|
SS 316LN rustfri stålplateopptar et spesialisert prisnivå over standard 316L. Tilsetningen av kontrollert nitrogen (0,10–0,22 %) gir betydelig høyere styrke uten at det går på bekostning av korrosjonsmotstanden -, men det øker også produksjonskompleksiteten og råvarekostnadene. Denne veiledningen forklarer hva som driver 316LN-prisen per kg, hvilken rekke kjøpere bør forvente, og hvordan du sikrer best mulig verdi. |

Hva er SS 316LN rustfritt stål?
SS 316LN er en nitrogen-forbedret, lav-karbonvariant av den vel-etablerte 316 austenittiske rustfrie stålfamilien. Betegnelsen deles ned som følger: '316' refererer til basislegeringen (18 % Cr, 12 % Ni, 2,5 % Mo); 'L' indikerer lite karbon (C Mindre enn eller lik 0,03%); og 'N' signaliserer en bevisst nitrogentilsetning (0,10–0,22 %).
Nitrogen er et usedvanlig effektivt forsterkningsmiddel i austenittiske rustfrie stål. Selv små tillegg øker flytegrensen - betydelig med 30–40 MPa sammenlignet med 316L - uten å ofre sveisbarhet eller korrosjonsmotstand. Denne kombinasjonen av egenskaper gjør 316LN til den foretrukne legeringen for trykk-kritiske og kryogene applikasjoner der designkoder krever høyere tillatte spenninger.
|
Min. Yield Styrke Større enn eller lik 205 MPa vs. ~170 MPa for 316L |
Min. Strekkstyrke Større enn eller lik 515 MPa ASTM A240-krav |
|
Nitrogeninnhold 0.10–0.22% Nøkkelstyrkedriver |
Karboninnhold Mindre enn eller lik 0,03 % Lav-karbonklasse |
|
Krom 16.0–18.0% Korrosjonsbestandighet |
Molybden 2.0–3.0% Pitting motstand |
SS 316LN Plate Pris per kg: Aktuell markedsoversikt
Prisen på SS 316LN rustfri stålplate varierer basert på råvaremarkeder, produksjonsvolumer, ordrestørrelse, platedimensjoner og geografiske forhold i forsyningskjeden. Tabellen nedenfor gir veiledende prisklasser basert på markedsdata fra 2024–2025.

Disse tallene representerer fabriks-nivå eller distributør-prising i USD og er gitt som referansereferanser. Faktiske transaksjonspriser avhenger av mengde, spesifikasjon, overflatefinish og leverandørvilkår.
|
Platetykkelse |
Bredde × Lengde (mm) |
Est. Pris (USD/kg) |
Notater |
|
3–6 mm |
1000×2000 / 1220×2440 |
$4.80 – $6.20 |
Varmvalset, glødet og syltet |
|
6–12 mm |
1500×6000 / tilpasset |
$4.50 – $5.90 |
Standard strukturelt utvalg |
|
12–25 mm |
1500×6000 / tilpasset |
$4.30 – $5.60 |
Trykkbeholderplate |
|
25–50 mm |
1500×4500 / tilpasset |
$4.60 – $6.00 |
Tung tallerken; lengre ledetid |
|
50–100 mm |
Kun tilpasset |
$5.20 – $7.50 |
Spesialitet rekkefølge; MOQ gjelder |
|
Viktig: Prisene ovenfor er kun veiledende referanser, oppgitt fra-fabrikk (EXW) eller FOB hovedhavn. Frakt, avgifter, sertifikater og behandlingstillegg kommer i tillegg. Be alltid om et formelt tilbud for dine spesifikke dimensjoner, mengde og leveringskrav. |
Hvordan er 316LN-prisen sammenlignet med 316L og 316?
Kjøpere sammenligner ofte 316LN direkte med nære slektninger. Å forstå prispremien og hva du får i retur er avgjørende for å ta kostnadseffektive materielle beslutninger.-
|
Karakter |
Typisk pris (USD/kg) |
Yield Styrke |
Nøkkelutmerkelse |
|
316 |
$3.80 – $4.80 |
~170 MPa |
Standard molybdenkvalitet |
|
316L |
$4.00 – $5.00 |
~170 MPa |
Lavt karbon; beste sveisbarhet |
|
316LN |
$4.30 – $6.20 |
Større enn eller lik 205 MPa |
Lavt karbon + nitrogen; høyere styrke |
|
316Ti |
$4.50 – $6.00 |
~175 MPa |
Titan-stabilisert; sensibiliseringsmotstand |
|
317L |
$5.00 – $6.80 |
~205 MPa |
Høyere Mo; overlegen kloridbestandighet |
316LN-premien over 316L er typisk $0,30–$1,20/kg avhengig av markedsforhold. Denne premien er berettiget når søknaden krever høyere utforming av spenningskvoter (i henhold til ASME Seksjon II eller EN 10028-7), som reduserer nødvendig veggtykkelse og total materialvekt - som kan oppveie eller eliminere kostnadsforskjellen per kg.
Nøkkelfaktorer som driver SS 316LN-platepriser

Tre legeringselementer dominerer kostnadsstrukturen til 316LN plate. Nikkel (12 % innhold) er den største enkeltbidragsyteren og den mest flyktige varen innen prissetting av rustfritt stål. Molybden (2,5 % innhold) gir en ytterligere premie over basis 304-familiekarakterer. Nitrogen, selv om det er tilstede i små mengder, krever kontrollerte stålfremstillingsforhold (argon-oksygenavkulling med nitrogeninjeksjon), noe som øker prosesskostnadene.
|
Legeringselement |
Ca. Innhold i 316LN |
LME/markedsprisområde (2024) |
Prisfølsomhet |
|
Nikkel (Ni) |
10.0–14.0% |
$13 000 – $21 000/tonn |
Veldig høy |
|
Molybden (Mo) |
2.0–3.0% |
$18 – $32/lb (ferro-må) |
Høy |
|
Krom (Cr) |
16.0–18.0% |
$8 – $14/lb (ferro-Cr) |
Moderat |
|
Nitrogen (N) |
0.10–0.22% |
Prosess-kontrollerte kostnader |
Lav – Moderat |
Alle produsenter av rustfritt stål bruker legeringstillegg som beveger seg månedlig i tråd med prisene på grunnmetall. Disse tilleggsavgiftene legges til grunnrullings- eller fabrikasjonsprisen. For 316LN er nikkeltillegget den dominerende variable kostnaden og kan flytte den leverte prisen med $0,50–1,50/kg i løpet av et kalenderår. Sjekk alltid gjeldende tilleggsplan når du budsjetterer et prosjekt.
Standard sizes (e.g., 1500 × 6000 mm) are stocked and priced competitively. Non-standard widths, extra-long lengths, or tight thickness tolerances (e.g., ±0.1 mm) require special rolling schedules, generating a size premium. Heavy plates (>50 mm) krever ofte ekstra passeringer og separate varmebehandlingssykluser, noe som øker kostnadene ytterligere.
Tabellen nedenfor oppsummerer hvordan overflatefinishspesifikasjoner påvirker grunnprisen på 316LN-plate:
|
Fullfør betegnelse |
Beskrivelse |
Typisk Premium vs. 2B |
|
2B (standard) |
Kaldvalset, glødet, skinn-bestått |
Grunnlinje |
|
Nei. 1 (HR/AP) |
Varmvalset, glødet, syltet |
−5–0 % (lavere) |
|
BA (lys) |
Bright glødet; reflekterende |
+8–15% |
|
Nei. 4 |
Børstet/retningsbestemt satengfinish |
+12–20% |
|
Elektropolert |
Kjemisk glattet; hygienisk karakter |
+20–35% |
Stainless steel plate pricing follows classic volume economics. Mill direct orders (typically >10 tonn per linje) tiltrekker seg den laveste prisen per-kg. Kjøp av distributører for mindre kvanta har en påslag på 5–15 % over fabrikkprisen. Hasteordrer som krever premiefrakt eller prioritert rullering medfører tilleggspremier på 3–10 %.
SS 316LN-platepriser etter region (2024–2025 veiledende)
Geografisk plassering, importavgifter, logistikkkostnader og lokal markedsdynamikk påvirker den leverte prisen på 316LN-plate. Følgende regionale standarder er basert på distributør-priser for standard 6–12 mm tykkelse, 2B-finish:
|
Region |
Prisklasse (USD/kg) |
Viktige påvirkningsfaktorer |
|
Kina (innenlands) |
$3.80 – $4.80 |
Stor-lokal produksjon; konkurransedyktige eksportpriser |
|
India (import) |
$4.20 – $5.40 |
Importavgift; økende innenlandsk kapasitet |
|
Europa (EU-markedet) |
$5.00 – $7.00 |
Energikostnader; EUs anti-dumpingtiltak; kvalitetssertifisering |
|
USA |
$5.50 – $7.50 |
Tariffer § 232; Kjøp amerikanske proviant i noen sektorer |
|
Midtøsten / Gulf |
$4.80 – $6.50 |
Import logistikk; prosjekt-volumrabatter er vanlige |
|
Sørøst-Asia |
$4.40 – $5.80 |
Lavere logistikkkostnader fra fabrikker i Asia; økende etterspørsel |
Hvordan få den beste prisen for SS 316LN Plate
Der det er mulig, konsolider 316LN-platekravene dine på tvers av prosjekter eller innkjøpssykluser i én enkelt ordre. Mølleminimum starter vanligvis på 3–5 tonn; over 10–20 tonn per ordre låser opp de mest konkurransedyktige prisnivåene.
Mange kjøpere bruker som standard strammere toleranser eller høyere-overflater enn applikasjonen deres faktisk krever. Å spesifisere 2B-finish (standard) i stedet for Nei. 4 eller elektropolert, og akseptere ASTM-fresetoleranser i stedet for strammere tilpassede grenser, kan redusere kostnadene med 10–30 % uten at det går på kompromiss med ytelsen.
For store eller langvarige-prosjekter bør du vurdere å forhandle om et fast legeringstillegg eller en pris-justeringsmekanisme knyttet til London Metal Exchange (LME) nikkelindeks. Dette beskytter prosjektbudsjettet ditt mot eskalering av materialkostnader i midten av-prosjektet.
Insister alltid på EN 10204 3.1- eller 3.2 materialtestrapporter (MTR-er) som bekrefter kjemisk sammensetning, mekaniske egenskaper og sporbarhet for varmetall. Sertifisert materiale fra anerkjente fabrikker (innenlandsk eller godkjent importopprinnelse) krever en beskjeden premie, men eliminerer kvalitetsrisiko og potensielle prosjektforsinkelser.
Hvorfor ingeniører spesifiserer 316LN: applikasjoner som rettferdiggjør prisen
Pristillegget på 316LN er berettiget når applikasjonen drar nytte av dens høyere designbelastning. Nøkkelsektorer og applikasjoner der 316LN-plate er standard eller foretrukket valg inkluderer:
|
Industri / Sektor |
Typisk applikasjon |
Hvorfor 316LN? |
|
Atomkraft |
Reaktorkjølevæskerør, inneslutningsforinger |
ASME Sec. III tillater høyere tillatt stress |
|
Olje og gass |
Trykkbeholdere, separatorskall, brønnhodeflenser |
Høyere styrke reduserer veggtykkelsen |
|
Kryogen / LNG |
LNG lagertanker, kjølebokser, rør ved -196 grader |
Stabil seighet ved ekstremt lave temperaturer |
|
Kjemisk bearbeiding |
Reaktorbeholdere, varmevekslerskall, kolonner |
Korrosjonsbestandighet + styrke i aggressive medier |
|
Farmasøytisk |
Bioreaktorer, CIP-systemer, lagringskar |
Rengjørbarhet, lite karbon, samsvar |
|
Avsalting |
Trykkbeholdere, membranhus, røropplegg |
Kloridbestandighet + styrke |
Ofte stilte spørsmål
Spørsmål: Hva er den typiske prisen på SS 316LN-plate per kg i 2025?
A: I 2025 er SS 316LN-plate priset mellom $4,30 og $7,50 per kg avhengig av tykkelse, finish, bestillingsmengde og region. Standard 6–12 mm plater i 2B-finish faller vanligvis i området $4,50–$5,90/kg for kommersielle volumer.
Spørsmål: Hvorfor er 316LN dyrere enn 316L?
A: 316LN krever en mer kontrollert stålfremstillingsprosess for å introdusere nitrogen nøyaktig innenfor spesifikasjonsvinduet på 0,10–0,22 %. Dette krever ekstra AOD (Argon Oxygen Decarburization) behandlingstid og strengere kvalitetskontroller, noe som øker produksjonskostnadene. Flytegrensefordelen den gir oppveier vanligvis denne premien i strukturelle applikasjoner.
Spørsmål: Kan jeg erstatte 316LN med 316L for å spare kostnader?
A: Ikke i alle tilfeller. Hvis applikasjonen er designet for ASME, EN eller tilsvarende trykkbeholderkoder som spesifiserer 316LN for dens høyere tillatte spenning, er substitusjon ikke tillatt uten teknisk gjennomgang. I applikasjoner der 316LN er spesifisert kun for korrosjonsbestandighet (i stedet for styrke), kan 316L være et akseptabelt alternativ - konsulter alltid den relevante designstandarden og din tekniske myndighet.
Spørsmål: Varierer prisen på 316LN etter fabrikkens opprinnelsesland?
A: Ja, betydelig. Kinesisk -opprinnelse 316LN-plate representerer vanligvis det laveste-kostnadsalternativet globalt, mens europeisk eller japansk møllemateriale har en premie som reflekterer høyere produksjonskostnader, energikostnader og i enkelte markeder, importavgiftsforskjeller. For applikasjoner som krever Western-mill-sertifisering (f.eks. PED-kompatibel, NUKE-klasse), er opprinnelsen viktig og må spesifiseres på forhånd.
Spørsmål: Hvilke sertifiseringer bør jeg kreve med 316LN-plate?
A: Be om minimum en EN 10204 Type 3.1 Material Test Report (MTR) signert av fabrikkens kvalitetsavdeling. For atom-, trykkbeholder- eller PED-applikasjoner kan EN 10204 Type 3.2 (tredje-inspektørvitne) være nødvendig. Kontroller alltid at kjemien og de mekaniske egenskapene på MTR er i samsvar med gjeldende standard (ASTM A240, EN 10028-7 eller tilsvarende).
Prisfraskrivelse: Alle priser oppgitt i dette dokumentet er veiledende markedsreferanser basert på offentlig tilgjengelige data og bransjekilder fra 2024–2025. De utgjør ikke et formelt tilbud eller tilbud. Faktiske priser kan endres basert på råvaremarkeder, ordrespesifikasjoner og kommersielle vilkår.Ta kontakt med vårt salgrepresentant for et løpende, bindende tilbud. Alle verdier er i USD med mindre annet er oppgitt.
