |
|
304L / 316L Austenittisk |
Grovere søylekorn → litt spredning |
Kornstøy (strukturell BACK-SCATTER) |
RT primære; UT for root/LOF |
|
321 / 347 (stabilisert) |
Samme som 304L/316L |
Samme kornstøy |
RT primære; UT som supplement |
|
Duplex 2205 (S32205) |
Minimal ekstra utfordring vs CS |
Lavere demping; godt UT-signal |
UT utmerket; RT også veldig bra |
|
Super Duplex 2507 (S32750) |
Minimal ekstra utfordring vs CS |
God UT-respons; fint korn |
UT foretrukket (følsomhet for LOF) |
|
904L / 254SMO superaustenitisk |
Høyere legeringsinnhold → høyere dempning |
Høyere akustisk impedansmistilpasning |
RT foretrukket; UT akseptabelt |
|
317L / 316L NM (atomkraft) |
Strengere RT-standarder (NQA-1) |
Lavere akseptterskler |
Begge kreves i henhold til NQA-1 |
Phased Array UT (PAUT): Den moderne standarden for kritiske sveiser
Hovedfordelen med PAUT fremfor konvensjonell UT er strålestyring: den samme sonden kan produsere 45 graders, 60 graders og 70 graders skjærbølgestråler ved å justere avfyringssekvensen (loven) til gruppeelementene. Dette betyr at en enkelt sonde kan undersøke en sveis fra flere vinkler uten å flytte sonden - dramatisk forbedre PoD for defekter som er orientert vinkelrett på bare én strålevinkel.
PAUT vs RT: Når skal du velge PAUT
PAUT bør spesifiseres over konvensjonell RT for sveiser i rustfritt stål når: (1) defektorientering er ukjent eller mistenkt å være multi-rettet; (2) sveisen har kompleks geometri (TKY-kryss, dysegjennomføringer); (3) en permanent, digitalt-lagret, reproduserbar datapost er nødvendig for prosjektfilen; (4) sveisetykkelsen overstiger 50 mm der RT geometrisk uskarphet degraderer følsomheten. PAUT skal IKKE spesifiseres i stedet for RT når den gjeldende koden eksplisitt krever radiografisk undersøkelse (f.eks. visse nukleær kode klasse 1 sveiser) med mindre koden eksplisitt aksepterer PAUT som et alternativ.
|
Kriterium |
Konvensjonell RT |
PAUT (Phased Array UT) |
Vinner |
|
Crack / LOF-deteksjon (tiltet) |
Moderat |
Utmerket (strålestyring) |
PAUT |
|
Porøsitet / slaggdeteksjon |
Glimrende |
Bra (men mindre intuitivt) |
RT |
|
Thick-section (>50 mm) |
Grenser for geometriske uskarphet |
Full dekning med koding |
PAUT |
|
Kompleks geometri (TKY) |
Begrenset av tilgang/overlapping |
Full dekning med fler-lover |
PAUT |
|
Permanent digital journal |
Ja (DICONDE) |
Ja (DICONDE + C-skanning) |
Slips |
|
Bredde for kodeaksept |
Universal (alle koder) |
Vokser (alle hovedkoder nå) |
RT (foreløpig) |
|
Hastighet (enkelt DN100 ledd) |
10–20 min |
8–15 min (med koding) |
Litt PAUT |
|
Kostnad per ledd |
$25–$45 |
$20–$35 |
PAUT |
|
Krav til strålesikkerhet |
Ja (full protokoll) |
Nei (ingen fare) |
PAUT |
|
Enkel tolkning |
Veldig intuitivt (bilde) |
Krever opplært nivå II+ |
RT |
[Kilde] ASME Seksjon V Artikkel 4 (PAUT); API 582; ISO 13588:2019 (PAUT for sveiser); ASTM E2700-14.
RT vs UT side ved-sammendrag
Både RT- og UT-akseptkriterier er ytelsesbaserte-standarder, ikke produktstandarder - de spesifiserer hvordan undersøkelsen må utføres og hvordan indikasjoner må måles og kategoriseres, i stedet for å foreskrive nøyaktige defektstørrelser for hver situasjon. Hovedforskjellen er at RT måler den projiserte størrelsen til en indikasjon på et 2D-bilde, mens UT måler responsamplituden på en bestemt dybde i materialet. Ingen av metodene er universelt "strammere" eller "løsere" - riktig metode og akseptnivå må velges av en kvalifisert sveiseingeniør (CWEng) basert på de spesifikke servicebetingelsene.
|
Kriterium |
RT (ASME B31.3/AWS D1.6) |
UT (ASME B31.3/AWS D1.6) |
Kodereferanse |
|
Minste avvisbare sprekkindikasjon |
Enhver sprekkindikasjon - kan avvises uavhengig av størrelse (ASTM E390) |
Lineær indikasjon Større enn eller lik 1,5 mm (1/16") ved avvisningsnivå |
B31.3 T-572.1.1; AWS D1.6 Art. 6 |
|
Minste forkastbare LOF-indikasjon |
LF Større enn eller lik 1,5 mm (AWS D1,6) |
Lineær indikasjon Større enn eller lik 1,5 mm (1/16") ved 100 % DAC |
B31.3 Tabell 345.7.3 |
|
Maks tillatt porøsitet (moderat) |
R-2: 3,2 mm dia.; maks 6 per 25 mm sirkel (AWS D1.6) |
Individuelle avrundede indikasjoner < 5 mm akseptabelt |
AWS D1.6 Tabell 6.11 |
|
Maks tillatt slagglengde |
Maks lengde 12 mm eller 1/3T avhengig av hva som er mindre (R-2) |
Lineær indikasjonslengde Større enn eller lik 1,5 mm ved 100 % DAC |
AWS D1.6; B31.3 Tabell 345.7.3 |
|
Avstand mellom tilstøtende indikasjoner |
R-2: Større enn eller lik 2× maks indikasjonsdiameter |
Lineær: Større enn eller lik 3× lengde; avrundet: Større enn eller lik 1× dia. |
AWS D1.6; ASME B31.3 |
|
Overflate-tilkoblet indikasjon |
Undercut, root concavity: rejectable if >0,8 mm (B31,3) |
Undercut depth measurable; >0,5 mm flagget |
ASME B31.3 UW-35 |
|
IQI / referanse kreves |
Ja - IQI-følsomhet 2-2T minimum |
Ja - DAC-kurve fra SDH-referanseblokk |
ASME V T-252; T-574.2.1 |
|
Personalkvalifisering |
Nivå II RT per SNT-TC-1A eller ASNT-Central |
Nivå II UT per SNT-TC-1A eller ASNT-Central |
ASME Seksjon V QP-1 |
Prinsippet "Ingen av metodene er universelt strammere".
En indikasjon som kan avvises av RT kan ikke avvises av UT, og omvendt. For eksempel kan en lang, men veldig tynn (0,1 mm bred) mangel på--fusjonssøm være tydelig synlig på en UT A-skanning som en sterk reflektor (fordi den gir en stor akustisk impedansendring), men usynlig på et røntgenbilde (fordi den projiserer til nær-null bredde). Omvendt kan en klynge av fine porer registreres som en moderat indikasjon på RT, men falle under UT 20 %-undersøkelsesterskelen fordi hver pore er individuelt mindre enn UT-stråletverrsnittet på den dybden. Dette er grunnen til at kritiske{10}tjenestekoder ofte krever BEGGE metodene for samme sveis: hver fanger opp det den andre går glipp av.
Hva du kan kreve fra din leverandør av rustfritt stål

Enhver leverandør av rør, fittings eller fartøyer fremstilt i rustfritt stål må levere følgende fem dokumenter som standard forsyningsdokumentasjon - ikke som et valgfritt tillegg: (1) Radiografiske eller UT-undersøkelsesrapporter med fullstendig sveiseidentifikasjon, (2) ASNT/NAS 410 eller SNT-TC-1A nivå II eller III personellkvalifikasjonssertifikater, IQ sensitivitetsregistreringssertifikater (3) kurveposter for UT, (4) Mill Test Reports (MTR) for alle uedle metaller og fylltråder, (5) WPS (Welding Procedure Specification) og PQR (Procedure Qualification Record) referanser.
|
Dokument |
Hva det beviser |
Standard referanse |
Akseptabelt format |
|
RT eller UT eksamensrapport |
Hver sveis ble individuelt undersøkt; resultater dokumentert |
ASME B31.3 Para. 341/345; ASME V Art. 2/5 |
PDF + papirkopi med sensorsignatur |
|
Personellkvalifisering (UT/RT) |
Sensorer er ASNT Level II-sertifisert for metoden som brukes |
ASME Seksjon V QP-1; SNT-TC-1A; ASNT-Sentral QDA |
kopi av sertifikat; sertifikatnummer kan verifiseres |
|
IQI / DAC Reference Records |
RT/UT-systemet oppnådde nødvendig følsomhet (2-2T eller DAC-kurve) |
ASME V T-252; T-574.2.1 |
Inkludert i eksamensrapport vedlegg |
|
Base Metal MTR |
Materialkjemi og mekaniske egenskaper samsvarer med ordrespesifikasjonen |
ASTM A240/A403; NO 10204 3.1 |
Møllesertifikat med varmenummer matchende beslagsstempel |
|
Fylltråd MTR / sertifikat |
Fylltrådens kjemi er riktig for rustfri kvalitet |
AWS A5.4/A5.9; AWS D1.6 |
Møllesertifikat eller C av C fra fyllstoffleverandør |
|
WPS (spesifikasjon for sveisingsprosedyre) |
Sveiseprosedyren som er brukt er kvalifisert og godkjent |
ASME IX; AWS D1.6; ISO 15614-1 |
WPS-dokument med revisjonsnummer referert til i rapporten |
|
PQR (Procedure Qualification Record) |
WPS er testet i henhold til ASME IX-kravene |
ASME IX; AWS D1.6 |
PQR-dokument med WPS-nummerkryssreferanse- |
|
Sveisekart / Isometrisk tegning |
Plasseringen av hver sveis på sammenstillingen er identifisert |
Prosjektspesifikasjon (ofte ASME B31.3 App. H) |
PDF-tegning med sveisetall som samsvarer med RT/UT-rapport |
En kompatibel RT- eller UT-rapport er ikke bare «sveisenummer 7 - GODTET». I henhold til ASME seksjon V og B31.3, må det minimum inneholde: komponentidentifikasjon, sveiseidentifikasjon (matchende sveisekart), undersøkelsesmetode og standard brukt (inkludert revisjonsdato), utstyr som brukes (røntgenmaskinmodell/serie, UT-instrumentmodell/serie), teknikk som brukes (energi, filmtype eller UT-vinkel som kan avvises for alle IQI eller plassering av DAC-sonde), referansefrekvens, IQI og plassering av DAC-sonde indikasjoner (hvis noen), resultat (godta/avvise mot spesifiserte kriterier), navn og ASNT Nivå II kvalifikasjonsnummer på sensor, eksamensdato, og arbeidsgiver for sensor.
JN Alloy gir alle de ovennevnte som standard med hver fabrikkert sveisebestilling. Rapporter gjennomgås av vår QC Manager (ASNT UT Level III / RT Level II) før utsendelse. Tredje-inspeksjon (SGS, Bureau Veritas, Lloyd's Register) kan ordnes på forespørsel.
Ofte stilte spørsmål
Spørsmål: Kan RT oppdage alle sveisefeil som UT kan oppdage?
A: Nei. RT og UT oppdager ulike defekttyper med ulik pålitelighet. RT er overlegen for volumetriske defekter (porøsitet, slagginneslutninger) og gir et permanent bilde. UT er overlegen for plandefekter (sprekker, mangel på fusjon, lamellære rifter) og gir informasjon om dimensjonsdybde. Ingen av metodene er en universell erstatning for den andre i kritisk tjeneste. Dette er grunnen til at ASME B31.3, API 650 og ISO 15156 ofte spesifiserer begge metodene for det samme sveisesystemet.
Spørsmål: Hvilken metode er dyrere - RT eller UT?
Sv: Konvensjonell RT er typisk 20–40 % dyrere per sveiseskjøt enn konvensjonell UT, på grunn av film/digital detektorkostnader og krav til strålesikkerhetsprotokoll. RT gir imidlertid en permanent bildepost som UT ikke kan replikere fullt ut. Phased Array UT (PAUT) er sammenlignbar i kostnader med digital RT, men gir overlegen deteksjonsevne for plane defekter og en digitalt arkivert C-skanningspost. For de fleste fabrikasjonsprosjekter av rustfritt stål er undersøkelseskostnaden 2–5 % av de totale fabrikasjonskostnadene -, en liten investering sammenlignet med kostnaden for en sveisefeil under drift.
Spørsmål: Hva er IQI-følsomhetskravet for rustfritt stålsveis RT?
A: I henhold til ASME Seksjon V Artikkel 2 og AWS D1.6 er minimumskravet IQI-følsomhet 2-2T % (der T er den nominelle sveisetykkelsen). For en 10 mm tykk sveis: en 2-2T IQI krever 0,20 mm diameter tråd (eller tilsvarende hull) for å være synlig på røntgenbildet. For en 20 mm tykk sveis: 0,40 mm tråd. Hvis IQI ikke er synlig, avvises røntgenbildet – uansett hva det viser. For nukleær og kritisk tjeneste spesifiseres ofte 1-1T følsomhet.
Spørsmål: Hva er en DAC-kurve i UT-sveiseundersøkelse?
A: Avstands-amplitudekorreksjonskurven (DAC) er en kalibreringskurve generert ved å skanne referansereflektorer (side-borede hull eller flate-bunnhull) i forskjellige avstander i en referanseblokk av samme materiale og tykkelse som komponenten som undersøkes. DAC-kurven plotter UT-signalets amplitude (som en prosentandel av full skjermhøyde) mot reflektoravstanden. Alle undersøkelsesindikasjoner sammenlignes med denne kurven: signaler over 20 % DAC krever undersøkelse; signaler ved 100 % DAC (eller over 50 % i B31.3) kan avvises. DAC-kurven er UT-sensorens kalibreringsstandard og skal dokumenteres i eksamensrapporten.
Spørsmål: Er UT eller RT mer pålitelig for å oppdage mangel på fusjon i sveiser i rustfritt stål?
A: UT er betydelig mer pålitelig for å oppdage mangel på fusjon (LOF) enn RT i sveiser i rustfritt stål. LOF er en plan defekt - en sprekk-lignende separasjon mellom sveisestrengen og basismetallet eller tidligere passering - og presenterer en stor akustisk impedansendring til UT-strålen. På RT er LOF ofte orientert parallelt med røntgenstrålen (i rotpassasjen) og kan være helt usynlig. Av denne grunn krever ASME B31.3 og de mest kritiske-tjenestespesifikasjonene UT av rotpasset i tillegg til (eller i stedet for) RT, spesielt for å fange opp LOF som RT kan gå glipp av. LOF er den vanligste initiatoren av spenningskorrosjonssprekker i austenittiske prosessrør i rustfritt stål.
Spørsmål: Hva betyr "ASME Seksjon V" og hvorfor vises det i hver sveiseundersøkelsesspesifikasjon?
A: ASME seksjon V ("ikke-destruktiv undersøkelse") er volumet til ASME-kjele- og trykkbeholderkoden som definerer de obligatoriske kravene for alle volumetriske og overflateundersøkelsesmetoder som brukes i kodebeholdere og rør. Artikkel 2 dekker RT (radiografisk testing), artikkel 5 dekker UT (ultralydtesting), artikkel 6 dekker væskepenetranttesting (PT), artikkel 7 dekker magnetisk partikkeltesting (MT), og artikkel 4 dekker Phased Array UT (PAUT). Når en prosjektspesifikasjon sier "eksamen per ASME Seksjon V," påberoper den seg disse obligatoriske kravene. Alle sveiseundersøkelser av JN Alloy overholder ASME Seksjon V som en minimumsstandard.
Spørsmål: Kan PAUT erstatte RT for samsvar med kode?
A: I de fleste tilfeller, ja, - PAUT er akseptert av ASME Seksjon V Artikkel 4 som et alternativ til konvensjonell RT for stumpsveisundersøkelse i ASME B31.3, B31.1 og ASME Seksjon VIII-applikasjoner, forutsatt at PAUT-prosedyren er validert og godkjent av ingeniøren. API 582 (Welding Inspection for Oil and Gas) og ISO 13588:2019 aksepterer eksplisitt PAUT som ekvivalent med RT. Det eneste unntaket er visse nukleære kode klasse 1 og klasse 2 sveiser, som fortsatt kan kreve konvensjonell RT med mindre gjeldende kodetilfelle er eksplisitt godkjent. Bekreft alltid med prosjektingeniøren.
Spørsmål: Hva bør jeg gjøre hvis en RT- eller UT-rapport viser avvisbare indikasjoner?
A: Tre trinn: (1) Ikke godta sveisen. (2) Be om ny-eksamen av en annen kvalifisert nivå II-eksaminator for å bekrefte funnet. (3) Hvis det bekreftes, må produsenten enten: (a) kutte ut den defekte sveiseseksjonen og -sveise på nytt, og deretter -undersøke på nytt; eller (b) sende inn en reparasjons-/sveiserytelseskvalifikasjonsanalyse for å vise at indikasjonen er innenfor akseptable grenser i henhold til ingeniørens godkjenning. Ingen sveiser med sprekkindikasjoner skal repareres - sprekker må alltid fjernes ved sliping/skjæring og{10}}sveises på nytt. JN Alloy undersøker{12}}på nytt alle rapporterte avvisningsbare indikasjoner internt før kundevarsling; kunder blir aldri overrasket over en forkastelig indikasjon på levering.

