Overflatefinish er en av de mest praktisk talt viktige - og oftest misforståtte - spesifikasjonene ved anskaffelse av rustfritt stål. Samme kvalitet av rustfritt stål (f.eks.304eller 316L) kan leveres i fem fundamentalt forskjellige overflateforhold: No.1 (varmt-valset, glødet, syltet), 2B (kaldt-valset, blankglødet, skinn-passert), BA (lystglødet), nr.4 (børstet/sateng) eller speilfinish. Hver har en distinkt produksjonsrute, overflateruhet (Ra), utseende, korrosjonsmotstand og sett med passende bruksområder.

Å spesifisere feil finish koster penger på tre måter: over-spesifikasjon (betale for en speilfinish når 2B er tilstrekkelig), under-spesifikasjon (mottak nr. 1-plate for et farmasøytisk rent-romkar), eller feil-spesifikasjon (bestilling nr. 4 når den tiltenkte applikasjonen krever ytelse og 2B for sveising).
Hva er en overflatefinish?
I rustfri stålindustrien beskriver 'overflatefinish' den fysiske tilstanden og teksturen til stålets ytre overflate når det forlater fabrikken eller deretter behandles. Det er ikke bare et estetisk valg. Overflatefinish bestemmer direkte:
- Korrosjonsbestandighet - jevnere overflater inneholder færre sprekker for klorid-indusert gropdannelse
- Rengjørbarhet - kritisk i mat-, farmasøytiske og halvledermiljøer
- Sveisbarhet - visse overflater (f.eks.. 2B) gir renere, mer konsistente sveisesoner
- Hygienisk samsvar - EHEDG-, FDA- og 3-A-standarder spesifiserer maksimale Ra-verdier
- Fabrikasjonsadferd - overflatetilstand påvirker formbarhet, tilbakefjæring-og verktøyslitasje
- Estetisk egnethet - arkitektoniske, forbruker- og transportapplikasjoner krever spesifikke visuelle kvaliteter
- Priser - finish er en primær driver for flatt-valset rustfritt stål pris per kilogram
To viktigste internasjonale standarder definerer og klassifiserer overflatebehandlinger i rustfritt stål for flate-valsede produkter:
| Standard | Region | Omfang | Brukte overflatebetegnelser |
| EN 10088-2:2014 | Europa / Globalt | Flate rustfrie stålprodukter: ark, plate, stripe | 1D, 1E, 2B, 2D, 2E, 2R (BA), 2Q, 2G, 2J, 2K, 2P, 2F |
| ASTM A480 / A480M | USA / Global | Generelle krav for flatt-valset rustfritt/varme-stål | No.1, No.2B, No.2D, BA, No.3, No.4, No.6, No.7, No.8 |
| JIS G4305 | Japan | Kald-valset rustfritt stålplate, ark og bånd | No.1, No.2B, No.2D, BA, No.3, No.4, HL (hårfeste), No.8 |
| ISO 1302:2002 | Global | Angivelse av overflatetekstur i teknisk produktdokumentasjon | Ra / Rz verdier; komplementær til ovennevnte standarder |
Hvordan overflatefinish i rustfritt stål klassifiseres
Alle standard overflatebehandlinger av rustfritt stål stammer fra en av to produksjonsruter, som definerer grunnoverflatens tilstand før eventuell sekundær prosessering:
VARMT-RULLET rute: Stålplate → varmvalsing → gløding → avkalking/beising → No.1 (1D) finish. Varmvalsing over rekrystalliseringstemperaturen gir en grov, avleiring-dekket overflate som krever syrebeising for å rengjøres. Resultatet er en matt, matt finish med relativt høy Ra.
KALD-VALSET rute: Varm-valset/glødet/syltet spole → kaldvalsing (romtemperatur) → gløding (kontrollert atmosfære eller åpen ovn) → valgfri skinn-passvalsing → viderebearbeiding → 2B, 2D, BA, No.4, No.8 finish. Kaldrulling mellom polerte ruller gir en mye jevnere, mer reflekterende overflate. Etter-kald-valsgløding i en lys (hydrogen/nitrogen) atmosfære unngår du kalkdannelse, noe som gir BA-finishen.
Overflateruhet (Ra) som kvantitativt mål
Ra (aritmetisk gjennomsnittlig ruhet, i mikrometer, µm) er det universelt aksepterte kvantitative målet på overflatetekstur. Den representerer gjennomsnittlig absolutt avvik for overflateprofilen fra middellinjen over en prøvetakingslengde. Lavere Ra=jevnere overflate=høyere spesifikasjon=høyere kostnad.
| Fullfør | EN Betegnelse | ASTM-betegnelse | Typisk Ra (µm) | Relativ glatthet |
| Varmvalset-glødet syltet | 1D / 1E | nr.1 | 3.0–10.0 | Røveste |
| Kaldt-valset glødet syltet | 2E | No.2D | 0.5–2.5 | Ujevn |
| Kaldt-rullet hud-bestått | 2B | nr.2B | 0.1–0.5 | Moderat |
| Bright glødet | 2R | BA | < 0.1 | Glatt |
| Børstet / sateng | 2J | Nr.4 | 0.2–0.8 | Moderat |
| Speil polert | 2P | Nr.8 | < 0.05 | Glattest |
No.1 Finish - Varm-valset, glødet, syltet
No.1 finish (EN-betegnelse: 1D for kald båndbasis, eller 1E for varm-valset plate) produseres ved varmvalsing av stålplaten ved temperaturer over 1100 grader gjennom en serie med rullende stativer, deretter gløding (omkrystalliseringsvarmebehandling ved ca. 1050–1150 grader) og nøytralt salt- eller HNO3-blandet saltbeising (HNO3). avkalking) for å fjerne jern-oksidbelegget og gjenopprette det passive krom-oksidlaget.
Utseende og egenskaper
Resultatet er en matt, grov, ikke-reflekterende sølv-grå overflate. Det er den minst raffinerte finishen i porteføljen av rustfritt stål.
| Eiendom | No.1 Finish Spesifikasjon |
| EN betegnelse | 1D (varm-valset glødet syltet stripe) / 1E (plate) |
| ASTM-betegnelse | nr.1 |
| JIS-betegnelse | nr.1 |
| Overflateruhet Ra | Vanligvis 3,0–10,0 µm (ingen øvre grense spesifisert i ASTM A480) |
| Utseende | Matt, grov, ikke-jevn grå overflate; ingen refleksjonsevne |
| Produksjonstykkelsesområde | Varmt-valset: vanligvis 2,0 mm til 100 mm+ |
| Typiske produktformer | Plate (>4,75 mm); tung spiral; ark for industriell bruk |
| Nøkkelstandarder | ASTM A480, EN 10088-2, JIS G4304 |
Typiske applikasjoner
- Trykkbeholdere og lagertanker i kjemiske anlegg
- Industrielle varmevekslere (ikke-prosess-kontaktsider)
- Strukturelle rammer og støttebraketter i korrosive miljøer
- Infrastruktur for vannbehandlingsanlegg
- Masse- og papirfabrikkkomponenter der overflateestetikk er irrelevant
- Marine strukturelle komponenter og offshore plattformdekk
2B Finish - Kald-Rullet, Bright Annealed, Skin-Bestått
2B er den vanligste overflatebehandlingen av rustfritt stål over hele verden, og står for omtrent 60–70 % av forsendelsene av kaldvalsede flate produkter. Den produseres ved kaldvalsing (ved romtemperatur gjennom presisjonsmalte polerte valser), etterfulgt av gløding (enten kontinuerlig gløding i en åpen ovn med påfølgende syrebeising, eller lysgløding i en kontrollert atmosfære), og deretter en siste lett skinn-passering (tempererings-valsing) gjennom høypolerte valser. Skinn-passeringstrinnet er det som skiller 2B fra 2D (kald-valset, glødet, syltet) finish - det jevner ut og lysner overflaten.
Utseende og egenskaper
| Eiendom | 2B Finish spesifikasjon |
| EN betegnelse | 2B |
| ASTM-betegnelse | nr.2B |
| JIS-betegnelse | nr.2B |
| Overflateruhet Ra | Typisk 0,1–0,5 µm; maksimalt 0,5 µm per EN 10088-2 for de fleste kvaliteter |
| Utseende | Glatt, moderat reflekterende (halv-lys); lett melkeaktig glans; uniform |
| Produksjonstykkelsesområde | Vanligvis 0,3 mm til 8,0 mm (tykkere tilgjengelig i noen fabrikker) |
| Typiske produktformer | Ark og spole; standard leveringsbetingelse for austenittiske kvaliteter |
| Nøkkelstandarder | ASTM A480, EN 10088-2, JIS G4305 |
Typiske applikasjoner
- Generelt-matforedlingsutstyr (tanker, transportører, overflater)
- Kommersielt serveringsutstyr og kjøkkenbenkeplater
- Kjemiske prosessbeholdere og rør (ikke-ultra-høy-renhet)
- Biltrim og eksossystemer
- Farmasøytisk prosessutstyr (mellomklasse)
- Vannlagrings- og distribusjonstanker
- Arkitektoniske paneler der en ikke-speilreflekterende finish er akseptabel
- Utgangsmateriale for etterfølgende polering til nr. 4 eller speilfinish
Hvorfor 2B er standardspesifikasjonen
2B tilbyr den optimale balansen mellom overflatekvalitet, korrosjonsbestandighet, formbarhet, sveisbarhet og kostnad. Det er standard leveringsbetingelse for austenittiske kvaliteter (304, 304L, 316, 316L, 321) fra praktisk talt alle globale fabrikker med mindre annet er spesifisert. For de fleste industrielle,-matserverings- og arkitektoniske applikasjoner er 2B den riktige spesifikasjonen, og det kreves ingen førsteklasses finish.
BA (2R) Finish - Bright glødet
BA (Bright Annealed) finish, betegnet 2R i EN 10088-2, produseres ved kaldvalsing etterfulgt av gløding i en kontrollert, beskyttende atmosfære - typisk en blanding av hydrogen (H2) og nitrogen (N2) - som forhindrer oksidasjon under varmebehandlingen. Fordi det ikke dannes avleiringer på overflaten under gløding, er det ikke nødvendig med syrebeising. Fraværet av beisingstrinnet, kombinert med de høypolerte valsene som brukes ved kaldvalsing, gir en lys, reflekterende overflate med svært lav overflateruhet.
BA vs. 2B: The Critical Distinction
Mange kjøpere forveksler BA og 2B. Skillet er produksjonsmetode og endelig overflatekvalitet:
| Karakteristisk | 2B Fullfør | BA (2R) Fullfør |
| Glødende atmosfære | Åpen ovn (luft eller nitrogen) | Kontrollert H2/N2 - ingen oksidasjon |
| Syrebeisingstrinn | Påkrevd (etter åpen gløding) | Ikke nødvendig |
| Hud-pass ruller | Ja - etter beising | Kan eller kan ikke brukes |
| Overflateruhet Ra | 0.1–0.5 µm | < 0.1 µm (typically 0.02–0.08 µm) |
| Utseende | Glatt, halv-lys, lett melkeaktig tone | Svært reflekterende, speil-lignende, lyssterk |
| Passiv lagkvalitet | God - rekonstituert etter beising | Utmerket - uforstyrret, kontinuerlig |
| Relativ kostnad vs. 2B | Grunnreferanse | +10–25 % premium (kontrollert atmosfærekostnad) |
| Primært brukstilfelle | Generell industri og kommersiell | Farmasøytisk, mat-kvalitet, høy-renhet |
Typiske applikasjoner
- Farmasøytisk-romsutstyr og bioreaktorer
- Høy-vannsystemer (WFI - vann for injeksjon).
- Mat- og meieriforedlingsfartøy som krever CIP-overholdelse (clean-in-place)
- Utstyr for produksjon av halvledere og mikroelektronikk
- Solcellepaneler (krav til refleksjon)
- Dekorativ arkitektonisk kledning som krever høy reflektivitet
- Overflater til produksjon av medisinsk utstyr
No.4 Finish - Børstet / sateng
No.4 finish (EN-betegnelse: 2J for den vanligste spesifikasjonen) er en mekanisk polert finish produsert ved slipende børsting av 2B eller 2D ark med stadig finere slipebånd eller børster - typisk 120 til 180 korn - i en enkelt retning. Resultatet er et jevnt, lineært børstet mønster av fine parallelle riper ('kornet') som løper langs rulleretningen.
Viktig: I motsetning til møllefinish (nr. 1, 2B, BA), er nr. 4 et sekundært prosesstrinn som nesten alltid utføres av et servicesenter eller etterbehandler i stedet for den primære stålfabrikken. Dette betyr at ark nr. 4 produseres på kortere ledetider, men med en behandlingspremie over 2B.
Utseende og egenskaper
| Eiendom | No.4 Finish Spesifikasjon |
| EN betegnelse | 2J (Ra mindre enn eller lik 0,5 µm) - nærmeste ekvivalent; også 2G for grovere børstet |
| ASTM-betegnelse | nr. 4 (120-180 kornekvivalent) |
| JIS-betegnelse | No.4 / HL (hårfeste er en variant med lengre korn) |
| Overflateruhet Ra | Typisk 0,2–0,8 µm avhengig av kornspesifikasjon |
| Utseende | Ensartede lineære børstede linjer (korn); matt satengglans; ikke-reflekterende |
| Kornretning | Enveis; parallelt med rulle-/arklengderetning |
| Utgangsmateriale | Typisk 2B eller 2D ark/spole |
| Nøkkelstandarder | ASTM A480, EN 10088-2 (nærmest), JIS G4305 |
No.4 vs. Hairline (HL): En nøkkelforskjell
Hairline (HL) er en variant av børstet finish, spesielt vanlig i Japan (JIS-spesifikasjon) og arkitektoniske applikasjoner. HL bruker lengre-, kontinuerlige slipende belter for å produsere ekstremt lange, ubrutte parallelle linjer som forlenger hele arklengden - og gir et hår-lignende utseende. Ra er lik No.4 (0,2–0,8 µm), men kornlengden er betydelig større. HL er standard finish for arkitektoniske paneler, heisinteriør og bygningsfasader der et kontinuerlig mønster er estetisk viktig.
Typiske applikasjoner
- Kommersielt kjøkken og matserveringsutstyr (vasker, benkeplater, kabinetter)
- Sykehus- og klinisk utstyr (traller, bord, skap)
- Arkitektoniske paneler, søylekledning og heisinteriør
- Husholdningsapparater: kjøleskap, oppvaskmaskiner, vaskemaskiner
- Restaurant og bar møbler og inventar
- Interiør for kollektivtransport (tog, busser, t-banebiler)
- Detaljhandels- og næringsbyggfasader (når HL-variant er spesifisert)
Speil (nr.8) Finish - Reflekterende
Speilfinish (ASTM No.8; EN 2P) er den høyeste-spesifikasjonsstandarden i rustfritt stål overflatefinish. Den er produsert ved en progressiv mekanisk poleringsprosess i flere-trinn som starter fra BA eller 2B ark, ved bruk av stadig finere slipemidler (vanligvis fra 220 korn til 600, 800, og til slutt polering med filt eller poleringsmidler) for å fjerne alle overflateriper, groper og retningstekstur. Det siste poleringstrinnet produserer en overflate som reflekterer bilder med nesten{10}}perfekt klarhet.
Utseende og egenskaper
| Eiendom | Speil (nr.8) Finish spesifikasjon |
| EN betegnelse | 2P |
| ASTM-betegnelse | Nr.8 |
| JIS-betegnelse | Nr.8 |
| Overflateruhet Ra | < 0.05 µm (< 0.025 µm achievable with electropolish overlay) |
| Utseende | Speil-lys; forvrengning-fri reflekterende; ingen synlige korn eller linjer |
| Utgangsmateriale | BA (2R) eller 2B ark; BA foretrukket for overlegen basekonsistens |
| Refleksjonsevne | 85–95 % speilreflektans (mot 20–40 % for 2B) |
| Prispremie vs 2B | Vanligvis +40–80 % for tilsvarende karakter/måler (behandlings-intensiv) |
| Nøkkelstandarder | ASTM A480 nr. 8; EN 10088-2 Tabell 4 (2P) |
Viktige begrensninger for speilfinish
- Speilfinishen er myk i forhold til uedelt metallhardhet - den riper og får lett fingeravtrykk under bruk
- Overflateskader er umiddelbart synlige; beskyttelsesfilm eller håndteringspleie er nødvendig under transport og installasjon
- Ikke egnet for applikasjoner som krever etter-leveringssveising uten etterlakkering av den varme-berørte sonen
- I korrosive miljøer kan mikro-riper fra service kompromittere korrosjonsytelsen - elektropolering over en speilbase foretrekkes for aggressive medier
- Prisvolatilitet: polering er arbeidskrevende-; ledetider og premier svinger betydelig med ordrevolum og legeringskvalitet
Typiske applikasjoner
- Arkitektonisk kledning, fasadeplater, søyledeksler og resepsjonspulter
- Kommersielle utstillinger, detaljhandelinventar og smykkemontre
- Dekorative forbrukerprodukter (klokker, bestikk, utvendig kokekar)
- Kunstneriske installasjoner og skulpturer
- Reflektorpaneler for solkonsentratorer og belysning
- Høy-spesifikasjonskontaktflater for matvarebehandling (speil kan elektropoleres til Ra < 0,025 µm for aseptisk service)
Ytterligere finish: nr. 3, nr. 6, nr. 7, elektropolert
No.3 Finish (NO: 2J grovere)
No.3 er en mellomliggende børstet finish produsert med grovere slipemidler (80–100 korn) enn No.4, som gir et mer uttalt, synlig grovere kornmønster. Ra typisk 0,5–1,5 µm. Mye brukt i industrikjøkkenutstyr og kommersiell catering hvor rengjørbarhet er viktig, men det veldig fine korn nr. 4 ikke er nødvendig. Mindre vanlig enn nr. 4 i internasjonal handel.
No.6 Finish (Tampico-Brushed / Matt Satin)
No.6 er produsert ved å børste en No.4 finish med en Tampico (plante-fiber) børste med pimpstein og oljeblanding. Dette sløver og myker litt opp retningslinjene til No.4-finishen, og gir et mer diffust, matt-sateng-utseende. Ra lik nr. 4 (0,3–0,8 µm), men med redusert retning. Brukes i arkitektoniske applikasjoner der en mindre-reflekterende børstet estetikk foretrekkes.
No.7 Finish (buffet, nær-speil)
No.7 er produsert ved høy-kuttet polering med fine slipemidler til nesten-speilkvalitet, men uten de siste fin-poleringstrinnene som kreves for nr.8. Små spor av sliperetningen kan forbli synlige under skrått lys. Ra 0,05–0,15 µm. Gir en overflate med svært høy reflektivitet til litt lavere kostnad og behandlingstid enn fullt speil. Brukes i arkitektoniske, transitt- og dekorative applikasjoner der kostnadene for ekte speil ikke er berettiget.
Elektropolert (EP) finish
Elektropolering er en elektrokjemisk prosess (anodisk oppløsning i en fosfor-/svovelsyreelektrolytt) som selektivt fjerner overflatemetall fra mikro-topper, jevner ut overflaten i atomskala og produserer en passiv, ultra-jevn, ultra-overflate. Den påføres vanligvis over en 2B eller BA base.
- Ra oppnåelig: < 0,25 µm fra 2B base; < 0,05 µm fra BA eller speilbase
- Fjerner fri jernforurensning og forbedrer den passive Cr2O3-filmdybden og kontinuiteten
- Obligatorisk for ASME BPE SF4/SF5 farmasøytisk tjeneste
- FDA-kompatibel for matkontakt og farmasøytiske applikasjoner
- Standarder: ASTM B912 (elektropolering ved bruk av elektrokjemiske metoder); ASME BPE-2022
Hovedsammenligningstabell: Alle utførelser side om side
Tabellen nedenfor gir den autoritative enkelt-kildereferansen for å sammenligne alle hovedoverflater i rustfritt stål på tvers av syv dimensjoner. Denne tabellen er designet for direkte bruk i anskaffelsesspesifikasjoner, tekniske dokumenter og kjøpsbeslutninger.
| Fullfør navn | EN 10088-2 | ASTM A480 | Ra (µm) | Utseende | Produksjonsrute | Relativ kostnad vs. 2B | Primære applikasjoner |
| No.1 (HRA syltet) | 1D / 1E | nr.1 | 3.0–10.0 | Kjedelig, grov, grå | Varmrull + gløding + sylteagurk | –30 til –50 % | Industriplate, strukturell |
| 2D (CR syltet) | 2D / 2E | No.2D | 0.5–2.5 | Kjedelig sateng, kaldt | Kaldrull + gløding + sylteagurk | –10 til –20 % | Dyptegning, forming |
| 2B (CR skin-bestått) | 2B | nr.2B | 0.1–0.5 | Glatt, semi-lys | 2D + skin-pass roll | Base (100 %) | Generelt-formål, mest vanlig |
| BA (Bright Annealed) | 2R | BA | < 0.1 | Svært reflekterende | CR + lysgløding (H2/N2) | +10 til +25 % | Pharma, mat, høy-renhet |
| nr. 3 (børstet grov) | 2J (grov) | Nr.3 | 0.5–1.5 | Grov korn, sateng | 2B + 80–100 korn polering | +15 til +30 % | Industrikjøkken |
| nr. 4 (børstet sateng) | 2J | Nr.4 | 0.2–0.8 | Satin, lineær korn | 2B + 120–180 kornbørste | +20 til +40 % | Catering, arkitektur, medisinsk |
| HL (Hairline) | 2J (langkornet) | nr.4 variant | 0.2–0.8 | Langt sammenhengende korn | 2B + kontinuerlig belte | +25 til +45 % | Arkitektoniske fasader, heiser |
| No.6 (Tampico buff) | - | Nr.6 | 0.3–0.8 | Myk matt sateng | Ingen.4 + Tampico-børste | +30 til +50 % | Arkitektonisk, dekorativt |
| nr. 7 (nær-speilfarget) | - | Nr.7 | 0.05–0.15 | Nær-speil, lyst | Høy-skåret multi-buffer | +50 til +70 % | Arkitektur, transitt |
| Speil (nr.8) | 2P | Nr.8 | < 0.05 | Speil-lys, tydelig | Multi-buff + siste polering | +40 til +80 % | Dekorativt, arkitektonisk |
| Elektropolert (EP) | 2P (EP) | EP | < 0.25 | Ultra-glatt, lyst | Elektrokjemisk anodisk prosess | +60 til +120 % | Farmasøytisk, aseptisk, høy-renhet |
Overflateruhet (Ra) Forklart
Se for deg å kjøre fingertuppen langs overflaten av et metallstykke. Selv overflater som virker flate for øyet har mikroskopiske topper og daler. Ra (Roughness Average) er den matematiske gjennomsnittshøyden til disse toppene og dalene, målt i mikrometer (µm) - en mikrometer er en milliondels meter, eller omtrent 0,04 tusendeler av en tomme.
Nedre Ra=flatere, jevnere overflate. Høyere Ra=grovere overflate med mer uttalte topper og daler.
Ra-verdier for overflater i rustfritt stål
| Fullfør | Ra typisk (µm) | Ra maksimum (µm) | Relativ skala (Nei.1=10) | Menneskelig persepsjon |
| nr.1 | 3.0–10.0 | Ingen standard maks | 100 | Synlig grov å ta på |
| 2D | 0.5–2.5 | 2.5 (EN 10088) | 25 | Føles litt røff |
| 2B | 0.1–0.5 | 0,5 (EN 10088) | 5 | Glatt å ta på |
| BA (2R) | 0.02–0.1 | 0.1 | 1 | Veldig glatt |
| nr.4 / HL | 0.2–0.8 | 0,8 (typisk spesifikasjon) | 8 | Glatt, retningsbestemt korn |
| No.8 Speil | < 0.05 | 0,05 (mål) | < 0.5 | Umerkelig glatt |
| Elektropolert | < 0.25 from 2B; < 0.05 from BA | 0.25 | < 2.5 | Umerkelig glatt |
Ra vs. Rz - Kjenn forskjellen
Ra (aritmetisk gjennomsnittlig ruhet) er den vanligste spesifikasjonsparameteren. Rz (gjennomsnittlig ruhetsdybde - gjennomsnitt av fem høyeste topp-til-dalmålinger) er noen ganger spesifisert i europeiske og DIN-standarder og er alltid numerisk høyere enn Ra for samme overflate. Rz ≈ 4–7 × Ra for de fleste praktiske overflater i rustfritt stål. Når du gjennomgår leverandørenes overflatesertifikater, må du bekrefte om de rapporterte verdiene er Ra eller Rz - de er ikke utskiftbare.
Hvordan overflatebehandling påvirker korrosjonsmotstanden
Rustfritt ståls korrosjonsmotstand stammer fra et tynt (1–5 nm), usynlig passivt lag av kromoksid (Cr2O3) som spontant dannes på overflaten når det utsettes for oksygen. En ru overflate har mer overflateareal, flere mikroskopiske sprekker og mer korngrenseeksponering - som alle gir steder for kloridioner å samle seg, forstyrre den passive filmen og initiere gropkorrosjon. En jevnere overflate gir færre angrepssteder og et mer jevnt, kontinuerlig passivt lag.
Sammenlignende gropmotstand etter finish
| Fullfør | Ra (µm) | Relativ pittingmotstand | Risk for sprekkkorrosjon | Passiv filmkvalitet |
| nr.1 | 3–10 | Laveste | Høyest | Tilstrekkelig - syltet |
| 2D | 0.5–2.5 | Lav-Moderat | Høy | Godt - syltet og passivert |
| 2B | 0.1–0.5 | God | Moderat | Veldig bra - hud-bestått |
| BA (2R) | < 0.1 | Veldig bra | Lav | Utmerket - uforstyrret oksid |
| Nr.4 | 0.2–0.8 | Moderat | Moderat-Høy | Bra (avhenger av passivering etter-prosessen) |
| Speil (nr.8) | < 0.05 | Glimrende | Veldig lav | Utmerkede - nettsteder med minimal overflate |
| Elektropolert | < 0.25 | Beste | Laveste | Overlegen - Cr:Fe-forhold forbedret med EP |
Den kritiske effekten av etter-fabrikasjonsbehandling
Overflatefinish garanterer ikke automatisk optimal korrosjonsbestandighet etter fabrikasjon. Sveising, sliping og kutting forstyrrer alle den passive filmen og introduserer forurensning (innstøpt jern fra verktøy, varmepåvirket sonesensibilisering, sveisesprut). Enhver fabrikert komponent i etsende bruk bør passiveres (ASTM A380/A967) og, om nødvendig, elektropoleres etter fabrikasjon uavhengig av den originale fresefinishen.
Fullfør utvalgsveiledning etter bransje
Tabellen nedenfor gir definitive finishanbefalinger etter industrisektor og brukstype. Disse anbefalingene er basert på standard industripraksis, gjeldende regulatoriske krav og optimalisering av korrosjonsytelse, rengjørbarhet og kostnad.
| Industri | Søknad | Anbefalt finish | Regulatorisk / Standard Grunnlag |
| Mat og drikke | Matkontaktflater, tanker, transportbånd | 2B eller nr. 4 (Ra < 0,8 µm) | EHEDG Doc. 8; 3-A sanitærstandard nr. 74-07 |
| Mat og drikke | CIP (ren-på-plass) rør og kar | BA (2R) eller EP (Ra < 0,51 µm) | EHEDG Doc. 8; FDA 21 CFR del 117 |
| Farmasøytisk | Prosesskar, reaktorer, bioprosessering | BA (2R) eller EP - SF4/SF5 | ASME BPE-2022 del SF; FDA cGMP |
| Farmasøytisk | WFI og vannsystemer med høy-renhet | Kun EP (Ra < 0,25 µm) | ASME BPE-2022 SF5; USP<1231> |
| Kjemisk prosessering | Reaktorer, kolonner, lagringstanker | No.1 eller 2B (platetykkelse) | ASME VIII; EN 13445 (trykkbeholdere) |
| Arkitektur | Innvendig kledning, søylelokk, heiser | No.4 / HL eller speil (No.8) | Ingen obligatorisk standard; klientspesifikasjon |
| Arkitektur | Utvendige fasadeplater (kyst/by) | No.4 / HL (passivert og belagt) | AAMA 2605; vedlikeholdsintervallspesifikasjon |
| Medisinsk utstyr | Kirurgiske instrumenter, implantatkomponenter | EP eller nr. 8 (Ba base) | ISO 13485; ASTM F899; FDA 21 CFR 820 |
| Automotive | Eksosanlegg, trim, dekorative deler | 2B eller nr.4 | OEM spesifikasjoner; SAE J175 |
| Energi / olje og gass | Trykkbeholdere, varmevekslere | No.1 eller 2B + EP for sur service | ASME VIII; NACE MR0175/ISO 15156 |
| Husholdningsapparater | Kjøleskap, vaskemaskiner, vasker | nr.4 (180 grit) eller HL | EN 60335; UL 749 (apparatsikkerhet) |
| Halvleder | Prosesskamre, waferhåndtering | EP (Ra < 0,05 um) fra BA base | SEMI F47; SEMI S2 (utstyrssikkerhet) |
